Gümüşhane'de faciadan dönüldü

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, göçük meydana gelen Aydınlıkevler Sitesi sakinleriyle bir araya geldi.  

Bölgesel 25.02.2017, 10:53 25.02.2017, 11:09
Gümüşhane'de faciadan dönüldü

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, tarihi Süleymaniye Mahallesinde bulunan Zeki Kadirbeyoğlu konağındaki Belediye Başkanlığı ofisinde gerçekleştirilen toplantıda geçtiğimiz günlerde göçük meydana gelen Aydınlıkevler Sitesi sakinleriyle bir araya geldi.

 
Belediye Başkan Vekili Osman Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemil Bayram, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Belediye ve Özel İdare teknik personelinin katıldığı toplantıda konuşan Vali Memiş, şehrin Valisi olarak önceliğinin vatandaşların can güvenliği olduğunu söyledi.
 
Sitede yaşanan süreç hakkında vatandaşları dinleyen ve vatandaşların talepleri doğrultusunda yapılması gerekenleri önceliklendirererek ilgililere yapılması noktasında talimat veren Vali Memiş, konuşmasına “Öncelikle geçmiş olsun” diyerek başladı.
 
“Şuanda taziye evinde de olabilirdik”
 
Oltanbey Mahallesi Aydınlık Evler sitesinde geçtiğimiz günlerde gece yarısı bir göçük meydana geldiğini ve olayın ucuz atlatıldığını kaydeden Vali Memiş, “Eğer arka tarafta, yatak odalarının olduğu bölgede insanlar oturuyor olsaydı şuanda taziye evinde veya çadırında Kur’an-ı Kerim okurduk. Yaşadığımız hadise bu kadar net” dedi.
 
“İstinat duvarlarında teknik açıdan bir sorun var”
 
Olay olduktan hemen sonra devlet olarak olaya müdahale ettiklerini ve vatandaşların tahliyesini sağladıklarını ifade eden Vali Memiş, “Özellikle riskli bölgede ki konutlarda yaşayan vatandaşlarımızı tahliye ettik. Akabinde hemen teknik elemanlarımız vasıtasıyla işe el koyduk. Yapılması gereken şeyleri hemen kısa bir süre içerisinde analiz ettik. Anlaşıldı ki o bölgede yapılan ihate duvarlarında teknik açıdan bir sorun var” ifadelerini kullandı.
 
“Gereği mutlaka yapılacaktır”
 
Oradaki yapım hatasının görüldüğünü ve konunun Cumhuriyet Savcılığına da intikal ettiğine değinen Vali Memiş, “Biz buraya insanları yargılamak, suçlamak için toplanmadık. Ama mutlaka sorumlu kimse ister kamudan, ister belediyeden, ister müteahhit firmadan olsun gereği mutlaka yapılacaktır. Kimseye bu konuda tolerans gösteremeyiz” diye konuştu.
 
“Biran önce bölgede temizlik çalışması başlamalı”
 
Bundan sonra yapılacak süreci de anlatan Vali Memiş, şöyle konuştu: “Tahliye ettiğimiz vatandaşlarımıza kira ve iaşe yardımı yapacağız. Devlet bu tür afet durumlarında vatandaşına cimri davranamaz. Bu durumlarda devlet bütün imkanlarını seferber edecek. Bizim de gayemiz o dur. Bu noktadan hareketle çok çabuk bir şekilde oradaki riskli alanı kaldırmak için talimat verdim bütün yetkililere. Dün araç geldi ve çalışmaya başladı. Ama bazı vatandaşlarımız karşı çıkmışlar. Biz niye olduğunu anlayamadık. Bir takım vatandaşlarımız müdahale edilmesini isterken bir takım vatandaşlarımız da müdahaleyi engelledi. Bu toplantının sebebi bu konuya bir açıklık getirmek.”
 
“Vatandaşların can ve mal emniyetlerini temin etmek benim birinci vazifem”

Şehrin Valisi olarak görevinin afet olduğunda olaya müdahale etmek olduğunu vurgulayan Vali Memiş, “Vatandaşların can ve mal emniyetlerini temin etmek benim birinci vazifem. Onun için oraya gönderdiğimiz iş makinelerinin çalışması gerek. Bir gün önce olay olmuş, biz anında olaya müdahale etmişiz, ertesi günü iş makinesi göndermişiz. Gecikme oldu mu? Olmadı. Dolayısıyla müsaadeniz olursa o çalışmayı yapalım ve o riski ortadan kaldıralım. Önümüz bahar, biz oradaki malzemeyi bir an önce alalım ve o riski ortadan kaldıralım” şeklinde konuşu.

İlk tespitlere göre göçüğün meydana geldiği binaların statiğinde, oturumunda hiçbir sorun olmadığını, binalar sağlam olduğunu ifade eden Vali Memiş, öncelikli olarak riski ortadan kaldıracaklarını, Asliye Hukuk Mahkemesinin de zarar tespitini yaptığını raporların çıkacağını söyledi.

“Türk yargısı asla kimseye yaptığını yanına kar koymayacaktır”

Şehrin idaresinin başı olarak öncelikli olarak vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu yineleyen Vali Memiş, “Türk yargısı asla kimseye yaptığını yanına kar koymayacaktır. O süreç devam ediyor. Bizde hiç kimseye bu konuda iltimaslı ve toleranslı davranmayacağız. Hak neyse onun yanındayız. Bu önemli bir hadise. Olayları biraz daha suhulet ve soğukkanlılıkla değerlendirmekte fayda var. Ama bu olaydan da ders almak zorundayız” ifadelerini kullandı.
Gümüşhane’nin neredeyse her tarafında heyelan riski olduğunu, buna rağmen kenti yaşanabilir bir kent yapmak için bütün imkanlarıyla çalıştıklarını kaydeden Vali Memiş, “Bu kenti 2017’de şahlandıracağız” dedi.

Kaynak Gümüşhane gen.tr
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@