Gümrükçüoğlu; Bakanların istifası gerekmez

Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu oğulları gözaltına alınıp tutuklanan bakanların istifalarını gerektirecek bir durum olmadığını söylediTrabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ülke gündemine bomba gibi düşen rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ka

Gümrükçüoğlu; Bakanların istifası gerekmez

Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu oğulları gözaltına alınıp tutuklanan bakanların istifalarını gerektirecek bir durum olmadığını söyledi

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ülke gündemine bomba gibi düşen rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında oğulları tutuklanan bakanların istifa etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

Gümrükçüoğlu, “Herhangi bir şekilde ifadeye alınmış olan, hakkındaki isnatlardan bir hüküm almamış olan, bakan oğlu olsalar da yargı hükmü ortaya konmadıktan sonra temel insan hak ve özgürlükleri ve evrensel hukuk açısından masum karinesindedirler. Normal herkes gibi vatandaş hakkına sahiptirler. Bu durumda herhangi bir bakanımızın bakanlık gücünün Türkiye’de bağımsız bir unsur olan yargıya tesir etmeyeceğine, edemeyeceğine göre ve ortada ispatlanmış bir suç olmadığına göre, delilleriyle birlikte bir suç kesinleşmediğine göre yargı da bağımsız olduğuna göre yaşananlar bakanın istifasını gerektirmez. Burada istifa edilmesi gereken bir davranış biçimi görünmemektedir. Hele hele iddianame ve ona bağlı yargılama belli aşamaları kaydedip de hükme bağlanmadığına göre durum budur” dedi.

Ülke içinde hukuk dışı yürütme görevlerini ve yetkilerini aşan adeta emniyet içinde bir emniyet çetesi ve hukuk içinde insan ve hak ve özgürlüklerinin çiğnendiği davranışları şiddetle telin ettiklerini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Herkes yaptığının hesabını hukuk çerçevesinde ve ülke kamuoyu önünde verecektir. Hiçbir zaman AK Parti’nin dünya görüşü herhangi bir yolsuzluğa izin vermemiştir. AK Parti’nin dünya görüşü çerçevesinde 10 yıldır hukuk ve adaletin korunması ile Türkiye’nin IMF’ye borcunun olmaması, 35 milyar dolarla devralınan maliye hazinesinin bu hak ve hukuk adalet su istimallere meydan verilmemesi nedeniyle bugün 135 milyar dolarları bulabilmiş olan hazine varlığı söz konusudur. Bütün bunlar AK Parti’ni dünya görüşünün tezahürüdür. Dünya görüşü olarak hiçbir zaman herhangi bir yolsuzluğun, haksızlığın müsaadesi bu dönemde olamamıştır. Ama her şey temel insan ve hak özgürlükleri çerçevesinde, hukuk çerçevesinde cereyan edecektir. Türkiye bir takım çeteleşme senaryolarının, bir takım kumpasların bu vatan üzerinde gerçekleştirilmesine çalışılacak kadar basit bir ülke değildir. Bu ülke medeniyeti tarihi 5 bin yıllara dayanan bir memlekettir. Yaşananlar emniyet içindeki hukuk dışı davranışlar başlı başına bir organize iştir. Bu tarz girişimler bir takım meselelere çanak tutma, senaryo oluşturma ve o senaryo çerçevesinde hareket etme ismi üzerinde bir organize kasıt ve davranış biçimidir. Herkes hukuk üzerinde hesabını verecektir. Yasama, yürütme ve yargı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzon Spor
Trabzon Spor - 6 yıl Önce

Cok ama cok hak yediniz, haksizlik ettiniz.En cok da bu Trabzon' un hakkini. Bu dunyada sabit olan su ki; mutlaka bedelini oduyorsunuz, mutlaka hak yiyenin basina gelenleri goruyoruz. Basiniza gelen bu.Allah kitap diyerek soydunuz. Halk zaten Allah' lik, ozellikle Trabzon'un cok cekmis, cok egitimsiz ve cok da muhafazakar halki. Ama buna ragmen Allah cezalandiriyor iste.

sungur aslan
sungur aslan - 6 yıl Önce

daha ne olmasını bekliyorsunuz istifa etmeleri için? adamlar resmen babalarının nüfusunu kullanarak iş yapmışlar. hele iç işleri bakanı tamamen işin içinde. adam oğlunu uyarıyor polis dinleyebilir diye. eğer bu olay gelişmiş ülkelerde olsa o bakanlar çoktan istifa eder, o hükümette bunun hesabını verirdi. ama dediğim gibi gelişmiş ülkelerde böyle olur. gerçi istifa etmemeleri akp nin itibarını gittikçe zedeleyecek. bu bakanlar bir daha milletin yüzüne nasıl bakacak? utanmadan birde o paraları imam hatip yaptıracaktık diyorlar. hala dini kullanıyorlar. nasıl olsa millet yiyor!!!

ali yıldız
ali yıldız - 6 yıl Önce

yani diyorsunuzki ne var bunda utanılacak bende diyorumki insanlar onurları için yaşar. istifa etsinler soruşturmanın önü açılsın. bir soruda ben size sorayım neden emniyet teşkiltına bu kadar saldırı oldu ne tez unuttunuz polis devletin değil sizinmiş kullanamadığınızdan mı?

burak egemen
burak egemen - 6 yıl Önce

Eğer bakanlar istifa ederse sıra sayın Ofg'ye onun Çömlekçi ve Aysafoya'daki inşaat firmalarıyla olan "sıkı fıkı" ilişkilerine, Trabzon'un yüksek mevkilerinde Kanuni Bulvarı güzergahındaki imar değişikliklerine falan gelecek sıra, hatta belki bu kadar sık Ankara'yı ziyaret etmesiyle ilgili kaset bile çıkar o sebeple bakanlar sakın istifa etmesin yoksa çorap söküğü misali geliyor her şey.

doğan yıldız
doğan yıldız - 6 yıl Önce

gezi olaylarında anne ve babalara "çocuklarınıza sahip çıkmadınız " diyenler. acınacak haldesiniz...

serkan
serkan - 6 yıl Önce

Belediye başkanı doğruyu söylemiş. Birisi yanlış yapmışsa ki bu kesinleşmmiş, bunun hesabını babasına ödetmek hak değildir. Kendinizi biraz o insanların yerine koyun. Sizin bir yanlışınızın hesabını babanızdan sormak doğru değil

mahmut
mahmut - 6 yıl Önce

Başkan allah korusun Erdoğan bayraktar ıstıfa ederse yalaka ekıbı olan faruk ve erdoğansız ne yaparsın sen. Senın acıklamalarını okuyunca şaşırmıyorum cunku belli ki sana da bole konus diyolar emır kulusun sende ama işin zor unutma bu sene.

evren ören
evren ören - 6 yıl Önce

arkadaş sana ne sen Trabzon da belediye başkanlığı yap. bak yıldızlı da su akmıyor yollar kapalı meclis başkanı mısın sen ?

SIRADAKİ HABER

banner513