Karadeniz'de İhracatın kralı Trabzon

Karadeniz'de 902 milyon 907 bin dolarlık ihracatın yüzde 37'si Trabzon'dan yapıldı.

Karadeniz'de İhracatın kralı Trabzon
Karadeniz Bölgesi'ndeki 18 ilden yılın ilk üç ayında gerçekleştirilen 902 milyon 907 bin dolarlık ihracatın yüzde 37'si Trabzon'dan yapıldı.
 
Trabzon, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 artışla 330 milyon 860 bin dolarlık ihracat gerçekleştirerek bölge illeri arasında ilk sırayı aldı.
 
Doğu Karadeniz İhracatlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon'un Karadeniz Bölgesi'nin dış ticaretinde ön planda olduğunu söyledi.
 
Gürdoğan, TÜİK kayıtlarına göre 2017 yılı Ocak-Mart döneminde Karadeniz Bölgesi'nden toplam 902 milyon 907 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek, "Gerçekleşen ihracatta da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16.7 oranında artış yaşandı." bilgisini verdi.
 
Trabzon'da söz konusu dönemde 330 milyon 860 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini aktaran Gürdoğan, "Gerçekleşen ihracatta da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 oranında artış yaşandı." ifadesini kullandı.
 
"Trabzon'un ihracatı her geçen yıl artarak üst sıralara yükseldi"
 
Gürdoğan, kentin ihracat potansiyelinin arttığına dikkati çekerek, "Trabzon'un ihracatı her yıl artarak üst sıralara yükseldi. Bölge ihracatının yüzde 37'lik kısmı tek başına Trabzon tarafından gerçekleştirildi ve bu performansı ile Trabzon, 81 il sıralamasında en fazla ihracat gerçekleştiren 15'inci il performansını sürdürdü." değerlendirmesinde bulundu.
 
İhracat yapılan firma sayısının da arttığını işaret eden Gürdoğan, şunları kaydetti:
 
"Trabzon'un ihracatçı firma sayısı her geçen yıl arttı ve ihracat gerçekleştirilen ülke sayısı da her geçen yıl artarak gelişti. İhracat gerçekleştiren firmalar dünyanın tüm bölgesine ihracat yaparak, pazar çeşitliliğini arttırdı. Trabzon ağırlıklı olarak tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirilmesi yanında, sanayi ürünleri ihracatında da her geçen yıl payını artırmaktadır."
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler