vardallar

Rize'den bir komedi daha!

Rize'deki ilginç yapılara bir yenisi daha eklendi. Fındıklı İlçesi'nde dere kenarındaki kayanın üzerine 2 katlı lokanta ile alabalık tesisi yapan Engin Özdemir, "İnşaat ustaları, 'Burada çalışmayız' deyince binayı kendim inşa ettim. Burada bina yapmak asl

Bölgesel 25.12.2011, 10:21
Rize'den bir komedi daha!

Rize'deki ilginç yapılara bir yenisi daha eklendi. Fındıklı İlçesi'nde dere kenarındaki kayanın üzerine 2 katlı lokanta ile alabalık tesisi yapan Engin Özdemir, "İnşaat ustaları, 'Burada çalışmayız' deyince binayı kendim inşa ettim. Burada bina yapmak aslında akıl işi değil" dedi.

Fındıklı ilçesi Arılı Köyü'nde yaşayan 51 yaşındaki Ergin Özdemir, alabalık çiftliği kurmaya karar verdi. Köyde araştırma yapan Özdemir, akan küçük bir şelale nedeniyle doğal havuz oluşmuş kayalık bir alanı gözüne kestirdi. Ancak bulduğu inşaat ustalarının kayalık yamaçta çalışmaya yanaşmaması üzerine Ergin Özdemir kendisi işe koyuldu. Özdemir, önce şelale suyunu yamaca vererek kaya üzerindeki toprak ve yosunlu bölgeleri temizledi, kayayı açığa çıkardı. Ardından kayayı 4 ayrı noktadan 1'er metre delen Özdemir, demir kullanarak temel attı, sonra da 25 metrekare alanda 2 katlı bina inşa etti.

Ergin Özdemir, binanın yanındaki doğal havuzun çevresini de düzenleyerek balık havuzu olarak kullanmaya başladı. Kısa bir süre sonra tesisi yukarı doğru genişleten Özdemir, merdivenle çıkılan bir serender ve oturma yerleri yaptı.

ASLINDA AKIL İŞİ DEĞİL

Ergin Özdemir, küçük bir alabalık üretim çiftliği kurmak için yola çıktığını ancak daha sonra buna lokanta eklemeyi düşündüğünü ifade ederek, 'Burada bina yapmak aslında akıl işi değil. Küçük bir üretim çiftliği kurarak balık satmayı planlamıştık. Sonra yeme içme yeri yapalım dedik. 10 - 15 kişilik derken 70 kişilik bir tesis yaptık. Bu alanın bir kenarı uçurumdu. Önce buradan akan bir şelale vardı. Suyun yatağını değiştirip kayalardaki toprak ve yosunları temizledik. İnşaatta da çok miktarda demir kullandık. Binanın kolonlarındaki demirleri kaya içine yaklaşık 1 metre gömdük, betonlayıp yukarı çıktık' dedi.

Şelale ve doğal havuzun tesise güzellik kattığını anlatan Özdemir, 'Biraz zor oldu ama yaptık. Günün 24 saatini burada geçiriyoruz. Yapının sağlamlığı tartışılmaz. Burada normal şartlarda yapı yapmak zordu. Getirdiğimiz ustalar bile, 'burada çalışmayız' diyerek gitti' diye konuştu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@