alexa metrics

banner536

Oxford'da doktora yaptı...

Oxford Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nde doktora yapan Giresun’un Eynesil ilçesi nüfusuna kayıtlı Selçuk Topal, uzaya çıkan ilk Türk olmak istiyor.2010 yılında Oxford Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nde doktora yapmaya başlayan Eynesilli Selçuk Topal başa

Bölgesel 11.02.2013, 11:41
Oxford'da doktora yaptı...

Oxford Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nde doktora yapan Giresun’un Eynesil ilçesi nüfusuna kayıtlı Selçuk Topal, uzaya çıkan ilk Türk olmak istiyor.

2010 yılında Oxford Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nde doktora yapmaya başlayan Eynesilli Selçuk Topal başarılı eğitimini taçlandırıp bir internet sitesi tarafından yapılan oylamaya katılarak kendisine verilecek oylarla uzaya ilk çıkan Türk olmak istediğini söyledi.

2008 yılında İngiltere'ye dil eğitimi için gittiğini kaydeden Topal “Yaklaşık 1,5 yıl dil eğitimi aldım ve 2010 yılında Oxford Üniversitesi Astrofizik Bölümü’nde doktora yapmaya başladım. Galaksilerdeki yıldız oluşum bölgelerinin, milimetre, milimetre altı ve radyo gözlemlerinin analizi üzerine çalışıyorum ki özellikle bu konuyu seçtim. Çünkü bu alanda ülkemizde çalışan kimse yok diyebiliriz. Oxford Astrofizik Bölümü’ndeki ilk ve tek Türk'üm. Kısmetse 1,5 yıl içersinde doktora başarılı bir şekilde bitecek ve ülkeme dönüp çalışmalarıma kaldığım yerden devam edeceğim” dedi.

Selçuk Topal teknolojinin hızla ilerlediğini söyleyerek yakın bir zamanda uzay seyahatlerinin başlayacağını hatırlatarak “Bunun için birçok şirket hazırlıklarını sürdürüyor. Katıldığım yarışma bunun ilk adımlarından biri olacak. Roket kullanmadan yerden bir uçak gibi havalanabilen mekik sayesinde atmosferde 103 km yukarıya çıkılacak ki bu mesafe normal yolcu uçaklarının çıktığı yüksekliğin 10 katı. Dünya atmosferinin 80 km'den sonra sonlanıp uzayın başladığını söyleyebiliriz. Yani 103 km' de uzaya çıkılmış, çekimsiz ortamın etkisine girilmiş olur. NASA 100 km ve üzerine çıkan herkesi astronot olarak tanımlar. O nedenle hedef 103 km olarak belirlenmiştir. İşte katıldığım yarışmada eğer ilk 4 e girersem Amerika'daki Uzay Kampı’na katılıp gerekli eğitimden geçtikten sonra mekikle yola çıkmaya hazır olacağım. Bu benim için çok önemli. Çünkü uzay benim çalışma alanım. Hem bir astrofizikçiyim, hem de bir Türk. O nedenle uzay deneyimi yaşayacaklar içersinde kesinlikle ben, kesinlikle bir Türk olmalı” ifadelerini kullandı.

İnternette bir site tarafından uzay yolculuğu için oylama yapıldığını, kendisinin bu oylamaya katıldığını ve sesini duyurabildiği herkesten oy istediğini belirten Topal sözlerine şöyle devam etti:

“Alacağım oylarla yarıştığım ülkede birinci olup yerimi sağlamlaştırmam gerek. Öncelikli olarak bu aşamayı geçmek gerekiyor. Ben İngiltere'deki rakiplerle yarışıyorum. Birinci sıradaki kişi yaklaşık 15 bin oya sahip şu an. Benim ise 450 civarı oyum var şuan. 1 hafta oldu katılalı. Nisan sonuna kadar oylama devam edecek ve yarıştığı ülkede ilk 4’e girenler ilk aşamayı geçmiş sayılacak. Diğer aşamalar fiziksel ve zihinsel testler içerecek ki ben ilk aşamayı bunlardan daha zorlayıcı görüyorum. Yani yeterince destek alır ve ilk aşamayı sorunsuz geçersem siz gerisini bana bırakın” diye konuştu.

Oylamanın nasıl yapılacağı hakkında bilgiler veren ve internetteki oylamada bir oy kullanmanın bir kişinin sadece 15 saniyesini alacağını belirten Topal “ ‘https://www.lynxapollo.com/en_GB/161192/selcuk-topal’ linke tıklandığında, resmimin olduğu bir sayfa açılacak. Bu sayfada resmin solunda yer alan ismimin hemen üzerinde 'VOTE' (oyla) yazan yere tıklayıp, çıkan pencereye mail adresi ve resimde görünecek olan güvenlik metnini girmek yeterli. İşte bu kadar. Bir oy bile çok değerli. Herkesin desteğine ihtiyacım var. Destek çok önemli. Yeterince destek bana büyük avantaj kazandırır. Bana desteklerini bu yönde esirgemeyen herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@