Eşsiz manzaralar eşliğinde katılımcıları beyazın büyüsüyle buluşturan yürüyüşe Kamboçya’dan gelen misafirler de katıldı.
Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 1](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _14_.webp)
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 2](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _13_.webp)
Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) ve Gümüşhane Dağcılık, Doğa Sporları ve Gençlik Derneği (GÜDAK) üyesi sporcular Gümüşhane sınırlarındaki Tersun Dağında unutulmaz bir kış yürüyüşü gerçekleştirdi.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 3](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _10_.webp)
Toplam 35 sporcunun katıldığı etkinlikte sporcular Tersun Dağından başladıkları yürüyüşte Kızıltaş ve Hatunoluğu mevkiini geçerek Karamustafa köyünde 10 kilometrelik yürüyüşü sonlandırdı.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 4](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _11_.webp)
Etkinlikte karlar altında saklı patikalarda ilerlerken doğanın kışlık örtüsünün oluşturduğu büyüleyici bir tablo ile karşılaşan sporcular, karla kaplı ağaçların oluşturduğu tünellerden geçerek ilerledi.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 5](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _12_.webp)
Yer yer 1 metreyi aşan kar kalınlığında karla mücadele etmenin verdiği keyifle neşeli kahkahalar atan sporcular, zaman zaman kayarak zaman zaman da birbirleriyle güreş yaparak zaman zaman da kartopu oynayarak anın tadını çıkardı, çocukluklarına geri döndü.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 6](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _9_.webp)
Bembeyaz bir örtüyle kaplı zirvenin muhteşem manzarası karşısında büyülenen dağcılar, kendilerini doğaya bırakarak huzurlu anlar yaşayıp tüm yorgunluklarını unuttu.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 7](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _8_.webp)
“Bu güzellikleri kış mevsiminde yaşamak harika bir duygu”
Karlı doğanın keyfini doyasıya çıkararak bu anları ölümsüzleştirerek bol bol fotoğraf çeken sporculardan Abdurrahman Ezber, “Bu güzellikleri kış mevsiminde yaşamak harika bir duygu.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 8](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _7_.webp)
Bunun için zamanın önemi yok bence. Bunu her zaman yapabiliriz. Gayet güzel, hoş ve zevkli bir parkurdu. Kar diz boyu gidiyor zaten harika. Ağaçların üzeri kırağı bağlamış. Ormanın içerisinde müthiş bir atmosfer var” dedi.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 9](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _2_.webp)
Kamboçyalı öğrenciler “Gördüğümüz en güzel manzaralardan biri”
Etkinliğe katılmak için Gümüşhane’ye gelen ve Türkiye’nin çeşitli illerinde üniversite okuyan Kamboçyalı öğrenciler Arifin Naseat, Edas El ve Asya El ise “Gördüğümüz en güzel manzaralardan biri.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 10](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _4_.webp)
Çok beğendim, çok güzel, 10 numara bir yer. Stres gitti buraya geldiğimde. Çok güzel bir manzara varmış. Beklemediğim manzaralardan oldu” ifadelerini kullandı.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 11](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _6_.webp)
“Parkur tahmin ettiğimden çok daha büyüleyici bir manzaraya sahipti”
Etkinliğe Trabzon’dan katılan TEDAK üyesi sporcu Meral Kıvanç da “Parkur tahmin ettiğimden çok daha büyüleyici bir manzaraya sahipti. Orman ve patika yollar vardı, muhteşemdi. Harika manzaralara eşlik etmiş olduk. GÜDAK’la yürümek de çok çok keyifliydi. Gerçekten bundan sonraki faaliyetlerinizde de birlikte yürümek isteriz.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 12](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _5_.webp)
Rota harikaydı, yorucu değil, orta zorlukta. Kar muhteşemdi. Yaklaşık bir metreye yakın kar mevcuttu. Çamların üzerinde, göknarların üzerinde karlar hala sabit kalmış soğuktan dolayı. Muhteşem bir manzara eşliğinde rotamız süperdi. Çok memnun kaldık. Teşekkür ederiz” diye konuştu.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 13](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _1_.webp)
“Doğa yürüyüşlerine bir kez katılsanız alışkanlık haline gelir”
Doğa yürüyüşlerinin alışkanlık haline geleceğini belirterek herkesi bu tür etkinliklere katılmaya davet eden TEDAK Başkan Yardımcısı Mustafa Abanoz ise “Yürüyüşümüz Tersun Dağı'nda başladı. Kızıltaş, Hatunoluğu ve Karamustafa köyünde sona erdi. TEDAK Kulübü ve GÜDAK Kulübü olarak birlikte bir faaliyeti yaptık. Güzel bir ahenk içerisinde, uyum içerisinde faaliyetimizi doğal güzelliklerin içerisinde iki kulüp olarak gerçekleştirdik. Bu coğrafya için alternatif, pazar günü ne yapabilirim diye düşünen insanlar için Gümüşhane'de GÜDAK, Trabzon'da TEDAK'la faaliyetlerimize katılabilirsiniz. Zevk alacağınızı ve alışkanlık haline geleceğine de inanıyorum” dedi.
![Gümüşhane'deki Tersun Dağı'nda doğa yürüyüşü 14](https://www.haber61.net/d/gallery/2024/02/1/Gümüşhan_deki Tersun Dağı_nda doğa yürüyüşü _3_.webp)
“Çok güzel anılar bıraktık geride”
Hafta sonları sağlıklı ve kaliteli zaman geçirmek için doğa yürüyüşleri ve kış mevsiminde de kayak etkinlikleri düzenlediklerini belirten GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut da “Bugün 2100 rakamlı Tersun Dağından bir kar yürüyüşü başlattık. Yaklaşık 10 kilometrelik bir parkur. Her sene böyle bir kar yürüyüşü yapıyoruz. Trabzon TEDAK’la organize ettik etkinliği. 35 kişilik bir grupla yürüdük. Parkur çok güzeldi. Çok güzel anılar bıraktık geride. Arkadaşlar çocukluğuna geri döndü, karın içinde eski günlerini hatırladılar. Kimi yuvarlandı, kimi kaydı, kimi atladı, kimi arkadaşını kara gömdü. Anılarımızı tazeledik, çocukluğumuza geri döndük. Tersun Dağından başlayan yürüyüşümüz Hatunoluğu Mevkiinden Karamustafa köyünde bitti. Güzel bir yürüyüştü” ifadelerini kullandı.