İtalyan ve İspanyollar fındıkta!

İtalyan ve İspanyol üreticiler fındık bahçelerini gezdi.

İtalyan ve İspanyollar fındıkta!

Giresun’a gelen İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri, bahçelerde incelemelerde bulundu, üretimle ilgili bilgiler aldı.


Ordu Ticaret Borsası, Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi ve Altınordu Ziraat Odası, İtalya Tuscia Üniversitesi ve İspanya IRTA Araştırma Merkezi ortaklığında yürütülen, 'Fındık Üretiminde Modern ve Geleneksel Uygulamaların İncelenmesi' projesi kapsamında bölgeye gelen İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri Giresun Ziraat Odası'nı ziyaret etti. Tuscia Üniversitesi’nden akademisyen Valerio Cristofori ve IRTA Araştırma Merkezi’nden araştırmacı Merce Rovira başkanlığındaki heyet, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan'dan fındık üretimi hakkında bilgi aldı.

Giresun'un ekonomisinin fındığa bağlı olduğunu belirten Karan, son yıllarda zirai don, fırtına gibi doğal afetler nedeniyle fındık üretiminde önemli oranda düşüş yaşandığını dile getirdi, "100 yaşında olan fındık bahçeleri ekonomik ömrünü doldurdu. Buna bağlı olarak bir dekar alanda verim 80-90 kilograma kadar düştü" dedi.

Karan'ın üreticilerden üretime, fındık fiyatından verime kadar fındıkla ilgili birçok konuda bilgi aktarması sonrasında fındık bahçesine geçen konuk üreticiler, Giresun kalite fındık hakkında tarım danışmanlarından bilgi aldı. Bahçe, ocak ve dal yapısını inceleyen İspanyol ve İtalyan fındık üreticilerine bakım ve ilaçlama hakkında da bilgiler aktarıldı.

Tuscia Üniversitesi’nden akademisyen Valerio Cristofori, İtalya’nın Türkiye’den sonra dünyada en fazla fındık üreten ülke olduğunu belirterek, Türkiye’de fındık tarımını yerinde görmekten memnun olduklarını söyledi. Cristofori, "Fındık tarımında, Türkiye, İtalya ve İspanya’da çok farklı uygulamalar var. Bu uygulamaların paylaşımı bizim için çok önemli. Bu paylaşımlarımızı çiftçilerimizle analiz ederek, verime katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Bu paylaşımlar aynı zamanda kalite ve pazarlamayı da artıracaktır" dedi.

İspanya IRTA Araştırma Merkezi’nden araştırmacı Merce Rovira ise projenin amacının fındık üretimi yapan 3 ülke arasında paylaşım sağlayarak, deneyimleri artırmak olduğunu ifade etti. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu’nun eşlik ettiği heyet, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü de ziyaret ederek, enstitü yetkililerinden fındık çeşitleri ve üretimi hakkında bilgi aldı.

'Fındık Üretiminde Modern ve Geleneksel Uygulamaların İncelenmesi' projesi, Ordu Ticaret Borsası, Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi ve Altınordu Ziraat Odası, İtalya Tuscia Üniversitesi ve İspanya IRTA Araştırma Merkezi ortaklığında yürütülüyor.
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler