7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Karadeniz'de savaş sesleri!

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş çalkantıları nedeni ile bir süredir Karadeniz suları ısınıyordu. ABD iki ülke arasındaki gerginliği bahane ederek bölgeye bir adet savaş gemisi gönderdi. Ege denizi kıyılarından gelerek saat 07:30'da Çanakkale Boğazından

Bölgesel 07.03.2014, 11:57
Karadeniz'de savaş sesleri!

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş çalkantıları nedeni ile bir süredir Karadeniz suları ısınıyordu. ABD iki ülke arasındaki gerginliği bahane ederek bölgeye bir adet savaş gemisi gönderdi. Ege denizi kıyılarından gelerek saat 07:30'da Çanakkale Boğazından giriş yapan 103 borda numaralı "USS Truxtun" adlı ABD donanmasına saat 08:00 sularında yardımcı pilot binerek Marmara'yı geçirerek Karadeniz'e yönlendirdiği öğrenildi.

SON 8 YILDA İKİNCİ KEZ GEMİ

ABD'nin bu tavrı ile ikinci kez bölgeye askeri gemi gönderdiği tespit edildi. Rusya 2008 yılında Gürcistan ile arasındaki kısa süreli gerginlik nedeni ile Karadeniz'e tekrar bir askeri zırhlısı göndermişti. ABD'nin Karadeniz sularına sürekli olarak göndermiş olduğu askeri zırhlılar dünya diplomasisinde de tartışmaya neden olmuştu.

LOZAN'A GÖRE DURUM

24 Temmuz 1923 yılında imzalanan Lozan anlaşmasına göre; ABD Karadeniz bölgesinde askeri gemi bulunduramaz söylemleri ile gündeme gelen gemiler Lozan'ı ihlal ettiği söylendi. Lozan anlaşmasında yer alan maddelere göre; Savaş gemileri ve uçakları barış zamanında Boğazlardan geçiş serbestisine sahiptir; ancak Karadeniz yönüne geçişte savaş gemileri için sınırlama vardır ibaresine yer verildi.

SAVAŞTA TÜRKİYE TARAFSA

öte yandan bir diğer maddeye göre; Savaş zamanı: Türkiye, Muharip değilse tarafsızlık haklarını geçişi engelleyecek şekilde kullanamaz; Türkiye Muharip ise; tarafsız devletlerin ticaret gemileri düşmana yardım götürmüyorlarsa geçebilirler; savaştığı devletin gemilerine karşı Türkiye, her türlü hakkını kullanabilir maddesi konulmuştu.

Haber : Şükrü ÜÇÜNCÜ / Haber61.NET 


Yorumlar (1)
adil türk 8 yıl önce
Bence yapılan o anlaşmaların hiçbir önemi yok.Güçlü olan ülkeler bütün anlaşmaları deliyor zaten.ABD bunu hep yapıyor .Rusya yapıyor.Yapıyor oğlu yapıyor.Kim takar anlaşmayı..Güçlü olan ülke ye her hareket serbest.Güçlü ülkelerden Kim karşı çıkarsa oturup masada pastayı bölüşüyorlar zaten.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@