banner556

>

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden Uyarı

 Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden, Zararlılara Karşı Kimyasal Maddenin Doğru Kullanımı Uyarısı Samsun Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Ertan Uzun, halk sağlığını olumsuz etkileyen haşereler, fareler, hamam böcekleri, sivrisinekler, karasinekler, akarlar gibi zara

Bölgesel 05.10.2012, 13:08
Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden Uyarı

 

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden, Zararlılara Karşı Kimyasal Maddenin Doğru Kullanımı Uyarısı
 
Samsun Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Ertan Uzun, halk sağlığını olumsuz etkileyen haşereler, fareler, hamam böcekleri, sivrisinekler, karasinekler, akarlar gibi zararlılarla mücadele amacıyla kullanılan kimyasal maddelerin gözetim altında kullanılması gerektiğini bildirdi.
 
Uzun, yaptığı açıklamada, zararlılarla mücadele etmek amacıyla faaliyette bulunacak kişi ya da kuruluşların, Sağlık Bakanlığı'nca 2005 yılında hazırlanarak yürürlüğe konulan yönetmelik kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden "Biyosidal Ürün Uygulama İzin Belgesi" almaları gerektiğini söyledi.
 
Zararlılara karşı mücadele amacıyla kullanılan kimyasal maddelerin yasal anlamlarına uygun olarak çoğunlukla meskenlerde ve iş yerlerinde biyosidal ürün uygulamasında kullanıldığını anlatan Uzun, şunları kaydetti:
 
"Burada önemli olan halkımızın, hangi ürünlerin uzman kişilerce hangilerinin halk tarafından kullanılabilir olduğunu bilmesidir. Sağlık Bakanlığı'ndan izinli olarak üretilerek veya ithal edilerek piyasada satılan haşere mücadele biyosidal ürünlerini kullanmadan önce etiket bilgilerindeki uyarıcı bölümlerinin iyi okunması gerekmektedir. Uzman kişiler tarafından gözetim altında uygulanması gereken biyosidal ürünlerin ev ve iş yerlerinde vatandaşlar tarafından kendi imkanları ile kullanılması durumunda insan sağlığına büyük zararları olabilir."
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@