alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Karadeniz'i bekleyen büyük tehlike

Uzmanlar uyarıyor: Bu yıl Karadeniz'e çok fazla kar yağdı. Artık erimeye başlayan bu kar suları ciddi sel riskini de beraberinde getiriyor. Acil önlem alınmazsa, çok insan ölür...Karadeniz Teknik Üniversitesi Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hızır

Bölgesel 21.04.2012, 08:25
Karadeniz'i bekleyen büyük tehlike

Uzmanlar uyarıyor: Bu yıl Karadeniz'e çok fazla kar yağdı. Artık erimeye başlayan bu kar suları ciddi sel riskini de beraberinde getiriyor. Acil önlem alınmazsa, çok insan ölür...

Karadeniz Teknik Üniversitesi Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hızır Önsoy, Doğu Karadeniz'in kaderi haline gelen sel ve taşkınlara karşı uyardı: "Bu yıl geçmiş yıllardan daha çok kar yağdı. Hemen önlem alınmazsa, sel ve taşkınlar çok can alır!"

Doğu Karadeniz'de 1929'dan bu yana 25 doğal afet meydana geldi, 647 kişi hayatını kaybetti. Bu olaylarda yaklaşık 1.5 milyar lirayı aşkın maddi hasar oluşurken, 37 kişinin cesedi ise hâlâ bulunamadı. 

SON 50 YILIN KAR REKORU... 

Prof. Dr. Hızır Önsoy da, bölgenin yüksek kesimlerine son 50 yılın en fazla karının yağdığını, söyleyerek, "Yüksek kesimlerde hâlâ çok miktarda kar var. Bunlar yavaş yavaş eriyor. Toprak ve zemin suya doydu. Ayrıca şiddetli yağışlar da bekliyoruz. Bu yağışlar doygunluk nedeniyle sızma bulamayınca akışa geçecek" diye uyardı.

Özellikle mayıs ve haziran aylarının büyük risk oluşturduğunu vurgulayan Önsoy şu uyarılarda bulundu: "Bütün bunları üst üste koyduğumuzda ortaya çıkardığımız sonuca göre çok büyük sel ve taşkınlar bekliyoruz. Mayıs ve haziran ayları risk taşıyor. Haliyle kısa vadede tedbirlerin acilen alınması gerekiyor. Sel ve taşkınlara karşı halk biran önce uyarılmalı. Yoksa can kayıplarının önünü alamayız." 

'RİSK HARİTASI ÇIKARILSIN' 

Bölgede, sel ve taşkınlara karşı risk haritasının çıkartılması gerektiğine belirten Prof. Önsoy, şöyle devam etti: "Geçmişe dönük afetlere baktığımızda taşkınların gece 02.00'den sonra yaşandığını görüyoruz. Bu da gösteriyor ki yağışlar bu saatlerde akışa geçiyor. Risk haritalarının bir an önce tamamlanarak, bu yerlerde yapılaşmanın önüne geçmek ve var olan yapıları da yıkmak."

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı da tehlikenin bilincinde olduklarını belirtip dere yakınlarındaki evleri yıktıklarını söyledi.


Yorumlar (4)
HUPCAN 10 yıl önce
FLASH, FLASH, FLASH KTÜ YILIN AÇIKLAMASINI YAPTI. ÇOK ŞÜKÜR TRABZONDA KTÜ DİYE BİR KURUM VARMIŞ!! VE YILIN AÇIKLAMASINI YAPTI
karsiyanlal 10 yıl önce
ktü kadar içinde gereksiz bir öğretim kadrosu barındıran bir okul daha yoktur.. bakıyorum adamların dinleri imanları para olmuş.. sadece bir kitap yazarlar sene başlarında zorla öğrencilere satarlar yılda bir defa çıkarlar herkesin bildiğini bilimsel araştırma gibi bize yutturular neymiş sel olacakmış.. hocam bizde biliyoruz bunları mesela siz debiler yıllık ortalamalara etkisi ne olur gelecek yıllarda bu kar yağışı devam edermi ve ya ne oldu böyle oldu bunları araştırsanız ya
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Adamlar bilgilendiriyor siz adamlara kızıyorsunuz olacak iş değil.Tedbir alalım.
avukaTSemihh 10 yıl önce
Bilime ve bilim insanına saygı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@