Öcalan CHP'yi fena karıştırdı

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “tartışılabilir” diyerek gündeme getirdiği “Öcalan’a ev hapsi” önerisine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Meclis’teki dört parti uzlaşırsa olabilir” şeklinde açık kapı bırakması, partisinde çatlağa neden oldu

Bölgesel 21.06.2012, 10:53
Öcalan CHP'yi fena karıştırdı

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “tartışılabilir” diyerek gündeme getirdiği “Öcalan’a ev hapsi” önerisine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Meclis’teki dört parti uzlaşırsa olabilir” şeklinde açık kapı bırakması, partisinde çatlağa neden oldu.

Ulusalcı milletvekilleri “CHP, BDP’leşiyor” tepkisi gösterirken, Kılıçdaroğlu’na destek veren vekiller, ulusalcılara “Hep aynı klişe eleştirileri getiriyorsunuz.

Kılıçdaroğlu olumlu adım attı, destek verin” karşılığını verdi.

EV HAPSİ KABUL EDİLEMEZ 

CHP’nin basına kapalı olarak gerçekleşen ve 1.5 saat süren toplantısında, yeni anayasa çalışmaları, Öcalan’a ev hapsi önerisi ve Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununun çözümüne ilişkin komisyon kurulması önerileri tartışmaya neden oldu.

Kılıçdaroğlu, kapalı grup toplantısına katılmazken, grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce, eleştirileri not etti.

CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, “Öcalan’a ev hapsi söylemi yanlıştır. Kabul edilemez. Partinin bütün organları söylemlere dikkat etmelidir.

 

Terörle müzakere değil mücadeleyi esas almalıyız. AKP ile CHP, bu konuda bir arada olmaz, çözülemez” dedi.

Yılmaz, Kılıçdaroğlu’nun partinin yetkili organlarında ele alınmadan konuyla ilgili açıklamalar yapmasını da eleştirerek, “Biz demokratik geleneklere sahip bir partiyiz.

Kritik konularda birlikte karar vermeliyiz. Bu politikaları hep medyadan mı öğreneceğiz? Bizim niye haberimiz olmuyor” diye çıkıştı.

 

Antalya Milletvekili Gürkut Acar da, “CHP olarak giderek BDP’leşiyoruz. Partinin geleceğinden endişe ediyorum. Daha önce baraj altında kalmıştık, yine aynı şeyleri yaşamayalım.

Öcalan’a ev hapsi önerisi kabul edilemez. Seçmene anlatamayız” ifadesini kullandı. İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel ve İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak’ın aralarında bulunduğu bir grup milletvekili ise, ulusalcıların eleştirilerine karşı çıktı.

Kılıçdaroğlu’nun Öcalan’a ev hapsi önerisine destek vermediğini, basın mensuplarının ısrarlı soruları karşısında, konunun Meclis’teki partilerin oluşturacağı komisyonda gündeme gelebileceğini, basının açıklamayı yanlış yansıttığını savundu.

Yüksel ve Toprak, “Bizim işimiz yasama. Bazı konuları MYK’ya bırakalım” dedi. Bursa Milletvekili Sena Kaleli ise, parti çizgisine ilişkin “Devletçi mi olacağız, bireyin haklarını mı savunacağız” sorularını yöneltti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
seffah 9 yıl önce
nasıl vicdandır bu.. siz çocuk katilini nasıl affedersiniz.. olmadı onu meclise sokun isterseniz.. bu halk beyin özürlü mü.. şimdi ben gidecem de bunlar için şehit olacam.. Bu toprak için son damlasına kadar ama bu caniler için bir damla bile feda etmem.. değmez.. durmuşlar ev hapsini düşünüyorlar.. ya düşünebiliyorlar.. yazık bee yazık...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@