Karadeniz'de petrol arama

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya firması Petrobras'ın iş birliğiyle Karadeniz'de ultra-derin deniz sondajları yapmak için Norveç'ten yola çıkan platform Çanakkale boğazını geçtiKaradeniz'de petrol arama çalışmasına katılacak olan dev

Karadeniz'de petrol arama

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya firması Petrobras'ın iş birliğiyle Karadeniz'de ultra-derin deniz sondajları yapmak için Norveç'ten yola çıkan platform Çanakkale boğazını geçti

Karadeniz'de petrol arama çalışmasına katılacak olan dev petrol arama platformu, Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya firması Petrobras'ın iş birliğiyle Karadeniz'de ultra-derin deniz sondajları yapmak için Norveç'ten yola çıkan ve Çanakkale Boğazı'ndan geçen dev petrol arama platformu Leiv Eiriksson'u ''Normand Pioneer'' adlı römorkör çekti.

Bu sırada Çanakkale Boğazı her iki yönden deniz trafiğine kapatılırken, platformun geçişine, ''Kurtarma-1'', ''Kurtarma-2'', ''Nazım Tur'' adlı römorkörler ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait hızlı tahlisiye botu ''KEGK-6'' ve sahil güvenlik gemisi refakat etti.

Platformun geçişini, sahilde toplanan vatandaşlar meraklı bakışlarla izledi.

Leiv Eiriksson'un 120 metre uzunluğundaki kulesi, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin altından geçebilmesi için kesilmişti.

İSTANBUL'DA TÖREN DÜZENLENECEK

Dünyanın en büyük petrol platformlarından birisi olan ve Ocean Rig firmasından kiralanan Leiv Eiriksson sondaj platformunun boğaz köprülerinden geçişi sırasında tören düzenleneceği bildirilmişti.

Sinop açıklarına demirleyecek olan ve 6 bin metreye kadar sondaj yapabilecek platformun, monte edilmesinin ardından 2010 şubat ayı ortalarında sondaj operasyonlarına başlayacağı açıklanmıştı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler