banner526

banner535

Organ bağışıyla hayat kurtardılar

Samsun’da beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan böbrek ve kornealar, çeşitli illerdeki hastalara nakledildi. Amasya’da yaşayan 59 yaşındaki Zeynep K.'nin evde kalbi durdu ve Amasya’dan Medical Park Samsun Hastanesi yoğun bakımına sevk edildi. 1 haft

Bölgesel 01.01.2014, 13:57
Organ bağışıyla hayat kurtardılar
Samsun’da beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan böbrek ve kornealar, çeşitli illerdeki hastalara nakledildi.
 
Amasya’da yaşayan 59 yaşındaki Zeynep K.'nin evde kalbi durdu ve Amasya’dan Medical Park Samsun Hastanesi yoğun bakımına sevk edildi. 1 hafta yoğun bakımda yatan Zeynep K.’nin beyin ölümü gerçekleşince ailesi ile görüşülüp organ bağışı yapılması konusunda bilgilendirildi. Ailesinin de onay vermesi ile böbrekleri ve korneaları alınan Zeynep K.’nin organları Türkiye’nin çeşitli hastanelerinde ihtiyacı olan hastalara nakledilmek için gönderildi.
 
Organ bağışı, Organ Nakil Samsun Bölge Koordinasyon Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak ve Medical Park Samsun Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Uzm. Dr. Fazlı Büyükgöz ile koordineli bir şekilde yürütüldü. Organ bağışı, Samsun’daki özel hastaneler içinde ilk kez Medical Park Samsun Hastanesi’nde yapıldı.
 
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal konuyla ilgili olarak, “Yaklaşık 29 bin kişi organ nakli bekliyor. Bu kişilerin bir kısmı hayatlarını kaybediyor. Organ bağışı ile insanlar hayata tutunabiliyorlar. Biz de toplum olarak organlarımızı bağışlayarak destek olmalıyız. Bilindiği üzere, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar dünyada olduğu gibi, ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından birisidir. İleri derecede kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan bazı hastaların tedavileri ancak organ nakli ile mümkün olabilmektedir” dedi.
 
Organ Nakil Samsun Bölge Koordinasyon Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak yaptığı açıklamada, “İlimizde görsel ve yazılı basınımızın destekleriyle çeşitli spot filmler eğitim programları yapılıyor, broşür ve dokümanlarla vatandaşlarımızın organ bağışına karşı duyarlı hale gelmesine katkı sağlıyoruz. Ayrıca doktorlarımız ve sağlık personelimize eğitimler verilerek organ bağışının artırılmasına önem veriliyor. Kişinin beyin ölümünün oluşması sonucu, ailenin tüm acılarına rağmen yaptıkları görüşmede organ bağış yapmayı kabul ettiler. Kişinin 2 böbrek ve korneaları Türkiye’nin çeşitli hastanelerinde ihtiyacı olan hastalara nakil edildi. Burada en önemli olan ailenin göstermiş olduğu örnek davranıştır” diye konuştu.
 
Medical Park Samsun Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hakan Özcan, “Türkiye'de, yaklaşık 40 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın üç günü diyaliz cihazına bağlı olarak böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışmakta. Ancak bu hastaların yılda sadece yüzde 8-9’u bu imkana kavuşabilmektedir. Duyarlı bir ailenin beyin ölümü gerçekleşmiş hastasının organlarını bağışlaması, İstanbul’da böbrek nakli bekleyen bir hastaya umut olmuştur. Herkesin, kendisinin veya bir yakınının bir gün organa ihtiyacı olabileceği ihtimalini göz ardı etmeden organ bağışı konusunda daha duyarlı olması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
 
Medical Park Samsun Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Uzm. Dr. Fazlı Büyükgöz ise, “Her insan bir gün ölecek. Ölürken organ ihtiyacı olan başka insanların dertlerine deva olabilmek, geride kalan yakınlarımız için de bir nebze teselli olur. Ölümlerin çok az kısmı beyin ölümü gerçekleştikten sonra olur. Bu ise organ nakli yapmak ve başkalarının hayat bulmasına yardımcı olmak için bir şanstır” şeklinde konuştu.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@