Ordu’ya yeni mezarlık yapılıyor

Ordu’nun 9 ilçesinde yeni mezarlık alanlarının oluşturulması için tespit edilen alanların Büyükşehir Belediyesine devir işlemi tamamlandı.

Bölgesel 10.03.2017, 13:24
Ordu’ya yeni mezarlık yapılıyor

Mezarlık olarak tescil edilmeyen tarla, fındık bahçesi, harman, orman gibi yerlere defin işleminin yasak olduğu Ordu ilinde, mahallelerin mezarlık ihtiyacıyla ilgili Ordu Büyükşehir Belediyesinin başlattığı tespit çalışmaları tamamlanırken, yeni mezarlık yerlerinin oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar da devam ediyor.
 
9 YENİ MEZARLIK
Mevcut mezarlık alanlarının dolmasıyla birlikte yeni alanlara ihtiyaç duyulması nedeniyle başlatılan çalışmalar sonucunda, mülkiyeti özel şahıslara ve kamu kuruluşlarına ait olan 9 adet taşınmazın mülkiyeti şartlı bağış, kamulaştırma yolu veya Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun kararıyla Büyükşehir Belediyesine devredildi.

Devir işlemlerinin ardından Altınordu ilçesi Terzili Mahallesi’nde 24 bin 113 metrekare, Ulubey ilçesi Durak Mahallesi’nde 500 metrekare, Korgan ilçesi Tepealan Mahallesi’nde bin 295 metrekare, Gürgentepe ilçesi Hasancık Mahallesi’nde bin 400 metrekare, İkizce ilçesi Devecik Mahallesi’nde 738 metrekare, Akkuş ilçesi Tuzak Mahallesi’nde bin 500 metrekare, Fatsa ilçesi Yeşiltepe Mahallesi’nde bin 443 metrekare, Kumru ilçesi Ballı Mahallesi’nde 17 bin 618 metrekare ve Gülyalı ilçesi Gülistan Mahallesi’nde 600 metrekare alan yeni mezarlık olarak tescil edildi.
 
ALTINORDU VE FATSA’YA YENİ ŞEHİR MEZARLIĞI YAPILACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen diğer bir çalışma kapsamında ise Altınordu ve Fatsa ilçelerinde şehir mezarlıklarının oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Fatsa şehir mezarlığı için uygun yer arayışı devam ederken, Altınordu ilçesinde 45 bin 492 metrekare alan üzerine yapılacak Hatipli Mahallesi Şehir Mezarlığı için de çalışmaların tamamlanma aşamasına geldi.
 
 Toplam 4 bin 925 mezar yeri olacak Hatipli Mahallesi Şehir Mezarlığı’nın sınırı belirlenerek etrafı çevrildi. Alan üzerinde bulunan, ömrünü tamamlamış ve mezarlara zarar verecek durumdaki ağaçlar, kesilerek kökleri söküldü ve alanın tesviyesi yapıldı. Son olarak ada ve parsellerin zemin üzerinde işaretlenerek ara yolların yapılacağı Hatipli Mahallesi Şehir Mezarlığı’nın Haziran ayına kadar hizmete girmesi planlanıyor.
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@