Havza'yı sel ve taşkından koruyacak projeye başlandı

Samsun'un Havza ilçesinde sel ve taşkın riskine karşı yapılacak 'Rezerv Yapı Projesi'nde ilk kazma vuruldu.

Havza'yı sel ve taşkından koruyacak projeye başlandı

Samsun'un Havza ilçesinde sel ve taşkın riskine karşı Hacı Osman Deresi’nin üstünün yıkılarak açılması ile ıslah edilmesi çalışmaları kapsamında hazırlanan ve 56 işyerinden oluşan 'Rezerv Yapı Projesi'nde ilk kazma vuruldu.

Afet riski taşıyan alanların dönüşümü hedefiyle, Rezerv Yapı Projesi kapsamında, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yaptırılan 56 işyerinden oluşan yeni iş merkezinin inşası için Havza Belediyesi tarafından kamulaştırması yapılan alanda temel kazısı başladı.

Temel kazı çalışmalarını inceleyen ve yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgiler alan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Hacı Osman Deresi’nin üzerinin kapalı olmasından dolayı yaşanması muhtemel sel ve taşkın riskine karşı yürütülen çalışmalar neticesinde Havza Rezerv Yapı Projesi’nin hazırlandığını söyledi.

Özdemir, “Hükümet konağı binamızın yanında 56 adet işyerinden oluşacak olan yeni iş merkezimizin inşaatı inşallah 200 gün gibi bir sürede tamamlanacak. İşyerlerimizin tamamlanmasının ardından Havza için önem arz eden Hacı Osman Deresi’nin üstünün açılması için hızlı bir şekilde yıkım ve enkaz kaldırma çalışmalarına başlanacak” dedi.

Başkan Özdemir, 1998 yılında meydana gelen sel felaketinde bir kişinin kalp krizinden hayatını kaybettiğini, 2 kişinin yaralandığını, 7 evin yıkıldığını, 400 işyeri ile araçların zarar gördüğünü hatırlatarak, “Bu ve benzeri felaketlerin yaşanmaması adına yürütmüş olduğumuz çalışmaların son aşamasına gelindi.

İnşallah Hacı Osman Deresi’nin üstünün açılması ve ıslahının yapılması ile Havza artık her yağmurda korkulu rüya görmekten kurtulacak. Bu sayede ilçemiz daha güvenli bir hale gelecek" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler