alexa metrics

banner536

KTÜ rektörü çarpıcı konuştu

 Karadeniz TeknikÜniversitesi’nde  şimdi Prof.Dr. Süleyman  Baykal dönemi yaşanıyor. Çok fazla öne çıkmayı ve açıklama yapmayı  sevmeyen, sadece çalışmak ve çalışmak üzerine dünyasını kuran Rektör Baykal,  birbirinden önemli  açıklamalar yaptı...  REKTÖR

Bölgesel 14.02.2013, 11:21
KTÜ rektörü çarpıcı konuştu

 

Karadeniz TeknikÜniversitesi’nde  şimdi Prof.Dr. Süleyman  Baykal dönemi yaşanıyor. Çok fazla öne çıkmayı ve açıklama yapmayı  sevmeyen, sadece çalışmak ve çalışmak üzerine dünyasını kuran Rektör Baykal,  birbirinden önemli  açıklamalar yaptı... 
 
REKTÖR OLMAM TEK BAŞIMA VERDİĞİM KARAR DEĞİL
 
KTÜ tarihinde her zaman en yüksek oyu alan rektör olmuştur. Bu dönem için de öyle olacağı açıktı. Bu nedenle her hangi bir endişem yoktu. Önemli olan 1. sırada oy almaktı. Rektörlük birden verilecek bir karar değil. Belli bir olgunluk dönemine ulaştıktan sonra verilecek bir karar. Tabi ki tek başıma vermedim bu kararı. Arkadaşlarımın da teşvikleriyle beraber oldu. 2002’den beri dekan yardımcılığı, dekanlık görevlerini yürütüyordum.1996 yılından beri de anabilim dalı başkanlığı yaptım. Dolayısıyla idarenin içinde olmanın verdiği bir avantaj durumu da oldu. 
 
FARKIM ZAMANLA HİSSEDİLECEK 
 
KTÜ yeni kurulmadı. Gelenekleri olan belli oranda kurumsallaşmış bir üniversite. Alt yapısı ve öğretim üyesi kadrosuyla tartışmasız büyük üniversite. Doğal olarak sıfırdan başlamıyorsunuz. Sadece kendi yönetim tarzınızı yansıtıyorsunuz. Her şeyi sıfırdan değiştireceğim, her şey bambaşka olacak gibi bir şey yok. Sosyolojik olarak da mümkün değil.Bir farkımız varsa bu zaten zamanla belli olacaktır. 
 
Rektör olduktan sonra hakkınızda bazı eleştiriler oldu.Tek adam modeli yönetim anlayışına mı sahipsiniz?
 
PAYLAŞIMCIYIM  FAKAT TESLİMİYETÇİ DEĞİLİM 
 
Doğru bildiğim şeyden şaşmam ama doğruluğum konusunda çok inatçı da değilimdir. Eğer düşündüğüm ya da teklif ettiğim şey başkaları tarafından doğru olmadığı yönünde bana inandırılırsa hiç gocunmadan geriye dönerim ama inandığım doğrular varsa onarlardan da vazgeçmem. Benim yönetim anlayışım paylaşımcıdır. Ama bu paylaşımcılık teslimiyetçilik anlamına gelmez. Hafta içi her sabah saat 07: 30’da üniversitenin ve tıp fakültesinin üst düzey yöneticileri ve rektör yardımcılarımla toplantılar yaparız. Toplantılarda arkadaşlardan gelen bütün bilgiler bir arada toplanır ve kararlar orada netleşir. Yoksa  her şeyi ben bilirim gibi bir iddiam asla olmaz. Herşeyi bilirim demek çok fazla birşey bilmemek anlamına gelir. Önemli olan karşılıklı sentez yapıp doğruyu ortaya çıkarmak .. 
 
Trabzon için 2.bir devlet üniversitesi kurulması yönündeki düşüncelere bakış acınız nasıl? 
 
KTÜ’NÜN BÖLÜNMESİNE KARŞIYIM 
 
Trabzon’un çıkış bulacağı alanlar eğitim sağlık ve turizmdir. Eğitime yapılan desteğin önemi büyük olur. Ben Sayın Bakanımızla da bunu paylaştım. 2.üniversitenin ben de yanında olurum. Sadece endişem şudur. 2.üniversiteyi KTÜ’nün bölünmesi tarzında yapmamak lazım. Bölmek olarak bunu yaparsak arzu ettiğimiz noktaya gelemeyiz. KTÜ’ye bir misyon yükleriz yeni kurulana da başka bir misyon. Birbirlerinin içine girmeden 2 güçlü üniversite tarzına dönüştürebiliriz. Dolayısıyla 2 güçlü üniversite olur. Bu şekilde ben de 2. üniversitenin yanında olurum 
 
 
 
KTÜ’de bugüne kadar olmayan fakat ilk sizin uyguladığınız projeniz? 
 
KRİTERLERİMİ  SAĞLAYAN HAKKINI ALIR 
 
Öğretim üyelerimizi proje faaliyetlerine daha fazla sokmak için atama kriterlerini değiştirdik. Dolayısıyla proje temelli atama kriterlerine geçtik. Bu da öğretim üyelerimizi motive edecek, bu alana doğru yönlendirecektir. Belli olmazsa olmazlar koyduk. Onlar gerçekleşmek zorundalar. Biz mümkün olduğunca iç kaynak kullanımını değil, dıştan kaynak getiren öğretim üyeleri istiyoruz. Bu sanıyorum bir kaç sene içinde gelişecektir. Bizim kriterlerimizi sağlayan doçentte olur profesör de. Hak eden her zaman hakkını alır. Ondan şüpheleri olmasın. Yeter ki hak etsin. 
 
Seçimlerde  karşınızda  adaylar vardı? Karşınızdaki adaylara karşı şu an tutumunuz nasıl?
 
SEÇİLMESEYDİM İSTİFA EDERDİM 
 
Bizim seçim sürecinde de sorunumuz yoktu aslında. Adaylar içinde en baş başa yarıştığımız Orhan Aydındır. Onun rektör yardımcısı olmasını isteyen de bendim. Kendisi kabul etmedi. Orhan Beyle o süreçte de defalarca 
konuştuk. KTÜ adına geleneklerin oturması lazım. Ben şunu dedim eğer bu oylamada 1.çıkmazsam bana rektörlüğü verseler bile asla almam. Öğretim üyesi bir şey söylemişse ben onun karşısında tavır almam, bunun KTÜ’nün geleneği olması lazım dedim. Bu konuda yanımda olan arkadaşlar bile beni eleştirdi. Bir tane bile oy aşağıda alsam bu işin devamında olmazdım. Önemli olan KTÜ’dür. Benim çabam her zaman 1.olanın rektör olması geleneğinin gelişmesidir. 
 
 
Tıp Fakültesi Farabi Hastanesini nasıl değerlendiriyorsunuz.Şikayetler var. 
 
TIP FAKÜLTESİ ZOR DURUMDA 
 
Tıp fakültesi yükünden daha fazla yüklenmeye maruz kaldı. 800 yatağımız var, doluluk oranı yüzde yüz. Döner sermaye son dönemde hastaneyi taşır olmaktan çıktı. Dolayısıyla döner sermaye üzerinden yapmanız gereken şeyleri yapamıyorsunuz. Döner sermaye sıkıntıya girerse bütün sistem etkileniyor. Ben bir devlet hastanesinin sahip olduğu imkanlara sahip değilim. Onlar Sağlık Bakanlığına bağlı oldukları için daha çok imkana sahipler. Bizimki YÖK üzerinden yürüyor. Hacettepe Tıp iki kez battı. Şu an kayyumda. Ankara Tıp ve birçok fakülte aynı şekilde...Bu duruma en fazla direnen, döner sermayesi en dengeli gidenlerin başında geliyoruz. Şu an Hacettepe’nin durumuna düşme gibi bir riskimiz görünmüyor. Ama gelecekte ne olur bilemem. Devlet verdiği parayı azaltırsa biz de zor duruma düşeriz. 
 
Hala ameliyat yapıyor musunuz? Kendinize vakit ayırıyor musunuz? 
 
YÖNETİCİLİK MESLEK DEĞİLDİR 
 
Haftada bir gün ameliyat yapıyorum. O benim mesleğim. Yöneticilik meslek değildir.Ben beyin cerrahıyım. Bizdeki yaşam tarzı bundan farklı değildi.  Değişen pek bir şey olmadı. Sorumluluk hasta tarafından personel tarafına kaydı. Normalde gündelik yaşamımız benzer yoğunluktaydı.
 
Kaynak : Karadeniz'de Sonnokta 
 

 


Yorumlar (2)
onur 9 yıl önce
düzgün bir adam olduğunu kanıtlamak istiyorsa kalp damar cerrahisinde ki ali civelek hegamonyasını bitirsin.ali civelek ile arayı kurup onun yanına iyi bir cerrah daha almıyor ki ali civelek paraları iyi götürsün diye.ali civeleke selamı veren enaz 3 milyarı gözden çıkarmalı.babamın arkadaşından 3 milyar babamdanda 7 milyar istedi ameliyatı biraz daha riskli diye.kalp damar cerrahisine iyi bir hoca daha getirtsin tamam düzgün biri derim.ali civelek tek diye herkesten milyarlar istiyor.herkes değilse bile %99'undan istiyor
İsmail AKSOY 9 yıl önce
"Doğru bildiğim şeyden şaşmam ama doğruluğum konusunda çok inatçı da değilimdir. Eğer düşündüğüm ya da teklif ettiğim şey başkaları tarafından doğru olmadığı yönünde bana inandırılırsa hiç gocunmadan geriye dönerim" şeklinde çok güzel bir prensip koymuş saygıdeğer Hocam'ız. Bakalım ne derece samimidir.

eski Rektör Turgay TÜDEŞ'in kaprisini devam ettirerek D kapısını zamanında açtırmayan İ.ÖZEN'in de günaha ortak olduğunu düşündüğüm kız öğrencinin parçalanması hakkında sayın rekterümüz ne düşünür aca?

Halen inşaat halinde olan bu D kapısından araçların geçmesine engel olacak şekilde çok gereksiz bir merdiven konulmaktadır. Doğuda oturmakta olan KTÜ'lülerin de (Prsonel-hoca-öğrenci) parçalanması mı gerekecek Allah

Gelişmelerden Haberdar Olun

@