Hayri Gür Vefat Etti

Eğitim ve Spor camiasının ünlü ismi Hayri Gür  tedavi gördüğü Fatih Devlet Hastahanesinde 98 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bölgesel 08.04.2010, 10:34 15.07.2019, 11:10
Hayri Gür Vefat Etti

Trabzon futboluna unutulmaz katkılar yapan ve 1966 yılında Kırmızı beyaz olarak kurulan Trabzonspor'un antrenörü Hayri Gür, dün gece hakkın rahmetine kavuştu.

-HAYRİ GÜR KİMDİR?-

1912 yılında Yunanistan'ın Limni Adası'nda doğan Hayri Gür, küçük yaşta mübadele uygulamasıyla ailesiyle birlikte İzmir Foça'ya yerleşti. İlkokul 3. sınıftan sonra eğitimini Foça'da tamamlayan ve İzmir Öğretmen Okulu'ndan mezun olan Hayri Gür, 12 Ekim 1939 tarihinde Trabzon Lisesi'ne atandı.

Beden eğitimi öğretmenliği yapan Gür, tenisten voleybola, güreşten atletizme, yüzmeden kürek yarışlarına kadar birçok sporu Trabzonlular'a öğretti.

Hayri Gür, Trabzon Lisesi'nde beden eğitiminin yanında, coğrafya, müzik ve Almanca öğretmenliği de yaptı. Trabzon İdmangücü'nde futbol oynadı. Trabzon'da hemen hemen bütün amatör takımları çalıştırdı. Trabzon Lisesi'ni spor yurdu haline getirdi.

Gür, Trabzonspor'un ilk başkanı Ali Osman Ulusoy'un isteği, dönemin valisinin de ricasıyla 1966 yılında kırmızı-beyazlı renklerle kurulan Trabzonspor'u çalıştırdı. Trabzon Lisesi'nde birçok öğrenci yetiştiren Hayri Gür, Hüseyin Avni Aker Stadı'nın inşa edilmesi ve stada şimdiki adının verilmesini sağladı

5 yıl Beden Terbiyesi Asbaşkanlığı yapan Hayri Gür aynı zamanda Trabzonspor'un en yaşlı divan kurulu üyesiydi.

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, geçtiğimiz günlerde eski öğretmeni Hayri Gür'ü evinde ziyaret etmiş, Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Özbak da geçen hafta evine giderek Gür'e üyelikte 40 yılını dolduran üyelere verilen şükran plaketini takdim etmişti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
Duayen 11 yıl önce
Ulu çınara allah rahmet eylesin.Trabzonsporu için var gücü ile çalışan bu büyük insanın yeri doldurulamaz.kederli ailesinin başı sağ olsun
YADELLERDEN 11 yıl önce
Hayri GÜR...Sevgili Öğretmenim!Ruhun şadolsun..
Denizhan 11 yıl önce
mesleğimiz duayeni Sevgili Öğretmenimizin vefat haberi hepimizi derinden üzmüştür,kendisine Allah'tan rahmet kederli ailesine sabırlar dilerim.
BOMBACI HAMI 11 yıl önce
Çok iyi bir Trabzonspor'lu mükemmel insan eğitici ve öğretici düzgün karaket olan eğitimci abimize allahtan rahmet ,kederli ailesine ve tüm Trabzonspor camiasına başsağlığı diliyorum.Trabzonspor seni asla unutmayacak.Ruhun şadolsun....
Taşkent 11 yıl önce
Seninde fani vucüdün toprak olacak,seni hiç unutmadım,hele hele senden yediğim dayakları hatıra olarak hep anlattım.Hepde anlatacam mekanın cennet olsun sayın hocam..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@