banner491

Haber61.NET Rusya'ya giden işçileri uyarmıştı

 Bir süre önce Haber61.Net “Trabzon işçilerin yolu oldu!” başlığı ile duyurduğu Rusya’ya giden inşaat işçileri haberinde işçileri uyarmıştı.  09 Kasım 2012 Cuma günü haber merkezimiz aracılığıyla yayınlanan haberde Rusya’ya çalışmaya giden Türk işçilerin

Haber61.NET Rusya'ya giden işçileri uyarmıştı

 

Bir süre önce Haber61.Net “Trabzon işçilerin yolu oldu!” başlığı ile duyurduğu Rusya’ya giden inşaat işçileri haberinde işçileri uyarmıştı.  09 Kasım 2012 Cuma günü haber merkezimiz aracılığıyla yayınlanan haberde Rusya’ya çalışmaya giden Türk işçilerin mağdur olarak bırakıldığı okuyucularımız ile paylaşmıştık.  Haberimiz ardından Türkiye'den 17 kişilik ekibiyle birlikte Rusya'nın Sochi şehrine çalışmak için giden İsmet Güven, muhatap bulup paralarını alamadıklarını ifade etti.

Türkiye'nin çeşitli illerinden biraya geldikleri 17 kişilik ekibiyle birlikte Sochi'deki tren garında çalışmaya gittiklerini ifade eden Güven, "Türkiye'den Sochi'ye 17 işçi götürdüm. Bize her türlü anlaşma olacağını söylediler. Türkiye'den kendileriyle görüştüğümde anlaşma, sözleşmeniz var mı dedim. Onlarda hayır da demediler, yok da demediler. Bize her şeyimizle ilgileneceklerini söylediler. Oraya vardığımızda bizi taşeronun taşeronuna, sıradan bir kişiye vererek çalışacaksınız dediler. Kimimiz bir hafta, kimimiz 10 gün çalıştık ancak hiç birimiz paramızı alamadık. Bizi tehdit ederek kötü muamele yaptılar. Hatta bizi polise bile verdiler. Yol paramızı dahi alamadık. Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'nun danışmanları bize yardımcı olarak yol paralarımızı sağlaması sayesinde Türkiye'ye döndük. Gemi ile Trabzon'a geldikten sonra diğer illere gidecek olan arkadaşlarımızın yol parası yine sayın bakanımızın danışmanları tarafından karşılandı" dedi.

09 Kasım 2012 Cuma günkü haberimiz

Trabzon işçilerin yolu oldu!

Rusya’da çalışan inşaat işçileri Trabzon limanını kullanarak Sochi limanına gidiyor.

Trabzon limanı önünde kalabalık bir grup Rusya’ya gitmek için bekliyor. Bugün saat 18:00’da Rusya’nın Sochi limanına yolculuk edecek grup inşaat işçilerinden oluşuyor. Son dönemlerde Rusya devlet başkanı Vilademir Putin’in Türk inşaat firmalarına uyguladığı ambargoyu kaldırmasının ardından bölgede yeniden Türk inşaat firmalarının söz sahibi olması Trabzon Limanında yolcu sayısının artmasına sebep oldu.

Yaklaşık 200 kişilik inşaat işçileri Türkiye’nin dört bir bölgesinden gelerek Trabzon’da deniz yolu ile yolculuk yapıyor.  Hava yolunun çok pahalı olduğunu söyleyen Ağrılı işçiler eN ucuz yolun deniz taşımacılığı olduğu söyledi. İşçiler, “ Türk firmaları tekrar Rusya’da söz sahibi olmasının ardından Türkiye’de çalışan inşaat işçilerinin tekrar Rusya’ya giderek inşaatlarda çalışmaya başladı. Türkiye’ye göre biraz daha fazla kazanıyoruz. Fakat Rusya’nın hava koşulları bizi çok etkiliyor. Türkiye’ye göre çok soğuk bir ülke.”dedi.

Türkiye’den Rusya’ya giden Türk işçileri bekleyen tehlikeler arasında son döneme Rusya üzerinde artan Türklere karşı ırkçı saldırılar. Aşırı milliyetçi gruplar tarafından gerçekleştirilen eylemlerin engellenebilmesi ve faaliyetlerinin kısıtlanabilmesi amacıyla, Rusya yönetimince bu tür faaliyetlerin terörizm kapsamında değerlendirilmesine yönelik hukuki çalışmaların yapılmaya başlandığı bildiriliyor.

Son yapılan araştırmalara göre Meydana gelen 179 saldırıda 28 kişi öldürüldü ve 366 kişi yaralandı. 2004 göre şiddet olayları daha az, ama daha ölümcül. son dönemlerde meydana gelen 119 ırkçı saldırıda 46 kişi öldü, 223 kişi yaralandı.

Bölgede Türk işçilerin dikkatli olması gerekmekte

Haber : Şükrü ÜÇÜNCÜ / Haber61.NET

haber.20121209120133.jpg


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner441

banner494