İstikrarlı fındık fiyatı için...

"İstikrarlı fiyat konusunda lisanslı depoculuk bu işin en önemli ayağı. Üreticiler bir an önce bu sistemin hayata geçirilmesini bekliyor"

Bölgesel 13.03.2017, 12:01
İstikrarlı fındık fiyatı için...

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık üreticilerinin bir an önce lisanslı depoculuk sisteminin hayata geçirilmesini beklediğini söyledi.

Akarsu, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, hafta sonu Ordu'da programlara katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'ye "Fındık Raporu" adı altında dosya sunduklarını belirtti.

Daha önce benzer dosyayı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a sunduklarını anımsatan Akarsu, "Beklentimiz fındıkta yaşanan sorunların bir an önce çözülmesi. Üreticilerimiz şu anki durumdan memnun olmayabilir. Umutsuz olmasınlar. Fındık dosyası hükümetin en yetkili bakanlarının elinde, herkes notlarını aldı, üreticilerimiz rahat olsun." dedi.

Akarsu, üreticiler adına süreci takip ettiklerini dile getirerek, "Sayın bakanlarımızın üreticilerimiz adına söyledikleri de memnuniyet verici. İnşallah hazırlanan bu rapor üreticilerimizin sorunlarına merhem olacak. Buna inancımız tam." ifadesini kullandı.

Yeniden kurulması planlanan lisanslı depoculuk sistemine ilişkinde üreticilerin beklentilerinin oldukça fazla olduğunu kaydeden Akarsu, şöyle devam etti:

"Fındıkta fiyat istikrarı lisanslı depoculukla olur. İstikrarlı fiyat konusunda lisanslı depoculuk bu işin en önemli ayağı. Üreticiler bir an önce bu sistemin hayata geçirilmesini bekliyor. Bir süre önce sayın Kurtulmuş'un da bu sistemin yeniden kurulmasına yönelik açıklamaları olmuştu. Bu sürecin daha hızlanmasını bekliyoruz. İnşallah lisanslı depoculuk yeniden kurulduğu takdirde emanet fındığın önüne geçilecek. Emanet sorunu ortadan kalktığı durumda fiyatlar da otomatik olarak yükselmiş olacak. Dolayısıyla yeni sezona bu sistemin hazır olmasını temenni ediyoruz."

- Fındık fiyatında yükseliş sürüyor 

Akarsu, bugün serbest piyasada 50 randımanlı fındığın kilogramının 9,75 liradan işlem gördüğünü ifade ederek, fındıkta yeniden bir yükselişin başladığını söyledi.

Kuruş kuruş bir artış da olsa memnun olduklarını belirten Akarsu, "Fındık fiyatının bu hafta içi yeniden 10 liranın üzerine çıkmasını bekliyoruz. İnanıyoruz ki bu beklentimiz gerçeğe dönüşecektir." dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Hüseyin Karakaş 4 yıl önce
3- Mart-2017 döneminde 6736 Sayılı yasa ile stok affı yine arttı. 75.530.005 kg oldu. Bu rakamların yukarıda açıklanan rakamlara dahil olup olmadığını borsalar da bilmiyor. Zira Düzce Borsası biz pazara inen fındık içinde bildirdik diyor. Ama aşağıda yine ekleniyor. Bu da fındık miktarı üzerinden manipülasyon demek değil midir.Hüseyin Karakaş

Gelişmelerden Haberdar Olun

@