HES projesi iptal edildi

Trabzon İdare Mahkemesi, Tonya Folderesi üzerinde yapılması planlanan hidroelektrik santralinde (HES), dava konusu işlemin iptaline karar verdi.HEDA Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti tarafından düzenlenen projede, Çevresel Etki Değerlendirmenin (ÇED) d

Bölgesel 14.12.2011, 16:35
HES projesi iptal edildi

Trabzon İdare Mahkemesi, Tonya Folderesi üzerinde yapılması planlanan hidroelektrik santralinde (HES), dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

HEDA Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti tarafından düzenlenen projede, Çevresel Etki Değerlendirmenin (ÇED) dikkate alınmadığı, projenin çevreye zarar vereceği gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı. Tonya Derelerin Kardeşliği Platformu adına 35 kişinin açtığı yürütmenin durdurulması ve iptali davası, Trabzon'da bir ilk olma özelliği taşıyor.

Folderesi Vadisi'nde, suların 49 yıllığına satılmasına karşı çıkan Tonyalılar, "Biz, öncelikle sularımızın satılmasına karşı çıkıyoruz. Yaşama alanlarımıza yapılan saldırıya karşı direndik, mahkeme de bizi haklı çıkardı." dediler.

Tonya Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Kalyoncu, yaptığı basın açıklamasında, hukukun kendilerini haklı gördüğünü dile getirdi. Kalyoncu, şunları söyledi: "Türkiye'nin ne kadar akarsuyu, deresi varsa enerji bahanesiyle HES (Hidroelektrik Santralı) şirketlerine 49 yıllığına sattılar. Ayrıca, HES şirketlerinin ürettiği enerjiyi de satın alma garantisi verdiler. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Ülkemizin neresinde irili ufaklı ne kadar dere, ırmak, akarsu varsa hepsi özel şirketlere tahsis edildi. Bunlardan biri de Tonya'nın can damarı Folderesi oldu. Bu projelerin esas amacı suların ticarileştirilmesi, pazara indirilmesidir, sularımızın kullanım hakkının alınmasıdır. Bütün bunlara karşı durduk. Tonyalılar mücadele etti ve kazandı. Bu bakımdan Tonyalıları kutluyorum. Biz yaşamı savunduk ve haklı olduğumuz, mahkemece de kanıtlandı. Artık hukuka saygılı olduğunu söyleyenlerin önüne mahkeme kararını koyuyoruz."

Folderesi üzerinde kurulması planlanan HES'le ilgili olarak Trabzon İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması ve iptali yönünde açılan davada, daha önce yürütmenin durdurulması kararı verilmişti. Trabzon İdare Mahkemesi, davayı sonuçlandırdı ve dava konusu projenin iptaline karar verdi.

"HES projeleri doğaya, insana, hayvana, böceğe, kısacası yaşama karşı açılan bir savaştır. Gitgide azalmakta olan sularımızın ne olduğu belli olmayan şirketlere peşkeş çekilmesine direndik, direniyoruz, direneceğiz." diyen Kalyoncu, şöyle devam etti: "Topraklarımızı yaşanmaz hale getirmeyi hedefleyen bu tür projelerle ellerinden geleni artlarına koymayanların karşısında, anayasadan, uluslararası sözleşmelerden, hepsinden önemlisi hayatın varlığına karşı yapılan her türlü saldırıya direnişin meşruiyetinden aldığımız güçle, kadim insanlık değerlerini yarına taşımayı görev sayarak mücadeleye devam edeceğiz. Sularımıza efendi atanmasını, doğanın sömürülmesini kabul etmedik, etmiyoruz."

Kalyoncu, hukuk mücadelesinde kendilerine destek veren Avukat Remzi Kazmaz'a da teşekkür etti

 


Yorumlar (3)
cingün 10 yıl önce
Bu muhalefet kafası değilmiydi ki Trabzon samsun duble yolunun 350 milyon dolara ihaleye çıkmasını baykal deniz efendi yandaşlara pahalı verildi diye iptal ettirten ve bu kişinin itirazını mahkeme de kabul etmişti maalesef. SONRA NE OLDU ? BU HAYIRLI YOLUN YAPILMASINI BU MUHALEFET 10 YIL GECİKTİRDİ VE 350 MİLYON DOLAR ÇOKTUR BAHANESİNİ İLERİ ATAN BU PARTİNİN YÜZÜNDEN BU YOL 8 MİLYAR DOLARA BİTİRİLEBİLDİ. KALDİ Kİ İKTİDARDA BU PARTİ OLSAYDI KESİN OLARAK İDDİA EDEBİLİRİM Kİ HALA BAŞLANMAMIŞTI BİLE BU YOLUN YAPILMASINA...

nedir bu muhaliflerle bazı yargı organlarını birbirine yakın tutan sebeb.

bu muhalefet kafası ki akyazı projesini de durdurdu.

ve şimdi de hes i durdurdular. sanki dersiniz ki o dağlık kabanlık yerleri yerle bir ediyorlar. alakası yok. tamamiyle bu ülkeye faydalı bir iş yapılmasın biz gelelim ve 28 şubattan sonra ele geçirdiğimiz iktidarda devletin soyulmasına göz yumalım, devleti iflas ettirelim ve ımf nin müstemleke valisi kemal derviş gibilerine bu devletin iflas ettirdiğimiz anahtarlarını teslim edelim.VAR MI BUNLARDA BAŞKA YETENEK?

BÖYLE MUHALEFETİN KAPISINA ZİNCİR VURMAK EN İYİ YAPILACAK İŞTİR.ÇÜNKÜ BİR DEFA DA MEMLEKETİN HAYRINA BİR İŞ YAPTIKLARINI GÖREMİYORUZ BUNLARIN. YAPTINIZ İŞTE. KİŞİLERİN LEHİNE YENİ ŞİKE KANUNU ÇIKARTTINIZ, ŞİMDİYE KADAR AK DİYEN İKTİDARIN YAPTIKLARINA KARA DİYEN ADAMLAR OLARAK O ŞİKEYİ SULANDIRDIKÇA SULANDIRAN YASAYA EVET DEDİNİZ.

TEKRAR SORAYIM, SİZ BU ÜLKE HAYRINA HİÇ BİR ŞEY YAPACAĞINIZ YOK DA, BARİ HAYRINA DÜŞÜNCELERİNİZ OLSUN. VE ENTERASINDIR BU KAFADAKİ MİLYONLARCA KİŞİ AYNI ÇATI ALTINDA NASIL TOPLANMIŞ MİLLETE HİÇ BİR HAYIR DÜŞÜNMEDEN. KENDİLERİNİ DÜŞÜNMEKTEN BAŞKA.

OH NE GÜZEL KIYAK MEBUS MAAŞLARI, KIYAK EMEKLİLİKLER, BEDAVA HİZMETLER. NE GÜZEL.

HAK ETMİYORSUNUZ HAK, BU ÜLKENİN NİMETLERİNDEN YARARLANMAYI HİÇ HAK ETMİYORSUNUZ, HELE DEVAMLI PARAZİTLİK YAPARAK HİÇ HAK ETMİYORSUNUZ. YAZIKLAR OLSUN...
muhammet calik 10 yıl önce
HELAL SİZE Avrupalı milyondolarlik belgeseller yapıp Doğanın ekolojik dengelerini inceleyip ekolojik dengeyi korurken bozarsa milyondolarlik kameraları takmışlar Seda sayanın kıçını çekip paparazi programları yaparlar kimin umurundaki ekolojik denge ( NİHAT GENC) evet aynen öyle yaylalarımız katledilirken sularımız birilerine rant için yok edilirken sırf masraftan kaçmak için deniz doldurulup yol yapılırken biz uyuyalım. Tonyalilar size helal bu bir başlangıç olur inşallah.
kısass 10 yıl önce
derelerine sahip çıkan tonyalıları kutluyorum. üç beş zenginin cebi dolacak diye derelerin anasını ağlattılar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@