Özak'tan Birleştirme Planı

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'de şimdiye kadar yapılmamış bir proje hazırlayarak Karadeniz yaylalarını birleştirmeyi planladıklarını söyledi.Bakan Özak, yaptığı açıklamada, projenin Ordu'dan başlayarak Giresun, Trabzon, Gümüşhane'n

Özak'tan Birleştirme Planı

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'de şimdiye kadar yapılmamış bir proje hazırlayarak Karadeniz yaylalarını birleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Bakan Özak, yaptığı açıklamada, projenin Ordu'dan başlayarak Giresun, Trabzon, Gümüşhane'nin kuzeyi, Rize ve Artvin arasındaki yaylaların birleştirilmesini kapsadığını belirtti.

Projenin master planının hazırlanması için Doğu Karadeniz İlleri Hizmet ve Kalkınma Birliğince ihale açıldığını ifade eden Bakan Özak, ''Planın ihale sonuçlandıktan sonra 400 gün içinde hazırlanması gerekiyor. Çünkü projenin uygulanacağı alanda sadece yazın çalışma yapılabiliyor. Son derece önemli bir proje'' dedi.

Bakan Özak, projenin Kültür ve Turizm Bakanlığından gelen uzmanlar tarafından incelendiğini ve çok beğenildiğini vurgulayarak, ''Türkiye'de şimdiye kadar yapılmamış bir proje hazırlayarak yaylaları birleştirmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar böyle bir proje yapılmadı. Bu bir vizyon projesidir. Projenin Doğu Karadeniz'de hizmet sektörünün önünü açacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Yolların birleştirilmesi ile turistlerin bir yaylayı günübirlik gezmek yerine, yöredeki bütün yaylaları gezme fırsatı bulacaklarına dikkati çeken Bakan Özak, şunları kaydetti:

''Yaylaya çıkan kişi orada gezenti yapacak, konaklama fırsatı bulacak, yöresel ürünleri satın alabilecek. Yaylayı sadece görmeyecek bizzat yaşayabilme fırsatı bulacak. Projenin hayata geçirilmesinin ardından yaylalara uygun konaklama tesisleri kurulacak. Asıl maliyetli ve zor olan da bunu başarmak.

Bu proje yayla turizmini rehabilite edecek ve istihdam sağlayacaktır. Turizm çeşitliliği olacak, inanıyorum ki yeni turizm alanları da bulunacak. Bu projeyi herkesin desteklemesi lazım.''

-TÜRKİYE YAYLA AÇISINDAN ÇOK ZENGİN-

Bakan Özak, Türkiye'nin yaylalar yönünden çok zengin bir ülke olduğunu belirterek, ''Yayla turizmi turizm çeşitlendirmesi açısından çok önemlidir. Özellikle Karadeniz yöresi yayla turizmi bakımından büyük önem kazanacak ve yöre turizmi hareketlenecektir. Ancak bu harekete ayak uydurabilmek için kendimizi ve imkanları buna göre hazırlamalıyız'' dedi.

Özak, yaylaların Türkiye'nin önemli güzellikleri arasında yer aldığını, bu değerlerin iyi korunması ve o ölçüde iyi pazarlanması gerektiğini kaydetti

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler