Gümrükçüoğlu'ndan Trabzon'a doğalgaz sitemi!

Trabzon’da Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül’ün gündeme getirdiği hava kirliliği ve doğalgaz kullanımının yeterli olmaması konusunda Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da açıklama getirdi.GÜMRÜKÇÜOĞLU DA SİTEM EDİYORTrabzon

Gümrükçüoğlu'ndan Trabzon'a doğalgaz sitemi!

Trabzon’da Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül’ün gündeme getirdiği hava kirliliği ve doğalgaz kullanımının yeterli olmaması konusunda Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da açıklama getirdi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU DA SİTEM EDİYOR

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu her fırsatta Trabzon’a doğalgazı yayma yönünde çalışmalarının sürdüğünü ifade ederken, kapısına doğalgaz gelip de kullanmayan vatandaşlara da sitem etti.

Doğalaz konusunun 2014 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenen bir hizmet olduğunu dile getiren Başkan Gümrükçüoğlu şunları söyledi: “Muhtemelen 2015 sonuna kadar sarkacaktır. Bizim engebeli topografyamızdan bu kaynaklanmakta, yüklenici firmanın da bir yıl, bu yıl değil de yani daha önceki yıl finansman organizasyon bozukluğundan da bazı gecikmeler yaşanmış olmakla beraber bu yıl yani 2013 yılında doğalgazda 52 bin metrelik planladığımızın üstünde bir hedefe ulaştık. Ve bu planladığımız hedef sırasında bir mahallenin bir bölümüne verilebildiğini, diğer bir bölümünün de eksik bırakıldığını yaşadık. Ama bu zaten belli bir plan çerçevesinde yürüyor. O bakımdan o mahallenin bu hizmeti şu an alamayan hemşehrilerimizin bilahare alacağını açıklıkla ifade edeyim.

VATANDAŞ 3-5 BİN LİRALIK MASRAFTAN KAÇIYOR, ESKİ ALIŞKANLIĞI SÜRDÜRÜYOR

2014 planlamasını yoğun bir şekilde yaptıklarını dile getiren Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’da 27 bin 717 konut ve işyerinin kapısına doğalgaz gittiğini ancak 13 bin gibi bir kullanımın olduğunu belirtti. Başkan Gümrükçüoğlu, “Yani 13 bin abonelik yapılmış, onun da bin eksiği yani 12 bin kullanım var. Burada bir sorun var. O da ne, vatandaşımızın bir yıllık kullanımı sırasında doğalgaz kömür ve oduna göre hakikaten çok daha ekonomik. Fakat şöyle söyleyeyim, burada vatandaşımızın bundan imtina etme nedeni şu; kapısından kutuna gelen kutudan evine doğalgazı alabilmesi için 3-5 bin lira arasında bir masrafı oluyor. Bu masrafı bir anda düşünemediği için eski alışkanlığını devamla ‘bir dahaki sene abone oluruz’ düşüncesi daha çok bir geçerlilik arz ediyor Trabzon’umuzda. Burada iki yıllık kullanımın sonucunda çok net ifade etmek istiyorum ki 3-5 bin lira arasındaki masraf ortadan kalkacak ve kendiliğinden tasarruf edilmiş olacaktır. Yani bu 3 ila 5 bin lira arasındaki masrafı da doğalgaz sunum firmaları hemen hemen 15 taksitle yapmaktadır. Bu bakımdan vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Aile bireyleri ile daha iyi bir ortamda yaşatabilmek için kapılarına ile kutuları ile doğalgazı gelmiş olanlar aboneliklerini sürdürsünler” ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZIN EKONOMİK OLDUĞUNUN TABLOSU

Doğalgazın ekonomik olduğunun altını da çizen Başkan Gümrükçüoğlu, “Ev hesabı, ısınmada bir yılda 2 ton kömür, banyoda bir yılda 12 adet tüp, mutfakta bir ayda 1 tüp olmak üzere yılda 12 tüp ve toplamda 3 bin 320 lira harcanmış oluyor. Doğalgazı kullanacak olursak eğer; ısınmada doğalgazda 939 m3 aynı kaloriyi sağlıyor. Banyoda 192 m3, mutfakta tüpgaz yerine 192 m3 doğalgaz kullanılıyor. Banyo, mutfak ve ısınma toplamda 1250 TL oluyor. Diğer tarafta kömür ve tüp kullanıldığında ise toplamda 3 bin 320 lira. Tasarruf miktarı 2 bin 70 lira, 2 bin lira olsun ya da 1500

lira olsun. Yani 3 -5 bin lira yatırım masrafını vatandaşımız iki yıldaki tasarrufla sağlamış olacak” dedi.

YASAL OLARAK MECLİS’TEN KARAR ALINABİLİR

Başkan Gümrükçüoğlu vatandaşlara yasal olarak doğalgaz kullanımının Belediye Meclis kararı alınmak suretiyle mecburi hale getirilebileceğini ancak bunu yapmak istemediklerini dile getirerek, “Belediye Meclisi’nden hukuksal olarak böyle bir karar alır. Ancak bu kararla biz insanlarımızı zorlamak istemiyoruz. Aslında bir mahalle ve kent kültürü ile. Yani tüm vatandaşlarımızın komşuların sitelerin mahallelerin şehrin hem sakini hem sahibi olma bilinciyle, diğer komşuları da teşvik ederek bir barış ve kardeşlik içinde bunun sağlanmasını istiyoruz biz. Ve öyle olması icap eder” dedi.

APARTMAN YÖNETİCİLERİNİN HATALARI

Hava kirliliğine sebep olan bacaların temizliği konusuna da değinen Başkan

Gümrükçüoğlu, “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü’ne ve paydaş olarak Belediye’nin katılımına ait bir alan. Ancak şunu söylemek gerekiyor ki apartman yöneticileri kalitesiz kömür alıyor, yakma saatlerine uymuyor, bu konudaki kalorifer görevlilerini kontrol etmiyorlar. Halbuki biz her Ağustos-Temmuz ve Eylül aylarında belediye olarak kendi salonlarımızda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Makine Mühendisleri Odası’nın katılımıyla tüm bunların eğitimini bıkmadan yapmaktayız. Burada aslolan şu; yakma söndürme saatleri şu, kalitesiz kömür kullanmama ve bütün bunlara apartman yöneticilerinin, apartman sakinlerinin de uymaya gayret etmesi” ifadelerini kullandı.

İlgili firma yetkilileri de vatandaşların ilk yatırım maliyetinden kaçtıkları için abone olmadıklarını dile getirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Çolak
Ahmet Çolak - 6 yıl Önce

doğal gaz işine yanlış yerden başladınız başkan suç sizde. gelir düzeyi yüksek beşirliden başlamayıp gelir düzeyi düşük olan üniversite çevresinden başladınız. bizse soğuksuda yani evlerin yüzde 90ının yeni olduğu mahallede hala doğal gaz hattı bekliyoruz. üstelik elektrikle ısınıyoruz. hadi çekin hattı da hemen bağlatalım. ama yok devamlı burası ileriye atılıyor.. daha çok beklersiniz gelir düzeyi düşük yerlerden doğal gaz almasını..

sungur aslan
sungur aslan - 6 yıl Önce

Beşirli, Soğuksu, Boztepe, Çukurçayır, Karşıyaka gibi geneli yeni bina olan ve gelir düzeyi iyi olan yerlere doğal getirmezseniz sonuç böyle olur. Tanjant üstünde, İnünü mahallesi, meydan da bile gaz yok. yıllardır beceripte bir gazı şehire getiremediniz. insanlar kışın pis kirli hava soluyor, zehir soluyor. kapı, pencere açamıyor. rize kadar olamadık

ibrahim halil
ibrahim halil - 6 yıl Önce

Sallama başkan 3.Nolu ERDOĞDUDA 15 YILDIR D..GAZ Bekliyoruz. Asın Aykan Çatakta ilk belediye başkanlığı seçim propagandasında D.Gaz benim namusum demişti,hani nerde nerde namus.. Sonra sana göre yada Akp yandaşlarına göre 3-5 Milyar ufak para olabilir ama 800 TL asgari ücret verdiğin adam için Ömründe bir arada göremeyeceği rakamdan bahsediyorsun. Sırça köşkten varoşlar demekki dediğin gibi görünüyor. Helal sana büyük başkan. Ekme yok Pasta yiyoruz..

Adem Özdemir
Adem Özdemir - 6 yıl Önce

en ufak rüzgarda,yağmurda,karda sanki büyük afet olmuş gibi Trabzon'un bir çok yerine elektrik,su verilemiyor. yollar kapalı ,otobüsler mahallere çalışamıyor. bunların yanında doğal gaz çok lüks

saygılarımla.

doğan yıldız
doğan yıldız - 6 yıl Önce

3-5 bin tl.yide siz verin vatandaşın yerine .madem az rakam...

ekrem bey
ekrem bey - 6 yıl Önce

belediye önce kendi doğalgazı kullansın tabi doğalgazı kendi binasına getirebilirse

SIRADAKİ HABER

banner513