Rize'de ilginç yarışma,ilginç ödül!

Rize Ticaret Borsası ve Rize Belediyesince Yaz Sporları ve Şenlikleri kapsamında düzenlenen Çay Demleme ve Sunum yarışmasında birinci olan Necmi Kavalcı'ya 300 kilogram kuru çay verildi.Rize Ticaret Borsası'nda düzenlenen ödül törenine, Rize Belediye Reşa

Rize'de ilginç yarışma,ilginç ödül!

Rize Ticaret Borsası ve Rize Belediyesince Yaz Sporları ve Şenlikleri kapsamında düzenlenen Çay Demleme ve Sunum yarışmasında birinci olan Necmi Kavalcı'ya 300 kilogram kuru çay verildi.

Rize Ticaret Borsası'nda düzenlenen ödül törenine, Rize Belediye Reşat Kasap, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan ve dereceye giren yarışmacılar katıldı. 

Kasap, törende yaptığı konuşmada,  yarışmacıların Yaz Sporları ve Şenlikleri'ne renk kattıklarını belirterek, "Çayımızın bundan sonraki zaman diliminde daha iyi tanıtımını sağlayacak bu ve benzeri projelere Rize Belediyesi olarak katkıda bulunacağız. Başından beri ortaya koyduğumuz genel çerçevemiz istişare ve kurumlar arası diyalogdur. Ticaret Borsası ile bundan sonra başka projelere birlikte imza atacağız. Çay çarşısı projesini beraber yürüteceğiz. Bunu en kısa zamanda gerçekleştireceğiz" dedi.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Erdoğan ise Çay Demleme ve Sunum yarışmasının bu sene üçüncüsünü düzenlediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bir hafta önce Türkiye'de ilk defa 3 sene önce başladığımız etkinliğin devamını yaptık. Burada standart Türk çayının en güzel demleneceği şekilde arkadaşlarımızla bir yarışma süreci başlattık. 150 arkadaşımız nasıl çay demeyecekleri fikirlerini ortaya koydu. Bir jüri heyetimiz vardı. Çayın dem rengi, tadı, sunum şekline kadar hepsi bir değerlendirme kriteri içerisinde yapıldı. Bunun sonunda da yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü olan arkadaşlarımız oldu. Türk çayının gerek dünya üzerinde tanıtımını ve Türkiye'deki demleme yanlışlıklarının tekrardan absorbe edilmesi ve gerçek şekle dönüşmesi için çok faydalı olacağını düşünüyorum."

- 81 ilde çay demleme ve sunum uzmanı yetiştirilecek

Erdoğan, doğru çay demlemek için çalışma başlatacaklarını belirterek, şunları söyledi:

"En iyi çay demleyen ve sunumunu yapan arkadaşlar yetiştireceğiz. Her il için bir projemiz gerçekleştirmek için çay demleme ve sunum uzmanı yetiştirmek için bir çıkışımız olacak. İnşallah önümüzdeki yıl yaz spor şenlikleri içerisinde belki de bu 81 arkadaşımızla daha farklı bir Türk çayı tanıtımı yapacağız."

Yarışmanın birincisi Kavalcı ise çay demlemenin püf noktalarını anlatarak, "Çaya önce su, daha sonra çay payı bırakıp çayı koymak gerekir. Çayı koyarken çok dikkatli olmamız lazım. Çayı bir an önce suyla karıştırmayacağız. Hafifçe suya temas edecek. Demliğin altındaki buhar onu güzelce demini alacak şekilde ayarlanmalı. Çayı 20 dakika beklettikten sonra sunum yapabilirsiniz. Bu mesleğe 33 yıl sevgimi verdim. Sevgi ile bakmazsanız çayda sana bakmaz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, yarışmada birinciliği elde eden Kavalcı'ya ödül olarak 300, ikinci olan Nureyla Gezmiş'e 150, üçüncü olan Mustafa Furtuna'ya 50 kilogram kuru çay verileceğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler