Polisin adını kullanarak para talep ediyorlar

 Sivas Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, alınan bir ihbar üzerine yaptığı incelemede, vatandaşlardan virüs aracılığı ile polisin adını kullanarak para talep ettiklerini tespit etti. Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ta

Polisin adını kullanarak para talep ediyorlar

 Sivas Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, alınan bir ihbar üzerine yaptığı incelemede, vatandaşlardan virüs aracılığı ile polisin adını kullanarak para talep ettiklerini tespit etti.

 

Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada, casus yazılım(trojen) kullanarak internet kullanıcılarının bilgisayar ekranını kaplayarak bilgisayarı işlevsiz hale getiren 'Türk polisi siber suç mücadele bölümü' başlıklı bir sayfa oluşturulduktan sonra, düzeltmek için polis adına para talep edildiği ortaya çıktı.

 

İncelemede, görüntüde internet kullanıcılarının siber suçlara karıştıkları gerekçesiyle bilgisayarlarının kilitlendiği ve haklarında soruşturma yapılmaması için 'Ukash' ve 'PaySafeCard' gibi online ödeme yöntemleri ile 200 TL ödeme yapıldığı takdirde bilgisayarın kullanıma geri açılacağı şeklinde, dolandırma amacıyla bilgiler bulunduğu anlaşıldı.

 

Sivas Emniyet Müdürlüğü, yaptığı açıklamada vatandaşları uyardı. Bu yöntemle Emniyet Teşkilatı'nın adı kullanılarak vatandaşlardan para istenildiği ve dolandırılmaya çalışıldığı kaydedilerek, "Bilinmelidir ki, Emniyet Teşkilatı hiçbir suretle vatandaşlardan para talep etmez. Ancak vatandaşlarımız Emniyet Teşkilatı'na olan güvenini kötüye kullanan şahıslar tarafından dolandırılmamaları için kendilerini polis olarak tanıtan şahısların talep ettikleri paraları hiçbir şekilde göndermemeleri ve dolandırıcıların tuzağına düşmemeleri için bu gibi yönlendirmelere kesinlikle itibar etmemeleri ve hemen 155 Polis İmdat Hattını arayarak bilgi vermeleri gerekmektedir." denildi.

 

Açıklamada, "Vatandaşlarımızın kullandıkları bilgisayarlarda güncel anti-virüs programı kullanarak tarama yaptırılması ve sorunun devam etmesi halinde bilgisayarı yeniden yüklemeleri (format atma)suretiyle, kilitlenen bilgisayar bu casus yazılımdan temizlenecektir." ifadelerine yer verildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513