Pazarkapı'da kamulaştırmalar başladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın yaptığı protokolle Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesine ek olarak dönüşüme tabi tutulacak alanda kamulaştırma çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 10 bin metre kare alanda yapılacak kamulaştırm

Bölgesel 11.12.2014, 11:10
Pazarkapı'da kamulaştırmalar başladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın yaptığı protokolle Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesine ek olarak dönüşüme tabi tutulacak alanda kamulaştırma çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 10 bin metre kare alanda yapılacak kamulaştırmalarla hem Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesi sahile proje sahile kadar genişletilerek ulaştırılacak hem de Ortahisar Kentsel Yenileme Projesi'ne de bir bölümünden başlanmış olacak.

Şenol Güneş Caddesi, Devlet Sahilyolu Caddesi, 8 Direkli Hamam Sokak ile Kalkanoğlu Caddesi arasındaki alanda bulunan 41 binanın yıkılarak dönüşüme tabi tutulacağı kaydedilirken, yapılan görüşmeler sonucu 15 hissedar ile anlaşma sağlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesine ek olarak yapılan ve aynı zamanda Ortahisar Kentsel Yenileme Projesi'ne de bir bölümünden başladıklarını kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu, “SİT alanlarında bulunan taşınmazların kamulaştırılmasına yönelik olarak yapılan protokol kapsamında kamulaştırma çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydederek böylece Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin sahile kadar genişletilerek ulaştırılacak. Bu projede bizlere destek veren TOKİ’ye, Kültür ve Turizm Bakanlığına, Maliye Bakanlığına şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Pazarkapı bölgesindeki tarihi bina ve mirasları içeren SİT alanı bir bölge olduğuna vurgu yapan Başkan Gümrükçüoğlu, “2 milyon liralık masrafla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan BİMTAŞ’a koruma amaçlı imar planını yaptırmıştık. Koruma amaçlı imar planı sadece oraya değil güneyde İçkale Camii'nden bütün Pazarkapı bölgesini de içine alacak şekilde sahile kadar ulaşıyordu. Bu nedenle burada Koruma Amaçlı İmar Planına ve SİT alanı olmasına uyan bir biçimde kentsel dönüşümünün yapılması söz konusudur. Bu özelliğinden ötürü Kültür ve Turizm Bakanlığımızla, TOKİ ile Maliye Bakanlığı ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışmalar yaparak, söz konusu alanda kentsel dönüşüm çalışmasının başlamasını sağladık” ifadelerini kullandı.

ORTAHİSAR KENTSEL YENİLEME PROJESİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ DEĞİLDİR

Ortahisar Kentsel Yenileme Projesi’nin kentsel dönüşüm şeklinde değil de kentsel yenileme olarak bakanlar kurulu kararı ile Trabzon'un kazanımına sunulduğunu hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, "Ortahisar Kentsel Yenileme alanındaki hak sahipleri Koruma Amaçlı İmar Planına uygun olarak yaşayarak bu dönüşümü ve yenilemeyi gerçekleştireceklerdir. Yani kişi kendi mülkiyeti olan yerde, arazide, binada buna uygun yenilemeyi sağlayabilir. Kişi kurum kuruluşlar yaşayarak değiştirecektir. Ortahisar'ın kentsel yenilenmesi yaşayarak yenilenme şeklinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

PAZARKAPI'DA KAMULAŞTIRMALARDA SONA YAKLAŞILDI

Öte yandan Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ’nin ortaklaşa yaptıkları Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesinin 4. Etabı olan Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 102 binadan 76’sı ile anlaşma sağlanırken, hak sahiplerine yaklaşık 40 milyon TL ödendi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Dmitri Prokovic Razumihin 7 yıl önce
Tabakhane kentsel dönüşümünde 2 yıldır hiçbişe yapılmıyor. virane bir şekilde öylece duruyor. ecdad ecdad derler ecdadın tarihi eserlerini günyüzüne çıkarmak için çaba sarfetmezler. eğer orası öyle kalacaksa en iyisi savaş filmleri için orayı bir set haline getirmek, 2. dünya savaşındaki yıkık dökük kentlere benziyor çünkü.
önder 7 yıl önce
Pazarkapı Mahallesi Ortahisar Kentsel yenileme Sit alanı içinde evimiz var. Başkan Gümrükçüoğluna sormak istiyorum Yerel seçim öncesi seçim vaadlerinin bulunduğu kitapçığın 13. sayfasında Büyükşehir veya Ortahisar Belediyesi bütçesinden Ortahisar Projesi içinde yer alan bölgede evi olan vatandaş isterse biz yerini kamulaştıracağız demiştiniz 3 kez dilekçe verdim Belediyeden cevap dahi gelmedi Cengiz Çolak ile yüz yüze görüştüm o tür bir çalışmamız yok dedi. Yapamayacağınız işleri neden seçim vaadi olarak insanlara kitapçık da yazıp yanlış bilgilendiriyorsunuz çıkın bize bunun hesabını verin.
cok guzel 7 yıl önce
Pazarkapı da bulunan tarihi binalara en ufak zarar verilmemelidir. Yollar aynı kalmalıdır. Aralarda bulunan gecekondu tarzı binalar temizlenirse pazarkapı ve ortahisar en az safranbolu kadar güzel olur. Bir an önce tabakhaneninde sahile inmesi sağlanmalıdır

Gelişmelerden Haberdar Olun

@