banner526

banner533

banner513

Kolbastı tartışması büyüyor

Yöresel figürlerin Karadeniz müziği eşliğinde kıvrak hareketlerle oynandığı Trabzon yöresine özgü  Kolbastı oyununda Giresun müziklerinin kullanılmasına tepki gelirken, Kolbastı oyununu eski ve yeni tekniklerle harmanlayarak yeniden gündeme oturtan Sanat

Bölgesel 27.12.2008, 10:39
Kolbastı tartışması büyüyor

Yöresel figürlerin Karadeniz müziği eşliğinde kıvrak hareketlerle oynandığı Trabzon yöresine özgü  Kolbastı oyununda Giresun müziklerinin kullanılmasına tepki gelirken, Kolbastı oyununu eski ve yeni tekniklerle harmanlayarak yeniden gündeme oturtan Sanat Yönetmeni Engin Erşen bu tepkiye anlam veremediklerini ifade etti.

Yaklaşık 80 yıllık geçmişi bulunan ve Trabzon yöresine özgü bir oyun olan Kolbastı oyununda Giresun yöresine ait müziklerin de kullanılması, Giresun'daki bazı dernekler tarafından 'müzik hırsızlığı' olarak değerlendirildi. Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Asaf Zeki Kitapçı, Trabzon Kolbastı oyununda Giresun türkülerinin kullanılmasına karşı olduklarını belirterek bunun Giresunlular kadar Trabzonluları da rahatsız etmesi gerektiğini dile getirirken, Giresun Müzik Dostları Derneği Başkanı Mehmet
Yüksel ise Trabzon Kolbastı'nda Giresun türküsünün kullanılmasından dolayı özür beklediklerini ifade etti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Beden Eğitimi Bölüm Başkanı ve aynı zamanda da Kolbastı oyunu sanat yönetmeni olan Yard. Doç. Dr. Engin Erşen Trabzon'a ait olan Kolbastı oyununda yöreye özgü müziklerin de kullanılmasından duyulan rahatsızlığa bir anlam veremediğini söyledi. Erşen, Giresun'dan bir grubun da Kolbastı oynamasına ise karşı çıktı.

"TRABZON KOLBASTI OYUNUNDA GİRESUN MÜZİKLERİ KULLANILMAMALI"
Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Asaf Zeki Kitapçı, Trabzon Kolbastı oyununda Giresun türküsünün kullanılarak oynanmasını şiddetle kınadıklarını vurgulayarak bunun müziklerin dejenere edilmesi anlamına geldiğini öne sürdü.

Kolbastı oyununda Giresun türküsünün kullanılmasının Giresunlular kadar Trabzonluları da rahatsız etmesi gerektiğini ileri süren Kitapçı, "Trabzon Kolbastı'sı zaten, kendi başına bir müzik, kendi başına bir kültür ve kendi başına bir folklordur. Bunun Giresun türküsüyle oynanması, Giresunlular kadar Trabzonlulara da hakarettir. Burada üzerine gidilmesi gereken konu, herkesin kendi müziğine sahip çıkmasıdır. Hiç kimsenin başkasının müziğini dejenere etmeye hakkı yoktur. Giresun karşılamasının, Trabzon
müziğiyle çalındığını düşünün. Böyle bir şey olabilir mi? Trabzon'dan bakıyorum, buna hiç tepki gelmediği gibi, "Ne olmuş, bunda ne var" türünden söylemler dile getiriliyor. Buna şaşıyorum" dedi.

"Trabzon müziği Trabzon gibi, Giresun müziği Giresun gibi, Ordu müziği de Ordu gibi olmalıdır" diyen Kitapçı, şunları kaydetti:
"Kültürlerin karışmasına karşıyım. Her şey yerinde ve dengeli olmalıdır. Çünkü dünyanın globalleşmesiyle birlikte dışardan gelen insanların Trabzon'a gidip Kolbastı'yı, Giresun'a gelip Karşılama'yı ayrı ayrı görmesi gerekli. Halbuki hepsi birbirine kaşırsa biz kime neyi anlatacağız? Bu şekilde müziği dejenere ederek karıştırmamak lazım. Biz Giresunlular olarak müziğimize sahip çıkıyoruz. Eğer bunu yapmaya devam eden olursa onları müzik hırsızı ilan ediyoruz."

"MÜZİK UZMANLARI TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYMALI"
Giresun Folklor Kültür Sanat Derneği (GİFSAD) Başkanı Mustafa Öztürk ise Dere Boyu Kavaklar türküsünün Kolbastı müziğinde kullanılmasıyla ilgili olarak müzikle uğraşan bilim adamlarının Giresun'a davet edilmesini ve yapılacak araştırmayla tartışmaya son noktanın konulmasını istedi.
Sorunun ancak bu şekilde çözüme kavuşturulabileceğini savunan Öztürk, "Bizim tepkimiz Dere Boyu Kavaklar türküsünün ezgilerinin Kolbastı oyununda kullanılmasınadır. Trabzon'da da zaten türkünün kullanıldığı kabul ediliyor. Ancak onlar "Türkünün sözlerini değiştirdik ve hızlandırdık" diyorlar. Burada yapılması gereken konunun araştırılmasıdır. Buna da ancak konunun uzmanları karar verebilir" diye konuştu.

"MÜZİĞİMİZİ ÇALAN TRABZONLULAR BİZDEN ÖZÜR DİLEMELİ"
Giresun Müzik Dostları Derneği Başkanı Mehmet Yüksel de Trabzon Kolbastı oyununda Giresun türküsünün kullanılmasından dolayı özür beklediklerini kaydederek şunları söyledi:
"Trabzonlular, türkümüzü kullanma noktasında bizden izin almalıdır. Türkümüz, kültür hırsızlığı sonucu çalınmıştır. Müziğimiz, kültür hırsızlığı yaparak çalındığı için de Trabzonlular bizden özür dilemelidir."

"KOLBASTI TRABZON'UN FAROZ MAHALLESİNDE KUMSALDA DOĞMUŞ BİR OYUNDUR"

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Beden Eğitimi Bölüm Başkanı ve Kolbastı oyunu Sanat Yönetmeni Yard. Doç. Dr. Engin Erşen ise Giresunluların tepkisine bir anlam veremediğini belirtti.

Kolbastı oyununun 70-80 yıl öncesine dayandığını ve Karadeniz oyunlarıyla yeniden gündeme gelerek Türkiye'yi dalga dalga sardığını belirten Erşen, İHA'ya yaptığı açıklamada "Kolbastı oyunu Trabzon'un Faroz mahallesinde kumsalda doğmuştur. Kolbastı, yöre insanının değişen ve kökleşen doğa serüvenleriyle ilgili hareketlerindeki dilin adıdır. Bu, martının havalanması, balığın sıçraması, denizin dalgalanması, temelin karabasan titremesi gibi figürleri içerir. Kolbastı, son derece hareketlidir ve enerjinin
dansıdır. Hareketi ve enerjiyi içinde barındırır. Estetikle duygunun harmanlandığı bir Trabzon klasiğidir, bir sevdasının eseridir, kültürel bir mirastır, zenginliktir. Aynı zamanda da yöre insanının ortak yaratıcılığının bir sembolüdür" dedi.

Kolbastı oyununun harmanlanmış bir oyun olduğunu ifade eden Erşen, "Kolbastı 1930'lu yıllarda Ankara Çiftetelli oyun havasının adımlama tekniklerinin alınarak Faroz'un kendi adımlama teknikleriyle harmanlamasıyla doğmuştur. Yepyeni bir doku ortaya çıkmıştır. İşte bugün oynanan oyunun aslı buna dayanır. Ben bu oyunu Karadeniz müziğiyle oynuyorum. Ancak bu müzik onundur veya bunundur o beni enterese etmez. Ben bu dansın sanat yönetmeni olarak bir başka dansla da oynayabilirim. Ama önemli olan dansın özünü korumaktır. O da Faroz dokusudur. Giresunluların bu anlamdaki tepkisini de anlamış değilim. İster Dere Boyu Kavaklar olsun ister diğer müzikler olsun anonimdir. Ama bu da bizi ilgilendirmez. Bu dans bizimdir, Trabzon'un dansımızdır. Ama aynı zamanda da yörenin bir zenginliğidir. Yani isteyen Dere Boyu Kavaklar ile oynamaya devam etsin, buna da diyeceğimiz bir şey yok" diye konuştu.

"KOLBASTI OYUNUNUN PATENTİ BİZDEDİR ORİJİNİ BİLMEYEN GRUPLARIN BU OYUNU OYNAMASI YANLIŞ"
Giresun'dan bir grubun da Kolbastı oynamasını doğru bulmayan Erşen, Kolbastı oyunun patentinin kendilerinde olduğunu hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türk Patent Enstitüsü'ne başvurduk ve Kolbastı'yı Karadeniz Uşakları (Hoptek) adı altında markalaştırdık. Şimdi birileri çıkar Artvin kolbastısı, Samsun kolbastısı, Giresun kolbastısı diyemez. Çünkü patenti şahsıma aittir. Bunu almak kolay değil, 6 ay askıda kaldığında kimse itiraz etmedi. Ama Giresun'dan bir grubun kolbastı oynaması çok yanlış bir olay. Buna tepki gösteririz. Çünkü bu dansın orijinini bilmek lazım. Siz bunun orijinini ortaya koymadıktan sonra bu iş bir yere kadardır. Evet ortamı
olabilir, ama uluslar arası bir ortama getirip de bunu pazarlayamazsınız. Çünkü bizim oynadığımız dansın bir felsefesi vardır, estetik derinliği vardır. Bunun estetik derinliği de Faroz'dur ve benim hazırlamış olduğum eski ve yeni tekniklerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan oyundur."

"YATTARA ÇOK İYİ KOLBASTI OYNUYOR BENİM TAKIMIMDA RAHATLIKLA YER ALABİLİR"
Trabzonspor Kulübüyle bir anlaşma yaptıklarını ve dansın özünde varolan animasyonlardan 5 tanesini gollerden sonra sergilenmesi için kulübe verdiklerini söyleyen Yard. Doç. Dr. Erşen, Yattara'nın da çok iyi Kolbastı oynadığını belirterek şöyle konuştu:
"Trabzonspor eğer Kolbastı'nın bu hızlılığını, çabukluğunu sergilediği zaman kuşkusuz şampiyon olur. Golden sonra çok güzel oynuyorlar. Bu sevindirici. Yattara da kıvrak ve çabuk bir oyuncu, Kolbastı da öyle. Yattara bu bakımdan benim dans takımımda rahatlıkla yer alabilir."

Yorumlar (23)
MURATTALHAKALYONCU 12 yıl önce
nedir bu girosunun sorunu arkadaş.her şeyde aynı sıkıntı.bakın kardeşim biz trabzonuz yani büyükabi sende küçük kardeşsin bunu böyle bilin.eskiden beri bir çekememezlik bir husumet nedir bu kardeşim aşın bunları artık.türküler anonimdir herkes istediği gibikullanır.benim çocukluğum bu türkülerle geçti bu türkülerle oynadık düğünlerde ne oldu yani bu hop tek kolbastı çıkmasaydı aynı tepkiyi gelip düğünlerdemi koyacaktınız bu türkü bizim bunun üstüne oynamayın diye.maalesef çok basit düşünüyorsunuz.aşın bu olayları artık biraz övünün diyinki çorbada bizimde tuzumuz var diye.
googo 12 yıl önce
Neden şimdi ortaya çıkıp kolbastı bizimdir müziğini çaldınız gibi iftiralarda bulunduğunuzu anlamamak için fazla çaba harcamay gerek yok, bu saatten sonra istesenizde değiştiremezsiniz çünkü sn. Erşen bu oyunun ve müziğin patentini almış kendisinin de dediği gibi 6 ay askıda beklerken neredeydiniz, bunlar ucuz hesaplar daha gerçekçi fikirler üretin bunlar çok anlamsız...
megane 12 yıl önce
normaldir bu geresunlular bizi her zaman kıskanmıslardır?tirebolulu gurup cıkmıs bu oyun bizim yörenin oyunudur diyor?ne kadar yüzzüsler ayıptır terbiyesizler
rakrak_burak 12 yıl önce
en kısa yoldan ünlü olmak istiyor giresunlu arkadaş..herkesi yaptığı gibi trabzona bulaşarak kendini tanıtacak türkiye'ye. biz bu numaraları çok gördük... şunu sorayım .şehrinizde giresun takımı varken neden çoğu evlerin balkonunda fenerbahçe bayrağı asılıyor.. giresun sporunada sahip çıksana..
USTAD 12 yıl önce
Bu itirazın kaynağında kıskançlık var bu belli yalnız bir şeyi doğru söylüyorlarki benim ve benim gibi düşünenlerde bundan rahatsızdır buda her yörenin kendi müziğini ve sözünü kullanmasıdır ben Kolbastı söylenirken giresuna ait sözlerin içinde kullanılmasından çok rahatsızım birde giresundaki ritim daha yavaş,eğer Trabzon kolbastı deniyorsa içinde herşey Trabzon kokmalı.
szg 12 yıl önce
ben bi giresunlu olarak türkülerimizi başka birileri tarafından söylenmesinden rahatsız olmuyorum biraz dikkatli ve anlayarak yazın. ben belkide birçoğunuzdan daha iyi ts taraftarıyım. saygılar
drina k 12 yıl önce
hiç bri giresunlu trabzonu kıskanmaz. onlar rizeli değildir çünkü.bence trabzon oyununda giresun müziğinin kullanılması hoş olmuş.bu arada avniakerdeki maçlardan sonra takımın kolbastı oynamasına bayılıyorum.bu fikri kimden çıkmışsaa helal olsun diyorum..bu bence bi gelenek haline getirilmeli ve her galip gelinen maçtan sonra oynanmalıdır.
cevahiroğlu 12 yıl önce
bazı kişi veya kişiler şimdi üzerimize oynuyor bizi önce birbirimize kızıştırıyorlar.... 20 yıl sonrada vurdururlar.... kulak asmayın bu tür kişi ve kişilere... tamam müziği giresunun oyunu trabzonun olsun. kemencesi artvinin ayakkabılarıda bayburtun olsun. ne güzel işde...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@