Otobüs firmalarının hali perişan

Otobüs firmalarının temsilcileri Ulaştırma Bakanlığı'nca desteklenen hava ve deniz yolu sektörü ile rekabet edememekten şikayet ediyor. Sektör temsilcileri kendilerine de destek sağlanması halinde farkın yolculara yansıtılacağını belirterek şehirlerarası

Otobüs firmalarının hali perişan

Otobüs firmalarının temsilcileri Ulaştırma Bakanlığı'nca desteklenen hava ve deniz yolu sektörü ile rekabet edememekten şikayet ediyor.

Sektör temsilcileri kendilerine de destek sağlanması halinde farkın yolculara yansıtılacağını belirterek şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Trabzon'da faaliyet gösteren yolcu taşımacılığı sektörü temsilcileri Rüştü Çakır, Aydın Kanber, Halimağa Usta, Faruk Birinci, Salim Yılmaz ve Şeref Çakır Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu'nu ziyaret ederek sektörlerinde yaşanan sıkıntıları dile getirdiler.

Sektör temsilcileri yüksek maliyetler ile çalıştıklarını ve sektörün dara girdiğini vurgulayarak karayolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığının yapılamaz hale geldiğini bildirdiler.


Hava ve deniz yolcu taşımacılığına verilen desteklerden şehirlerarası otobüs firmalarının da yararlandırılmasının gerektiğini savunan sektör temsilcileri, maliyetlerinin yüksek olmasının yolculara yansıdığını, hava ve deniz taşımacılığı sektörü ile rekabet edemez duruma geldiklerini dile getirerek haksız rekabete vurgu yaptılar.


Firma temsilcileri şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarına da hava ve deniz ulaşımına sağlanan ÖTV'siz mazot kullandırılmasını önerdiler. Mazot desteğinin sağlanması halinde bu desteğin yolculara uygulayacaklarını vurgulayan sektör temsilcileri ”Hava ve deniz ulaşımında olduğu gibi bizde ÖTV'siz mazot kullanalım. Bu eşitsizlik kaldırılmalı.

Otobüs firmaları da indirim ve desteklerden yararlandırılmalıdır. Bu gerçekleşirse bizde halka indirim uygulayalım” diye konuştular. Ulaştırma Bakanlığı'nın özellikle hava yolu taşımacılığını desteklemesi sonucu, otobüs firmaları Trabzon-İstanbul arası beş yıl önceki resmi yolcu fiyatı olan 80 TL'nin uygulanamadığını, bu rakam üzerinden indirim yapılarak 50 TL'ye yolcu taşındığını hatırlattılar.


Diğer yandan, turizm acentelerinde yapılan yolcu taşımacılığında KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmüş olduğunu, aynı haktan otobüs firmaların mahrum edildiğini ilettiler.


Hükümetin otobanlara ve köprülere, belediyelerin de otogar çıkışlarındaki ücretlendirmeleri sık sık zamlandırdığını, bu artışları yolculara yansıtmamaya özen gösterdiklerini kaydeden sektör temsilcileri sorunlarına çare bulunmasını istediler.


TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise sektörün içinde bulunduğu sıkıntıları Ulaştırma Bakanlığı'na bir rapor halinde ulaştıracaklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler