banner555

Rekabet Kurulu Fındık Fiyatındaki düşüşü araştırıyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Rekabet Kurulu'nun fındık fiyatındaki düşüşü araştırdığını söyledi.

Bölgesel 11.03.2017, 15:45
Rekabet Kurulu Fındık Fiyatındaki düşüşü araştırıyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, son dönemde fındık fiyatında yaşanan düşüşlerin nedeni konusunda Rekabet Kurulunca sıkı bir araştırma yapıldığını belirterek, "Eğer fındık fiyatı spekülasyon sonucu aşağı çekiliyorsa en sert adımları atmaktan çekinmeyeceğiz" dedi. 


Bir dizi ziyaret, görüşme ve toplantılar için Ordu’da bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 2002 yılında hükümeti devraldıklarında fındık fiyatının 0.90 cent olduğunu, üreticinin kendilerinden fiyatı 1.2 dolara sabitlemesini istediğini, bugün ise fiyatın sürekli yükselerek 3 dolar olduğunu hatırlattı. 2007-2008 yıllarında iki yıl arz fazlası fındığı TMO vasıtasıyla alım yaparak iki yılda 3 milyar TL ödeme yaptıklarını vurgulayan Canikli, bugünkü fiyat düşüşlerinin sebebini sıkı bir şeklide araştırdıklarını kaydetti.

Canikli, "Bugünlerde fındığın fiyatının düşmesinin nedeninin bir takım perde gerisindeki oyunlardan mı kaynaklandığı, burada monopol bir yaklaşımla birileri tarafından fiyat aşağı mı çekilmeye çalışıldığı bir durum mu var, yoksa serbest piyasa şartlarında ortaya çıkan bir fiyat mı bunun araştırmasını yapıyoruz. Ziraat Odalarımız Rekabet Kuruluna başvuruda bulundular. Ziraat odaları, ‘Piyasa speküle ediliyor, fiyat bilinçli düşürülüyor, piyasa bozuluyor, rekabet şartları ortadan kaldırılıyor’ diyerek Rekabet Kurulu’na başvuruda bulundular. Şu anda Rekabet Kurulu incelemelerini sürdürüyor. Biz de takip ediyoruz. Önce bunun tespitini yapacağız. Eğer, fındık fiyatı geçmiş yıllarda çokça karşılaştığımız yöntemlerle aşağı çekilmeye çalışılıyorsa Rekabet Kurulunun çalışmasıyla bu durum normale dönecektir. Ama piyasa şartlarında bu fiyat oluşuyorsa o zaman üreticiyi nasıl ve ne kadar mağdur ettiğine bakacağız. Kesinlikle üreticinin hiçbir mağduriyeti olmayacaktır. O zaman en sert adımlar atılacaktır. Fındık üreticisinin mağduriyetini önlemek için her şeyi yapacağız" dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Eses 4 yıl önce
E yap artık sayın bakan. Sahi biraz geç olmadı mı? !
ŞEHZADE 4 yıl önce
Mevcut sistemle üretici fazlasıyle mağdur edilmiştir.Yeni bir sistem oluşturulup bu tür olayların yaşanmasının önüne geçilmeli.
Mustafa Kılıç 4 yıl önce
İşlenmiş ürün fiyatı çok yüksek olmasına rağmen fındık fiyatları bu seviyeye nasıl çekilebiliyor. Emin olun burada kirli bir oyun var.
Tayfun 4 yıl önce
Fındık fiyatları tüccarın iki dudağı arasına mahkum edilmiştir. Aksi bir beklenti içerisine girmek iyimserlik olur.
hakan doğusoy 4 yıl önce
sayın bakan ne size ne tarım bakanı ne tüccar ne ziraat odalarına güveniyoruz mahkemei kübrada görüşürüz
Ali 4 yıl önce
Giresun milletvekilinin ordu da ne işi var Allah aşkına bu ne anlam geliyor. Köy
Merhaba 4 yıl önce
Seçim zamanı açıklama yapılması manidar
Hüseyin Karakaş 4 yıl önce
Günaydın Sayın Canikli,
Gairban,Fakir köylünün elinde ki fındık zararına Tüccara geçtikten sonra Fındıkta ki düşüşü araştırma çalışması başlattınız.Sizler Erkan Yolaç’a özenip Evet Hayır yarışması ile meşgulken yoksul köylü fındığını zararına Tüccara kaptırdı.Zarar etti.Siz şimdi yine godamanlara hizmet için Fındık fiyatları neden düşüyor diye araştırma başlattınız. Evet Bende fındığımı satmadım. Ama bu demek değil ki Fakirin hakkını zengin yesin. O fakir köylüler yarın öbürgün bu zararlarını kapatabilmek için bahçelerini satmak zorunda kalacaktır.İstanbul’da Kuruyemişçileri dolaştım.Piyiasada Fındık yok fakat CEViz her kuruyemişçide mevcut bu da gösteriyor ki Fındıkta arz talep dengesinin olmadığı hedefin Fındık üreticisini batırmak olduğu izlenimi veriyor. Devleti yönetenler Anayasa’yı uygulamaktan aciz kalırsa Fakir Fukara yardıma muhtaç geçinmeye mecbur kalırlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@