7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Rize - Artvin Havaalanı nereye yapılacak?

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, "Rize-Artvin havaalanının yedi aylık fizibilite çalışmalarını tamamladık ve teknik olarak Çayeli-Pazar arasında yapılabileceğini kararlaştırdık" dedi.Karal, Gazeteciler Derneğinde yaptığı açıklamada, Rize-Artvin hav

Bölgesel 01.04.2014, 22:17
Rize - Artvin Havaalanı nereye yapılacak?

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, "Rize-Artvin havaalanının yedi aylık fizibilite çalışmalarını tamamladık ve teknik olarak Çayeli-Pazar arasında yapılabileceğini kararlaştırdık" dedi.

Karal, Gazeteciler Derneğinde yaptığı açıklamada, Rize-Artvin havaalanı çalışmalarını yedi ay önce başlattıklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın verdiği talimat doğrultusunda havaalanı çalışmalarını başlattıklarını anlatan Karal, şöyle devam etti:

"Hiçkimsenin haberi olmadan teknik ekipler gelip 10 gün boyunca İyidere ile Fındıklı arasını taradılar. 'Havaalanı nerede yapılabilir, neresi uygundur' noktasında çalışmalar yaptılar. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne bağlı Hava Meydanlığı Daire Başkanlığı yetkilileri burada epey bir zaman çalışma yaptı. Bu çalışmalar neticesinde Rize'de kara üzerinde bir havaalanı yapılamayacağı kararına varıldı. 'Rize'de böyle bir havaalanının yapılabileceği bir kara parçası yok' denildi. Pazar ilçesi sınırları içerisinde kalan Hamidiye bölgesinin havaalanı yapımına müsait olduğu zannediliyordu, teknik olarak maalesef oranın da müsait olmadığı kanaatine varıldı."


Rize'de farklı noktalarda çalışmaların yoğunlaştığını ama tek bir noktanın uygun olduğunu ifade eden Karal, "Deniz derinliğinden, uçakların iniş kalkışında engel teşkil etmeyecek dağ veya tepe durumuna, rüzgar ölçümlerinden, derelerden meydana gelebilecek sel ve heyelan tehlikelerine varıncaya kadar her türlü teknik araştırma yapılmıştır. Rize-Artvin havaalanının yedi aylık fizibilite çalışmalarını tamamladık ve teknik olarak Çayeli-Pazar arasında yapılabileceğini kararlaştırdık" diye konuştu.

Karal, yapılacak havaalanının uluslararası nitelikte olması gerektiğini kaydederek, "Dünyanın en büyük uçaklarının rahatlıkla inip kalkabileceği bir havaalanı olması gerekiyor. Yapılan çalışmalar neticesinde deniz dolgusundan başka bir alanın havaalanı yapımı için uygun olmadığı ortaya çıktı. Kara üzerinde yapılan bir havaalanının maliyeti 80 ile 120 trilyon lira arasında değişiyor. Deniz üzerinde yapılması planlanan bir havalimanının maliyetinin en az dört veya beş kat fazla olduğunu farz ediyoruz. Rize'de yapılacak havalimanının toplam maliyeti ise 520 trilyon lira civarında bir rakamdır" ifadelerini kullandı.

Rize'ye havaalanı yapılmasının önemli olduğunu belirten Karal, "Havaalanının Rize'nin neresinde yapılacağı teferruattır ve siyasi bir karar değildir, teknik bir karardır. Havaalanının Rize'de yapılıp yapılmayacağı siyasi bir karardır, kararı da verilmiştir, yapılacaktır" dedi.

Karal, seçimlerde Rize'nin Türkiye genelinde en yüksek oy oranını aldığını da ifade ederek, "Bu, bizleri fazlasıyla mutlu etmiştir. Rize Başbakana hakettiği desteği vermiştir. Keşke diğer iller bizden fazla oy alsaydı, onlar da AK belediyecilikle tanışsaydı. Bu bizim için birincilikten daha önemli olurdu" diye konuştu.


Yorumlar (8)
ADEM AKTAŞ 8 yıl önce
trabzon rize arası 1 saat. rizeye havaalanına ne gerek var. paralara yazık
bilmiyorsun 6 yıl önce
bilmediğin için böyle düşünebilrisin fakat havaş yıllık sadece rize ve ilçelerine 700-750 bin yolcu taşıyor artvini söylemiyorum bak
Hayrullah BAŞTAN 8 yıl önce
artvinden ardanuçtan şavşattan sahile indikten sonra trabzona gitmek fazla önemli değil ama yine de hizmet hizmettir
onur demir 8 yıl önce
gunde uc-dort ucak inen havaalanlarinda bilet fiyatlarina gidin bakin, oralara sadece thy-anadolujet ucuyor. Trabzon merkez oldugu icin ucaklar doluyor ve butun firmalar sefer duzenliyor,rekabettten fiyat da dusuyor. trabzonda ucak piste degdikten bir-bucuk saat sonra rize merkezde inebiliyorsun. isin iyi tarafi trabzona her saat ucak var. rizeliler bunu dusunmeli. ama ote yandan havaalani yapilir, oraya guvenligiydi, personeliydi isci alimi olur, para mutahite gider, devletin parasi cok tabi.
Ahmet Çolak 8 yıl önce
havalanı rizeye yapılmıyor rize artvine yapılıyor. bırakın yapılsın her yer faydalansın bu haktan. sen şehir merkezinde 5 dakkalık akyazı stadına şehir dışı diyorsun adamlar 1-3 saatlik yol gidiyor havalanı için ordu giresun nasıl yapıldıysa rize-artvine de yapılmalı. trabzonun hava trafiğini fazla etkilemez bu havaalanı sonuçta rizeden de giresundan da yine bu havalimanını kullanan olacak çünkü daha ucuz ve daha çok uçak. ancak insanlar her an uçağa binebilmeli. boşa yol eziyeti çekmemeli.
hasan yener 8 yıl önce
Iyde bunun neresi artvin havaalani cayeli pazar arasina yapildikdan sonra adida rize havaalani olsun bari..
misafir. 8 yıl önce
bunun adı Rize Havaalanı, Artvinliler başka havaalanı istemesin diye Artvini kullanmaktan başka bir şey değil, Artvinle alakası yok
emre hoşver 8 yıl önce
Hamidiyeye kim onay vermediyse şaibelidir. Hamidiye karadeniz de havaalanı olabilecek tek yerdir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@