Gümüşhane’de sağlık için hareket et yürüyüşü

10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et günü nedeniyle ‘Gümüşhane yürüyor, sağlığını koruyor’ konulu yürüyüş düzenlendi.

Gümüşhane’de sağlık için hareket et yürüyüşü
Gümüşhane’de sağlık için hareket et yürüyüşü
 
 Gümüşhane’de 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et günü nedeniyle ‘Gümüşhane yürüyor, sağlığını koruyor’ konulu yürüyüş düzenlendi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gençlik Merkezi, Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yeşilay Gümüşhane Şubesi işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar Toplum Sağlığı Merkezi önünden yürüyüşe başladı.
Ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla obezite ve harekete dikkat çeken katılımcılar Atatürk Caddesinden Zafer Meydanına kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Zafer Meydanında Gençlik Merkezi, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik stantlarını ziyaret eden katılımcılara çeşitli promosyon ürünleri hediye edildi.

“HAREKETSİZ YAŞAM MODERN TOPLUM İÇİN EN ÖNEMLİ HALK SAĞLIĞI PROBLEMİ”

Burada bir açıklama yapan Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Pehlivan, bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisinin hareket olduğuna değinerek, hareketsiz yaşamın modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumunda olduğunu vurguladı.

Türkiye’de 2010 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre bireylerin yüzde 72’sinin düzenli fiziksel aktivite yapmadıklarının belirlendiğini ifade eden Pehlivan, “Fiziksel aktivitenin artırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. 2010 yılında Bakanlığımız tarafından Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı oluşturulmuştur” dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan program ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et gününde fiziksel aktivitenin önemine vurgu yapmak için bu yürüyüşü Gümüşhane’de düzenlediklerini kaydeden Pehlivan, bireylerin her gün 10 bin adım atması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler