Müzebus Ordu’da

Rahmi Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, Ordu’da 5 okulun konuğu oluyor.

Bölgesel 06.03.2017, 12:25 06.03.2017, 18:25
Müzebus Ordu’da

Kısıtlı imkanlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Kırıkkale’den başlayan Müzebüs, Ordu’da öğrencilerle buluşuyor.


Müzebüs ziyaretlerine 6 Mart tarihinde Ordu’nun Ünye ilçesindeki Fatih Meydan Ortaokulunda başladı. 7 Mart tarihinde Kumru ilçesindeki Erikçeli Ortaokulu ile devam edecek ziyaretler 8 Mart tarihinde Aybastı ilçesindeki Pelitözü İlkokulu, 9 Mart tarihinde yine Aybastı ilçesindeki Zaferi Milli İlk ve Ortaokuluna gerçekleştirilecek. Müzebüs son olarak 10 Mart tarihinde Kabadüz ilçesindeki Derinçay Ortaokuluna konuk olacak.
 
Müze görmeyen çocuk kalmayacak


Yola çıktığı günden bu yana bin 945 okulun 412 bin 165 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” dedi.

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.


 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@