HES'e tepki TBMM'ye taşındı

CHP'li Bektaşoğlu, HES'e tepki gösteren köylülerin şikayetini Meclis'e taşıdı.

HES'e tepki TBMM'ye taşındı

CHP Giresun Milletvekili Bektaşoğlu, Giresun'un Dereli ilçesine bağlı Yüce köyünden geçen Samayıl deresine iki ayrı HES yapılmasına tepki gösteren halkın şikayetlerini, soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.


Önergesinin gerekçesinde, Giresun’un neredeyse bütün derelerinde HES adı altında yürütülen projelerle su talanı, doğa katliamı, doğal yaşama ve ekolojik sisteme saldırıların sürdüğünü belirten Bektaşoğlu, “Bunun son örneği Aksu Vadisinde yaşanmaktadır. Vadiye adını veren 60 kilometrelik dere üzerinde birbirine uzaklıkları 5 kilometre bile olmayan, dolayısıyla tamamen vadiyi susuzlaştıracak 15’e yakın projelendirilmiş HES bulunmaktadır. Buna örnek olarak Dereli ilçesi Yüce köyündeki HES inşaatıdır” dedi.

Bektaşoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplandırması istemiyle verdiği önergede, Giresun’da kaç HES olduğunu ve ruhsatlandırılırken, hangi kriterlere dikkat edildiğini, belirterek ”Derelerdeki su debisine göre planlama yapılmakta mıdır ? inşaat ve üretimin iklimi etkileme boyutları ve buna bağlı olarak fındık başta olmak üzere yörenin tarım, hayvancılık ve diğer ekonomik kaynaklarına olumsuz etkileri düşünülmekte midir?” dedi.

HES'e tepki TBMM'ye taşındı

“8 kilometre arayla ikinci HES’e nasıl izin verildi”

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, Bakan Eroğlu’na şu soruları yöneltti:

“Yayla merkezlerinin ortasında, dolayısıyla turizmin cazibe merkezi olan ve fındık, mısır tarımı yapılan ayrıca çok sayıda balık çiftliği ve halen aktif durumda değirmenlerin olduğu bu köyümüzden geçen dere üzerine 8 kilometre arayla ikinci HES’in yapılmasını doğru buluyor musunuz, bu durum yasa ve yönetmeliklere uygun mudur? Yüce köyünde yaşayan 250 hanenin tamamının imzaladığı 15 sayfalık dilekçenin bakanlığınız ve diğer ilgili bakanlıklar, kamu kuruluşları tarafından dikkate alınmamasının nedeni nedir? Yurttaşlarımızın HES’in köylerinde yaratacağı olumsuzlukları gerekçeleriyle ortaya koyduğu bu dilekçeden bilginiz var mıdır?" diye sordu.

HES'e tepki TBMM'ye taşındı

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler