Öcalan'ın hedefinde Trabzon var

HDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Sürreya Önder, dün İmralı Adası'nda ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'la görüştü. Heyet, görüşme sonrası açıklamayı bugün yaptı. Öcalan'ın mesajların

Bölgesel 16.08.2014, 16:04
Öcalan'ın hedefinde Trabzon var
HDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Sürreya Önder, dün İmralı Adası'nda ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'la görüştü. Heyet, görüşme sonrası açıklamayı bugün yaptı. Öcalan'ın mesajlarının iletildiği açıklamada, 'PKK'nın ilk silahlı eylemini yaptığı 15 Ağustos'un 30'uncu yıldönümünde tarihi eşikte olunduğu' savundu. HDP Basın Birimi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
"Sayın Öcalan 15 Ağustos'un yıldönümü dolayısıyla 'Öncelikle mücadelemizin 30'uncu yıldönümü 15 Ağustos vesilesiyle tarihi gelişmelerin eşiğinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu 30 yıllık savaş büyük bir demokratik müzakereyle sonuçlanma aşamasındadır. Demokratik müzakere süreci tarihi ve toplumsal olarak derin bir anlama sahiptir. Etkileri ve sonuçları çok büyük olan bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç sadece Türkiye'de değil, tüm bölgede ağır sorunların çözümüne dönük barış ve özgürlükler temelinde model olacak tarihi imkanlar barındırmaktadır' mesajını verdi."
 
Açıklamada, Öcalan'ın 10 Ağustos seçimlerini de değerlendirdiği belirtildi. Öcalan, seçim değerlendirmesinde "En tarihi sonucu 90 yıllık içe kapanmış aşırı milliyetçi ve faşizan politikaların aşılmasına dönük bir zemin yaratmış olmasıdır" diyerek, HDP'nin yarınların iktidarı olduğunu söyledi. Öcalan şöyle devam etti:
 
"Öncelikle Hakkari'den Şırnak'a, Lice'den Bayburt'a, Rize, Trabzon ve İstanbul'dan İzmir'e kadar halkların eşit kardeşliği ve tam radikal demokrasi mücadelemize oylarıyla teminat oluşturan bütün Türkiye halklarını selamlıyor ve kutluyorum. Bu seçimde oluşturulan ve giderek bir çığ gibi büyüyecek olan desteği barışa ve kardeşliğe dönük en güçlü teminatlardan biri sayıyorum. Seçimin en tarihi sonucu 90 yıllık içe kapanmış aşırı milliyetçi ve faşizan politikaların aşılmasına dönük bir zemin yaratmış olmasıdır. Açılan yeni dönemin anlamı gerçekten demokratik Türkiye, demokratik cumhuriyet olgusunu bir ütopya olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştürecek olmasıdır. Kürtler açısından da oluşmuş olan bu kadar geniş ve sağlam irade özgür ve demokratik bir toplumu inşa etme sürecinde devrimsel bir anlama tekabül etmektedir. Bu sonuçlarla HDP günümüzün demokratik ve etkin muhalefeti, yarınların da en geniş tabanlı demokratik iktidarı olacaktır. Bu demokratik iktidarda, inançları nedeniyle her türlü baskının ve nefret söyleminin mağduru olan Alevilerden HES'lerle suları talan- eko sistemi tahrip edilen köylülere, yaşam tarzını tehdit altında gören insanlardan geleceksizleştirilen ve lümpenleşmeye itilen gençliğe; her gün vahşi bir cinayetle katledilen kadınlardan; taşeron sistemiyle üç kuruşluk nafaka uğruna emeği değersizleştirilen ve iş cinayetlerinde katledilen emekçilere varana değin herkes kendisini bu demokratik programın teminatı altında hissedecektir. Bu sonucun alınmasında demokratik bir müzakere sürecine evrilen 30 yıllık mücadelemizin sarsılmaz iradesi vardır. Bu itibarla herkesi bu süreci daha derinden kavramaya ve demokratik bir ülke için katkı sunmaya çağırıyorum. İktidar da bilmelidir ki; Türkiye halkları, gerçek bir ulusal bütünlük ve demokratik devletin oluşması konusunda muazzam bir irade ortaya çıkarmıştır. Bunu doğru anlamaları ve ülkenin her türlü hegemonik ve müdahaleci yaklaşımlardan uzak tam demokratik ortak bir vatana dönüştürülmesi için seferber olmaları tarihsel bir zorunluluk halini almıştır. Bu kampanyaya emekleriyle varlıklarıyla öneri ve onaylarıyla omuz veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum."
 
"EZİDÎ HALKINA BAŞSAĞLIĞI DİLEKLERİMİ GÖNDERİYORUM"
 
Öcalan, açıklamasında son olarak '1 Eylül Dünya Barış Günü' nedeniyle mesajını da iletti. Öcalan; mesajında Ezidi halkına başsağlığı dileklerini gönderdiğini ifade ederken  "Rojava, Şengal, Mahmur ve Musul'da halkımızın özgürlüğü için direnen bu uğurda şehit düşen bütün kardeşlerimizi saygıyla anıyorum. Bütün bölgede özgürlüğümüz için direnen ulusal barış güçlerine özel selamlarımı ve şükran duygularımı gönderiyorum" diye ekledi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (11)
ömer karadirek 7 yıl önce
sen ezidilere hemen başsağlığı gönder.bizde gönderiyoruz.Filistin,Suriye,Arakan,Libya,....Dünyanın dört tarafındaki katledilen müslüman halklardan biri aklına neden gelmiyor?
EMRE NEHIR 7 yıl önce
Pkknın hedefi zaten karadeniz herkes Şehrine Bayrağına Vatanına sahip çıksın.
adil türk 7 yıl önce
Senin arkanda seni konuşturanları herkes biliyor.

Seni idam etmeyenleri lanetliyorum.

Merhamet etmeyene merhamet edilmez.
Kmlsdk 7 yıl önce
Trabzon u ağzına alma ,,Ş..sz....sana çok bol gelir,,,,
hakan yılmaz 7 yıl önce
Ülkeyi peşkeş çekip doğu ve güneydoğuyu teröristlere satanlara oy vererek mi şehrine, bayrağına, vatanına sahip çıkacaksınız emre nehir, güldürmeyin beni...
AHMED KARAKAYA 7 yıl önce
gayet makul bir hedef..apo yu adam yerine koyan parti % 70 oy almış buradan,apo kendi evin gibi görebilirsin trabzonu devlet senin can güvenliğini sağlar,gerçi sağlamasa bile % 70 çoğunluk sende korkma gel trabzon tam sana göre bir yer. !
hasan yanık 7 yıl önce
trabzonun adını agzina aliyon
Ahmet Tabakoğlu 7 yıl önce
Trabzon artık o kadar çürümüş insanlarla dolu ki kimsenin konuşma hakkı olduğunu düşünmüyorum!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@