kebir reklamı

Koray Aydın'dan şike açıklaması

MHP Trabzon Milletvekili Sayın Koray Aydın’ın “Futbolda Şike Davası’nda verilen yeniden yargılama kararına dair” görüş ve değerlendirmeleri, aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.ŞİKEDE YENİDEN YARGILAMA KARARI, YARGININ SİYASALLAŞTIĞININ RESMİDİRKamuoyunda “

Koray Aydın'dan şike açıklaması

banner197

MHP Trabzon Milletvekili Sayın Koray Aydın’ın “Futbolda Şike Davası’nda verilen yeniden yargılama kararına dair” görüş ve değerlendirmeleri, aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

ŞİKEDE YENİDEN YARGILAMA KARARI, YARGININ SİYASALLAŞTIĞININ RESMİDİR

Kamuoyunda “futbolda şike davası” olarak bilinen davada İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar, yargının ne derece siyasallaştığının resmi olarak tarihe geçecektir. Hatırlanacağı üzere bir yöneticinin bu yılın Ocak ayında sarf ettiği “Sayın Başbakan'ın yeniden yargılama konusunda verdiği söz üzerine inşallah bizi de alacaklar. Bu yargılanma açılacak" şeklindeki sözleri, bu günlerin habercisi olmuştur. Sadece Rüşvet ve Yolsuzluk soruşturma ve yargılamalarında değil, şike davasında da adalet, yapılan siyasi baskılar ve verilen yeniden yargılama kararıyla ağır bir yara almıştır.

BAŞBAKAN SÖZ VERMİŞ, MAHKEME YERİNE GETİRMİŞ, ŞİKEDE “SIFIRLANMANIN” YOLU AÇILMIŞTIR

Yeniden yargılama kararı göz göre göre gelmiş, Başbakan söz vermiş ve mahkeme de bu sözü yerine getirmiştir. Alınan karara itiraz hakkı olsa da, yargının bu ağır siyasi baskı karşısında adil bir karar verebilmesi ne yazık ki çok daha zor hale gelmiştir.

Mahkeme verdiği yargılamanın yenilenmesi kararıyla, şikeyi ilk etapta ortadan kaldırmıyor, hatta “kumpas” ve “tutanaklarda sahtecilik” yoktur diyerek doğru tespitler de yapıyor ama, sonuçta “şikeyi sıfırlamanın” yolunu da ardına kadar açıyor.

DÜNKÜ GÜNEŞLE BUGÜNKÜ ÇAMAŞIRI KURUTMAYA SOYUNANLAR, HUKUKU TERS-YÜZ ETMİŞLERDİR

“Kumpas” yoktur, “tutanaklarda sahtecilik” yoktur diyen mahkemenin yeniden yargılama için öne sürdüğü gerekçenin adaletle ve kamu vicdanıyla bağdaşması mümkün değildir.

Kararın dayanağı olarak gösterilen Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 311/1-e maddesinde yeniden yargılama için “yeni olaylar veya yeni deliller ortaya konulma” şartı bulunmaktadır. Kanunun istediği şart yerine “teknik araçlarla dinleme ve izlemeye ilişkin” yapılan yeni usul düzenlemesini yeni olay olarak gerekçe yapan mahkeme, hukuka ve adalete büyük darbe vurmuştur. Zamanında yürürlükteki mevzuata göre yapılan teknik takip, dinleme ve izlemelerde sahtecilik yoktur, usule uygundur diyen mahkeme, bu konuda yapılan yeni düzenlemelere dayanarak yeniden yargılama yolunu açması tam bir garabettir.

Bu günkü teknik takip ve izleme için yapılan usul düzenlemesi, dünkü kayıtların gerçekliğini ortadan kaldırmaz. Bir başka deyişle “dünkü güneşle, bu günkü çamaşırı kurutmaya” soyunanlar hukuku ters-yüz etmişlerdir.

UEFA VE CAS, MAHKEMENİN DE KABUL ETTİĞİ DELİL VE TUTANAKLARA GÖRE KARAR ALMIŞTIR

Esasen UEFA ve CAS da tıpkı, yerel mahkeme ve Yargıtay gibi dosyadaki kumpasa dayanmayan ve sahte olmayan delilleri esas almış ve kararlarını vermişlerdir.

Sayın Başbakan Erdoğan tarafından atanan Federasyon spor yargılaması için UEFA, CAS ve nihayet ceza yargısını dikkate almamış, sıfır tolerans tanınması gereken “şike ve teşviki” adeta kendisi teşvik etmiştir. Futbol Federasyonu’nun UEFA, CAS ve nihayet yargıyı hiçe sayması, yeniden yargılama kararının verileceğinden eminmiş gibi davranması, aslında bu günkü tabloyu özetliyor.

FEDERASYON VE ERDOĞAN’DAN HAYIR YOKTUR, TRABZONSPOR’UN KUPASINI VERİRSE, UEFA YA DA FİFA VERECEKTİR

Anlaşılmıştır ki Futbol Federasyonu’ndan hayır yoktur ve Trabzonspor’un hakkı olan 2010-2011 sezonu şampiyonluğunun verilmesi artık çok daha zor hale gelmiştir. Trabzonspor’a hakkı olan kupayı verirse UEFA ya da FİFA verecek, Trabzonspor Başkanı’nın “dünya lideri” forması hediye ettiği Erdoğan’dan da bir hayır gelmeyecektir.

Trabzonspor taraftarı “hakkımız olan kupa nerede?” sorusuna, her ne gerekçeyle olursa olsun “yandı, bitti, kül oldu” manasına gelen açıklamalarla cevap verenleri artık iyi tanımalıdır.

Trabzonspor taraftarıyla, yöneticisiyle ve siyasetçisiyle Futbolda Şike olayına ilkesel bazda yaklaşmalı, haktan, hukuktan ve adaletten ayrılmamalıdır. Şike ve teşvik suçunu işleyen her kim olursa olsun, hak ettiği ceza verilmeli, milyonları ilgilendiren futbolun adaleti artık daha fazla geciktirilmeden tesis edilmelidir.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metin ertem - 3 yıl önce
Siz önce şikecileri koruyan genel başkanınızdan hesap sorun .Burada Akp Chp ve Mhp ninde suçu var. Herkes oy uğruna tertemiz şerefli trabzonsporu satmıştır ....
Avatar
metin ertem - 3 yıl önce
bütün siyasiler hepiniz fenerin yalakasısınız bırakın artık trabzonsporun yakasını
Avatar
alirıza derman - 3 yıl önce
Ben buradan bütün olmayan hukukun hukucularına ve siyasetçilere soruyorum telefon dinlemeleri delil olmaktan çıktı, biz bundan şunu mu anlıya cağız teşvik pirimi, maç alıp satma, uyuşturucu satmak için yapılan konuşmalar, cinayeti ortaya çıkarmak için yapılan dinlemeler , ruşvet pazarlıkları, ihaleye fesat karıştırma konuşmaları ve buna benzer sayabileceğimiz birçok örnek, telefon konuşmaları yok mu sayılacak yani, mahkeme kararıyla yapılacak dinlemeleri iptal mi ediyorlar yani, kafam çok karıştı , lütfen biri bizi aydınlatsın.
Avatar
Mustafa GÜLTEPE - 3 yıl önce
Sayın Vekilim, haklısınız da bunları bir de Genel Başkanınıza anlatsanız!
Avatar
ahmet genç - 3 yıl önce
Şike yasasına RED oyu veren tek milletvekili KORAY AYDINDIR.O kadar...
Avatar
Hüseyin Karagöz - 3 yıl önce
Adamsınız....Bu konuşmayı not edin beyler....
Avatar
Tolgahan Tokkan - 3 yıl önce
takil akp ye iki vakit namaz kil 2/3 yilda dön köseyi
Avatar
Tolgahan Tokkan - 3 yıl önce
takil akp ye al patatoyu makkaroniyi kömürü calismana gerek yok