kebir reklamı

O kredi Canalioğlu zamanından!

Başbakan Erdoğan'ın iddiaları üzerine, Alman Yatırım Bankası KfW’nin kredi verdiği belediyeler mercek altına alındı ve bu belediyelerin arasında MHP’li ve AK Partili belediyelerin de olduğu iddia edilmişti. Ayrıca Bu belediyeler arasında Trabzon Belediyes

O kredi Canalioğlu zamanından!

banner197

Başbakan Erdoğan'ın iddiaları üzerine, Alman Yatırım Bankası KfW’nin kredi verdiği belediyeler mercek altına alındı ve bu belediyelerin arasında MHP’li ve AK Partili belediyelerin de olduğu iddia edilmişti. Ayrıca Bu belediyeler arasında Trabzon Belediyesinin de isminin geçtiği iddia edilmişti.

Bunun üzerine araştırmalarını sürdüren Haber61 haber servisinin edindiği bilgilere göre Trabzon Belediyesi böyle bir krediyi kullanmış. Ancak kredinin şuan ki AK Parti Belediyesi tarafından kullanılmadığı geçen dönem ki CHP Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu döneminde fizibilite çalışmaları için kullanıldığı bilgisine ulaştı.

Bu konu üzerinde şuan ki Trabzon Belediyesinden ve eski Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’ndan açıklama bekleniyor.

İŞTE VOLKAN CANALİOĞLU DÖNEMİNDEKİ KREDİ

[PAGE]

 

 Trabzon'un atık suyunun uygun şekilde arıtılması ve atık çamurun bertaraf edilmesi, kanalizasyon sisteminin geliştirilmesi ve su temin sisteminin verimliliğinin artırılması amacıyla Trabzon Belediyesi tarafından hazırlanan Atık Su bertaraf projesi imzalandı. Projesi Trabzon Belediye Başkanı M. Volkan Canalioğlu ile ihaleyi kazanan Türk Temelsu firması ile Alman Gauff Ingenieure firması konsorsiyumu adına Andreas Koch imza koydular.

       Belediye Başkanı M. Volkan Canalioğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada bu projenin Trabzon'un gelecek 50 yılını kurtaracağını belirterek, "Temel hedefimiz sahillerimizi tertemiz hale getirmektir. bilindiği gibi Katı Atık tesislerinin yapılmasıyla sahillerimize artık çöp dökülmemektedir. Şimdi ikinci aşama olarak atık suların bertaraf projesini imzaladık. Bu projenin hayata geçmesiyle sahillerimizde plajlar yaparak halkımızı denizle buluşturacağı. Bütün bu çalışmalardaki amacımız, Trabzon insanının sağlıklı ortamlarda yaşamlarını sürdürmeleridir." dedi.

       İhaleyi kazanan konsorsiyum adına konuşan Temelsu Uluslararası mühendislik Hizmetleri A.Ş yönetim kurulu üyesi Burçin Çetin de, Trabzon'da böyle bir çalışma yapacak olmalarından mutlu olduğunu belirterek, "Bu projenin tamamlanmasıyla Trabzon denize girilebilen, yüzülebilen ve deniz kenti olduğunu anımsatan bir kimliğe bürünecektir. Temenni ederim ki bu çalışmalar tamamlandığında Trabzo ve karadeniz kentleri mavi bayraklarla donatılsın" dedi.

       Bu projenin amacı:

       Bu projenin amacı Trabzon'un atıksuyunun uygun şekilde arıtılması ve atık çamurun bertaraf edilmesi, kanalizasyon sisteminin geliştirilmesi ve su temin sisteminin verimliliğinin arttırılmasıdır.

       Böylece, arıtılmadan Karadeniz'e deşarj edilen suların miktarı azaltılacak, biyolojik kaynakların korunması, kara ve denizdeki tür çeşitliliğinin muhafazası ve estetik ve rekreasyonel değerlerin korunması sağlanacaktır. Fizibilite çalışması ile Trabzon Atıksu Bertarafı Projesinin finanse edilmesi ve hayata geçirilmesi veya finanse edilmemesi ve hayata geçirilmemesine dair verilecek karara ilişkin dayanak sağlanmış olunacaktır.

       Fizibilite Çalışması, Trabzon şehrinin kentsel alanında üretilen atıksuyun çevresel açıdan sağlıklı ve hijyenik olarak güvenli bir şekilde emniyetli olarak bertarafı ve verimli bir içmesuyu sistemi sağlanmasını amaçlayan Trabzon Şehri'nin su ile ilgili belediye altyapı programının bütün aşamalarını kapsayacaktır.

       Yapılan Çalışmalar:

       Bu projenin 1. aşaması KfW ( Alman Kalkınma Bankası) ile birlikte yürütülmüş olup Türk Alman Mali İşbirliği kapsamında ve Hazine Müsteşarlığı bilgisi dâhilinde sahada incelemeler yapan danışman heyetin görüşmeleri sonucunda Trabzon Atıksu Bertarafı Projesinin Ön Fizibilite raporu tamamlanmıştır.Ön Fizibilite Raporu' nun incelenmesi neticesinde ilimiz atıksu bertarafı ile ilgili yatırımları kapsayacak Fizibilite Raporunun, Türk - Alman Mali İşbirliği çerçevesinde, maliyetin % 50 sini Almanya Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Bakanlığı'nın özel hibe fonundan, kalan %50 lik kısmının ise Trabzon Belediyesinin kendi kaynaklarından karşılanması öngörülmüştür.

       Trabzon Atıksu Bertarafı projesi fizibilite çalışması için 27.10.2007 tarihinde ilan edilen ön yeterlilik ihalesine konusunda deneyimli ve profesyonel 11 Türk ve Alman Firma başvuruda bulunmuş yapılan değerlendirmeler sonucu bu firmalardan 5'i ön yeterlilik hakkı kazanmıştır.Ön yeterlilik hakkı kazanmış olan bu firmalar 09.05.2008 tarihinde yeterlilik için başvuruda bulunmuş ve H.P. Gauff Ingenieure GmbH veTemelsu Uluslararası Mühendislik A.Ş. arasında kurulan konsorsiyum firması teknik ve finansal teklifleriyle en yüksek puanı alarak ihaleyi kazanmıştır.

       Müşavir tarafından gerçekleştirilecek fizibilite çalışmasının toplam maliyeti 499 bin Avrodur. 24 Temmuz 2008 tarihinde yapılan sözleşme görüşmeleri sonucu Belediyemizce ödenecek tutar 200.000 Avro+ 27.000 Avro kdv olarak belirlenmiştir.

10 Eylül 2008 Çarşamba

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serko - 6 yıl önce
Sayın Başbakan'ın söylediklerinin ne kadar doğru olduğu ortaya çıkıyor.
Avatar
Ahmert - 6 yıl önce
Hakkaten deniz kenti olsakta denizden uzağız. Tüm sahil şeridi yol ile çürütüldü. Güzelim doğallık bitti. Deniz ile bütünleşebilmeliyiz. Trabzonda deniz olduğunu hatırlamalıyız!
Avatar
H.Şahin - 6 yıl önce
Almanyadan bankalardan kredi almak başka bir şey vakıflarından şu şu maksatlarla kredi veya hibe almak başka şey.Ben Avrupa Birliği fonlarından da fonlanmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.
Avatar
akıncılar - 6 yıl önce
volkan ne hizmeti yaptıki kredi kullanmış .5 yıl boyunca yan gelip yattılar sadece işçilerle uğraştılar zaten kapasiteleri yok ki .........
Avatar
casa - 6 yıl önce
Sayın M.Volkan Başkanın Alman Kalkınma Bankasından aldığı kredi Sayın Başbakanımızın iddia ettiği türden para ile alakası olmasa gerek.Sayın Başbakan Alman Vakıflarından alınan paralardan bahsetmiştir.BANKA ile VAKFI karıştırmamak gerek.Banka kredileri alınmışsa harcamaları sayıştay denetimine tabidir.Vakıfdan alınan paraların şartlı harcamalar olma ihtimali yüksektir.Tehlike buradadır.
Avatar
Malpjeo - 6 yıl önce
şu partizanlığı bir kenara bırakında doğruya doğru yanlışa yanlış demeyi öğrenin, tamam volkan bey zamanında kullanılmış veya gümrükcüoğlu zamanında ne var yani bankadan kradi alınmış, türkiyeden alsa ne fark eder türk bankalarının çoğu yabancıların değilmi, o almış bu almış ne suçlu var ortada nede haklı, sadece boş laf konuşmaya meraklı olanlara fırsat doğmuş görünüyor.