7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Genelkurmay'dan Suriye uçağı açıklaması

Bugün Türk savaş uçakları tarafından vurularak Sınıra sıfır noktasında vurularak düşürülen Suriye uçağı ile ilgili bir resmi açıklama yayınladı.Açıklamada uçağın düşürülmesi şöyle anlatıldı:4 KEZ İKAZ ETTİK"Suriye’ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye h

Bölgesel 23.03.2014, 15:46
Genelkurmay'dan Suriye uçağı açıklaması

Bugün Türk savaş uçakları tarafından vurularak Sınıra sıfır noktasında vurularak düşürülen Suriye uçağı ile ilgili bir resmi açıklama yayınladı.

Açıklamada uçağın düşürülmesi şöyle anlatıldı:

4 KEZ İKAZ ETTİK

"Suriye’ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu, 23 Mart 2014 saat 13.01’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlanmış ve Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir.


İKAZLAR ÜZERİNE BİRİ DÖNDÜ, DİĞERİ İSE...

Yapılan ikazlar üzerine, Suriye uçaklarından birisi hava sahamıza girmeden bölgeden uzaklaşmış; ancak ikinci Suriye uçağı, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay/Yayladağı’na bağlı Çamlı Tepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık bir kilometre kadar hava sahamızı ihlal etmiş, daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar hava sahamızda uçmaya devam etmiştir.

HAVADA HAZIR JETLER TARAFINDAN VURULDU

Bu esnada bölgede hava devriye görevinde (havada hazır) bulunan iki adet F-16 uçağımızdan birisi, angajman kuralları gereğince saat 13.14’de Suriye uçağına füze atmış ve isabet alan Suriye uçağı hududun 1200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Kesep bölgesine düşmüştür. Uçağın Kesep bölgesine düşüşü, bölgede bulunan hudut birliklerimiz tarafından gözlemlenmiştir.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@