'Ne iş olsa yaparım abi' devri bitti!

 İnşaatta ''ustayım, her işi yaparım'' devri bitiyor. Yeni dönemde ustalar; betoncu, kalıpçı, sıvacı gibi branşlara ayrılarak, sadece uzmanlaştıkları dalda iş yapabilecek.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında başlattığı ''sertifikalı u

Bölgesel 11.11.2012, 10:32
'Ne iş olsa yaparım abi' devri bitti!

 

İnşaatta ''ustayım, her işi yaparım'' devri bitiyor. Yeni dönemde ustalar; betoncu, kalıpçı, sıvacı gibi branşlara ayrılarak, sadece uzmanlaştıkları dalda iş yapabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında başlattığı ''sertifikalı usta'' uygulamasının ardından, inşaatçılara yeni standartlar getirmeye hazırlanıyor. Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Bülent Ercan, 1 Ocak 2012'den itibaren inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalara yetki belgesi alma zorunluluğu getirildiğini söyledi.

KAÇ KİŞİ USTA BELGESİ ALDI?

Bakanlığın kentsel dönüşüm kapsamında başlattığı sertifikalı ustalar modeline rekor başvuru yapıldığını belirten Ercan, bir yılda 257 bin 688 ustaya toplam 377 bin 553 yetki belgesi verildiğini dile getirdi. İnşaat sektöründeki işçilerin büyük kısmının kalifiye olmadığını anlatan Ercan, bu sayıya ulaşılmasının sektör açısından çok önemli olduğuna işaret etti.

EN ÇOK SEKTİFİKALI USTA HANGİ İLDE?

Sisteme en çok Samsun'dan ustaların katıldığını dile getiren Ercan, Samsun'dan 19 bin 892, Bursa'dan 12 bin 852, Trabzon'dan 11 bin 703, Kahramanmaraş'tan 10 bin 749 ustanın sertifika aldığını söyledi. Ercan, sertifikasız usta çalıştıran müteahhide İmar Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca işçi başına 2 bin lira ceza verildiğini de belirtti .

Bu uygulamanın ardından ustalara gelişen teknolojiye paralel olarak yeni standartlar getirmeye hazırlandıklarını dile getiren Ercan, bu kapsamda inşaatta görev alan ustaların, betoncu, kalıpçı, sıvacı gibi diğer inşaat aşamalarında da branşlara ayrılarak, sadece uzmanlaştıkları dalda iş yapabileceklerini dile getirdi. Ercan, branşlaşma, ustaların 5 yılda bir günün koşularına, değişen ve gelişen teknolojiye göre eğitim alması gibi uygulamalarla, uzunca bir süre daha ''emek yoğun'' özelliğini sürdürecek inşaatın uzmanlar eliyle yürütülen bir sektör haline geleceğini vurguladı.

MALİYET ARTIŞI AZALACAK

Şu anda kalitesiz işçilikten kaynaklı maliyet artışlarının yaşanabildiğini dile getiren Ercan, ''Yeni sistemle, mesela, işçinin doğru monte edemediği malzemeden kaynaklı harcama azaltılarak, inşaat maliyeti düşürülebilecek'' diye konuştu.

Bunun sektörün de işine yarayacağını ifade eden Ercan, ''Firmalar, artık kendi malzemelerinin işçiliğini yapacak ustalara özel eğitim de verecek. Boyacı, özellikle ısı yalıtımcılar, şimdiden kendi malzemelerine yönelik özel eğitim vermeye başladı. Bu, biraz daha artacak'' dedi.

2014'E KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Ercan, standart çalışmalarını Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) yaptığını belirtti. Çevre ve Şehircilik ile Milli Eğitim bakanlıkları, meslek odaları, üniversiteler gibi kurumlardan katılımcılarla sektöre ilişkin yönetmelik çalışmalarının sürdüğünü anlatan Ercan, çalışmalar tamamlandıkça Resmi Gazete'de yayımlandığını söyledi. Ercan, çalışmaların 2014'e kadar tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@