vardallar

Hamsi koyamadık tavaya!

Karadeniz'de yaklaşık on gün öncesine kadar kilosu 1-2 liraya kadar düşen hamsinin fiyatı, son günlerde az avlanması nedeniyle 7-8 liraya çıkarak sezonun en yüksek fiyatına ulaştı. Giresun'un Bulancak Durağı Balık Halinde balıkçılık yapan Timuçin Demirci,

Bölgesel 12.12.2011, 17:18
Hamsi koyamadık tavaya!

Karadeniz'de yaklaşık on gün öncesine kadar kilosu 1-2 liraya kadar düşen hamsinin fiyatı, son günlerde az avlanması nedeniyle 7-8 liraya çıkarak sezonun en yüksek fiyatına ulaştı. 

Giresun'un Bulancak Durağı Balık Halinde balıkçılık yapan Timuçin Demirci, Karadeniz'de Ekim ayı itibarıyla avı başlayan ve yaklaşık 3 ay bol ve bereketli süren hamsi bolluğunun artık geride kaldığını söyledi. 

Yaklaşık 10 gündür avlanan hamside düşüş yaşanmasının fiyatlarda artışa neden olduğunu ifade eden Demirci, ''Geçtiğimiz aylarda kasası 20-25 lira, kilosu ise ortalama 2,5 lira olan hamsinin kasası şu günlerde 80 lira, kilosu ise 7-8 liraya çıktı. Hamsi fiyatı sezonun tavınını yaptı'' dedi.

Hamsiden bu sezon yeterli gelir sağlayamadıklarını, bunun nedeninin ise kısa süren av mevsimi olduğunu öne süren Demirci,''Hamsi sezonu geçmiş yıllarda 7-8 ay sürüyordu. Şuanda 3-4 aya düştü. Bu önümüzde ki senelerde daha da düşebilir. Geçmiş yıllarda Mart ayına kadar hamsi avı yapılır ve tezgahlarda yer alırdı. Ancak şuanda sezon bitmek üzere''diye konuştu.

Karadeniz hamsiyi uğurluyor

Balıkçı İbrahim Yücel ise Karadeniz'in hamsiyi bu sezon uğurladığını ifade ederek, ''Karadeniz'de Türk karasularından hamsi hızla uzaklaşıyor. Bunun nedeni av takımı ve teknelerdeki avcılık donanımlarının çok güçlü olmasıdır. Bunların önünden hamsi sürüleri kaçıyor. Kum olsa bu kadar avlanmaya dayanmaz. Yinede şükür ki balık son 3 aydır bol çıktı ve herkes bundan istifade etti. Hamsi Türkiye kıyılarında avlandığımız yerlerden gitti artık bizler için bu sezon hamsicilik bitti'' diye konuştu.

Balıkçı Fikret Tan da Türk karasularında hamsi sürüsü kalmadığını, tekne ve takımların Rusya kıyılarına giderek avcılık yapmaya devam edeceğini, buradan gelecek hamsilerle fiyatın kısa süre 2-3 lira olacağını söyledi.

Tan, hamsinin mevsiminden bir ay önce avlanmaya başlamasının palamut avı ile ayni döneme geldiğini belirterek, ''Hamsinin bir ay erken çıkması palamut zamanına denk geldi ve bu nedenle palamuttan kazanamadık. Tam hamsiden para kazanacağımız sıra dedik bu defa da hamsi karasularımızı terk etti'' diye konuştu.


Yorumlar (1)
Brescia 10 yıl önce
hamside yoksa çekilmez bu hayat !!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@