7m

Çapkınoğlu

KTÜ'lü Öğrenciler Dolmuş Zamlarına tepkili

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kolektifi’ne üye bir grup öğrenci, düzenledikleri yürüyüşle kent içindeki dolmuş zamlarını protesto etti. Daha önce dolmuş zamlarına ilişkin yaptıkları eylemlerin boş safsatalar olduğunu anladıklarını be

Bölgesel 14.03.2013, 13:40
KTÜ'lü Öğrenciler Dolmuş Zamlarına tepkili

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kolektifi’ne üye bir grup öğrenci, düzenledikleri yürüyüşle kent içindeki dolmuş zamlarını protesto etti. Daha önce dolmuş zamlarına ilişkin yaptıkları eylemlerin boş safsatalar olduğunu anladıklarını belirten öğrenciler, bu kez farklı bir yöntem deneyerek dolmuşlara daha fazla zam yapılması gerektiğini savundu. Yaklaşık 150 öğrencinin katıldığı yürüyüş tulum ve kemençe eşliğinde oynana horonla son buldu.

KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi yaklaşık 150 kişilik öğrenci grubu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kantini önünde toplanarak, Rektörlük binasına kadar yürüdü. ‘Bir lira 75 kuruş yetmez dolmuş 5 lira olsun. Daha fazla zam istiyoruz’ şeklinde yazılı pankart taşıyan öğrenciler, ‘Müşteri değil öğrenciyiz, bu zamlar yetmez ama daha fazla zam’ şeklinde sloganlar attı. Yürüyüşe bir öğrencin elinde direksiyonla katılması dikkat çekerken, bazı kız öğrenciler ise bisikletlerle katılarak arkadaşlarına destek oldular.


Rektörlük binası önünde grup adına bir açıklama yapan Onurcan Dalkılıç, daha öncelerde dolmuş zamlarına ilişkin yaptıkları eylemlerin boş safsatalar olduğunu, bundan sonra da daha fazla zam yapılması gerektiğini belirterek, “Daha önce bir bu zamlar için pek çok eylemde bulunduk. Ancak geçte olsa tüm bunların boş safsatalar olduğunun farkına vardık. Bunun için bir karar aldık ve yardıma muhtaç dolmuş sahiplerine yardım kampanyaları başlattık. Artık burslarımızı muhtaç dolmuş sahiplerine bağışlıyoruz. Dolmuş ücretleri 5 lira olana kadar dolmuşlara binmeyeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından öğrenci grubu Rektörlük binası önündeki alanda tulum ve kemençe eşliğinde horon oynadıktan sonra dağıldı.


Yorumlar (4)
hayri dilber 9 yıl önce
Bir karşılaştırma yaparak örnek verirsek,komşumuz Rize ilinde 8 km lik mesfa 1.50 Liradır.Biz de en uzun mesafe 6 km ve fiyatı da 175 kuruştur.Trabzon dolmuşları 125 kuruşa yolcu taşımaları gerekirken bunu tam 50 kuruş fazlasıyla yapıyorlar.Umarım Büyükşehir statüsü resmileştiğinde bunlartın saltanatı sona erecektir.Basit...
adil türk 9 yıl önce
Belediye buna karşı acil önlemler almalı.Vatandaş vergilerle zamlarla adeta bombardımana tutulmuş durumda.

Taşıma sisteminde acilen yeni projeler hayata geçirilmeli.Dolmuş olayı şehir merkezinde ,ilçelerinde bitirilmeli.
haktan bilir 9 yıl önce
Öğrenci arkadaşlar belediye otobüsü kullansınlar.Arada 1TL fark var.Hareket olsun diye de yürümesinler.
osman osman 9 yıl önce
belediye otobüslerinin özellikle yoğun olan akşam saatlerinde seferleri çok çok az. saat 7 den sonra saat başı otobüs geliyor ktü'ye. ağzına kadar dolmasına rağmen ek seferler yok. bunun sonucunda 1 saatlik bir zamanı kaybetmek istemeyenler dolmuşa yöneliyor ama öbür taraftan dolmuşlar öğrencileri soymaktan da geri kalmıyor. 3 km lik yol için 1.75 lira tarife uygulayan dolmuş hattı türkiyenin hiçbir şehrinde yoktur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@