kebir reklamı

İkizdere yeniden kurudu!

Rize İdare Mahkemesi, geçen yıl Ekim ayında ’Doğal SİT’ alanı ilan edildiği duyurulan, ancak kapsamı ve derecelerini içeren karar yazısı aradan geçen 9 ayda çıkmadığı için belirsizliğini koruyan, İkizdere Vadisi’nde yapımı planlanan Selin-2 hidroelektrik

İkizdere yeniden kurudu!

banner197

Rize İdare Mahkemesi, geçen yıl Ekim ayında ’Doğal SİT’ alanı ilan edildiği duyurulan, ancak kapsamı ve derecelerini içeren karar yazısı aradan geçen 9 ayda çıkmadığı için belirsizliğini koruyan, İkizdere Vadisi’nde yapımı planlanan Selin-2 hidroelektrik santral projesi için, dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın verdiği ’ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti.

Vadide geçen yıl elektrik üretimine geçen Cevizlik HES projesi nedeniyle suyun tünele alındığı 8 kilometre boyunca İkizdere Deresi, geçen yıl yaz döneminde olduğu gibi yeniden kurudu.

"DOĞAYA TELAFİSİ GÜÇ VE İMKANSIZ ZARARLAR VERİLİR"

İkizdere Vadisi’ndeki Cimil Deresi üzerinde, Direnç Enerji tarafından yapımı planlanan 18.10 megavatlık Selin-2 hidroelektrik santrali projesi için dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı, ’Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı verdi. Bölgede santral yapımının önünü açan karar üzerine İkizdere Derneği ile köylüler adına Dereköy Muhtarlığı, Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme önce yürütmeyi durdurma kararı verdi, ardından da ÇED gerekli değildir kararını iptal etti. Mahkeme iptal kararında, Anayasa’nın 17 ve 56’ncı maddelerine göndermelerde bulunarak, Bakanlığın görev ve sorumluluklarını hatırlattı. Kararda ayrıca, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun, Çevre Kanunu’nun ilgili maddeleri, yönetmelikler, Kyoto Protokolü ve uluslararası anlaşmalar ile bilirkişi raporlarına da atıfta bulunularak, santralin yapılması halinde doğaya telafisi güç ve imkansız zararlar verileceğine vurgu yapıldı.

"ARTIK BİR ŞEYİ FARK EDİN”

İkizdere Derneği Başkanı Musa Yılmaz, HES firmaları ile arkalarındaki siyasi gücün artık bir şeyleri fark etme zamanı geldiğini belirterek, "HES’ler vadilerimize, doğal yaşam alanlarımıza ve turizmimize büyük darbe vurmaktadır. Aynı zamanda bitki örtümüzü geri dönüşümsüz şekilde olumsuz etkilemekte ve sucul yaşamı yok etmektedir. Firmalardan ve siyasilerden daha kararlıyız. Bu vadiler bizlerin ve çocuklarımızın geleceğidir. Bu nedenle mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir" dedi.

"SİT KARARI 9 AYDIR AÇIKLANMADI"

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) İkizdere temsilcisi İsmet Ekşi de, İkizdere Vadisi’nin geçen yılın Ekim ayında Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ‘Doğal SİT Alanı’ ilan edildiğini ancak kapsamı ve derecelerini içeren karar yazısının aradan geçen 9 aylık sürede çıkmadığını hatırlattı. Ekşi, "SİT kararının ardından Başbakan Erdoğan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun ortaya koyduğu tepkiler üzerine, oluşan baskılar sonucu karar bir türlü resmiyet kazanmadı. Ancak bundan sonra vadide santral yapımına asla müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

İKİZDERE YENİDEN KURUDU

Bu arada, vadide geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılarak elektrik üretimine geçen Cevizlik HES projesi nedeniyle suyun tünele alındığı 8 kilometre boyunca İkizdere Deresi, geçen yıl yaz döneminde olduğu gibi bu yıl da kurudu. DEKAP Dönem Sözcüsü Ömer Şan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapımı planlanan tüm HES projelerinin doğal SİT alanı özeliği taşıyan bölgelerde yapıldığına dikkat çekerek "Bu projelerin hayata geçmesiyle vadilerdeki SİT özellikleri ortadan kaldırılıyor. Suların tünele alınması ve yapılan patlatmaların yeraltı sularının kaybolmasına ve heyelanlara neden olduğu bilimsel raporlarla ortaya konuluyor. Mahkemelerin verdiği kararlarda yasa ve yönetmeliğe aykırılık olduğu, hukuka uyarlılık görülmediği vurgusu yapılıyor. Çevreyi, doğayı ve doğal varlıkları koruma görevi üstlenen kurumların da bu uyarıları dikkate alması gerekiyor" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ofli Adem - 6 yıl önce
Türkiye halen elektrik enerji ihtiyacının % 65 ini doğalgaz ve fosil yakıtları kullanarak üretiyor. HES lere karşı çıkanlara sormak lazım. Dere yatağındaki suyun belli bir kanala alınıp daha sonra aynı yatağa bırakılması esasına dayalı olarak elektrik üretimini sağlayan HES ler mi insan sağlığına daha zararlı yok foil yakıtlar mı? Kaldı ki Rusyadana doğal gaz alınıp onunla elektrik üretiliyor. Öte yandan dereler boşa akıyor. Yorum size ait...
Avatar
ccc inci ccc - 6 yıl önce
HES istemiyorsunuz ama elektriğiniz 10 dakka kesilse ortalığı yıkarsınız. Ne zararı varmış santralin mis gibi göl olacak hem turizme katkısı bile olur sizin işiniz gücünüz yapılan şeye muhalefet etmek. O kadar mühendis o kadar bürokrat HES için yapılması lazım diyor siz onalrdan daha mı iyi biliyorsunuz başbakan da destekliyor hem de Rizeli olmasına rağmen siz bu ülkeyi ondan daha mı çok seviyorsunuz?
Avatar
zevla - 6 yıl önce
Mahkemeler diye bir kavram kaldimiki mahkeme durdurdu deniliyor. Onlar AKP nin arka bahcesi oldular.