Kivide erken hasat uyarısı

Kivide erken hasat yapılmasının zararlı olduğu, üreticilerin hasat zamanını belirleme konusunda İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden yardım almaları gerektiği belirtildi.Konuyla ilgili açıklama yapan Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl

Bölgesel 11.10.2012, 10:25
Kivide erken hasat uyarısı

Kivide erken hasat yapılmasının zararlı olduğu, üreticilerin hasat zamanını belirleme konusunda İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden yardım almaları gerektiği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Erdal Yiğci, kivide hasat zamanının meyvenin suyundaki suda çözünür kuru madde miktarına bakılarak belirlendiğini söyledi.

Bölgemizde hasadın Ekim ayı sonu ile Kasım ayı başlarında yapılabileceğini ancak hasadı iklim faktörleri, rakım, yer-yöney gibi faktörlerin belirlediğini ifade eden Yiğci “Kivinin hasat edilebilmesi için suda çözünür kuru madde miktarının yüzde 7-9 arasında olması gerekir.

Bu değerlerin altında yapılacak olan erken ürün hasadı; meyvedeki kuru madde miktarının istenilen düzeye gelememesine, meyvede sulanmaya, meyvenin dış yüzeyinde buruşmaya, meyvede hızlı yumuşamaya, renk bozulmalarına, depolama süresinin kısalmasına, tat ve aromanın istenilen düzeyde olmamasına, dolayısıyla meyvenin raf ömrünün azalmasına neden olur. Bunun sonucu da ürünün istenilen nitelik ve kalitede tüketiciye sunulma imkanını olumsuz yönde etkileyecektir.

Dolayısıyla bu ürünü satın alan tüketiciler erken hasadın meydana getirdiği bütün bu olumsuzluklarla karşılaştığında, bir daha kivi meyvesini satın almayacaktır. Bu da bölgemiz açısından önemli bir yer tutan kivi yetiştiriciliğine darbe vurmak demektir” dedi.

Trabzon’un merkez köylerinde ve ilçelerinde son 2-3 gündür kivi bahçelerinde ölçümler yaptıklarını kaydeden Yiğci “Kivideki kuru madde oranlarının sahilde yüzde 4,1 orta kesimlerde yüzde 4,4 yüksek kesimlerde ise yüzde 4,8 olduğu tespit edilmiştir.Bu değerlere baktığımızda ilimizde kivi hasadının henüz gelmediği görülmektedir. Üreticilerimizin hasat konusunda acele etmemeleri, hasat yapmadan önce İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleriyle irtibata geçerek hasat zamanı hakkında bilgi almaları uygun olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@