banner526

banner535

İlk Lazca televizyon yayın hayatına başladı

Gelişim Televizyonu Rize’nin Ardeşen İlçesi’nde uydu üzerinden Lazca yayın yapmaya başladı.Rize’nin Ardeşen İlçesi’nde 1999 yılında kurulan Gelişim Televizyonu bugüne kadar karasal ve Türkçe olarak yayın yaparken geçtiğimiz günlerde yayın şeklini ve forma

Bölgesel 04.01.2014, 16:11
İlk Lazca televizyon yayın hayatına başladı

Gelişim Televizyonu Rize’nin Ardeşen İlçesi’nde uydu üzerinden Lazca yayın yapmaya başladı.

Rize’nin Ardeşen İlçesi’nde 1999 yılında kurulan Gelişim Televizyonu bugüne kadar karasal ve Türkçe olarak yayın yaparken geçtiğimiz günlerde yayın şeklini ve formatını değiştirdi. Artık uydu üzerinden çok daha geniş bir sahada yayın yapmayı hedefleyen televizyon bir ilke de imza atarak Lazca yayın yapmaya başladı. Normal yayın akışını Türkçe yapan televizyon kültür ve sanat programlarını izleyicilerine Lazca olarak sunuyor.

Televizyonun Genel Yayın Yönetmeni Turgay Terzibaş yaptığı açıklamada, “Bu hafta itibari ile uydu üzerinden yayın yapmaya başladık. Yayın formatımızda yaptığımız değişiklik ile kültür ve sanat programlarını Lazca olarak izleyenlerimize sunuyoruz. Lazca bulunduğumuz bölgede yaygın bir dil olduğundan personelimiz açısından her hangi bir sorun yaşamıyoruz. İzleyenlerin ilk tepkileri ise olumlu yönde oldu. Amacımız Laz dilini ve kültürünü yaşatarak daha geniş alanlara anlatmaktır” dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
EMRE NEHIR 7 yıl önce
Bunlar yanlış şeyler..Kürtce,Lazca yanlış bunlar Türkiyede tek dil tek devlet tek bayrak yoksa bölünürüz..Büyük İhtimal Akpnin çözüm süreci olayına destek vermek için yapıyorsunuz Yanlış yoldasınız sevgili Rizeliler.
erkan çakır 7 yıl önce
bu işlerin tohumları şimdiden atılıyor,ama ileride büyük sıkıntılar açar başımıza,bizim tek dilimiz,tek bayrağımız ve tek milletimiz var.bunun dışındakiler hayalden öteye geçemez.
Altındereli 7 yıl önce
AKPzannetmesınki Doğuda kurduğu kürdistanı n bir brnzerini karadenzde LAZİSTAN adıyla kuracak

buna asla izin vermeyeceğiz RİZEDE KURULUR normaldır ama Trabzonda oftan butarafa geçemezler yollarını dahi kapatırız

biz bu çatişmaya Trabzonlu TÜRKLER OLARAK HAZIRIZ

Gelişmelerden Haberdar Olun

@