7m

uzungöl yayla otel

Fotoğrafçılığın tarihine ışık tutuyor

Samsun’da 65 yıldır fotoğraf makinesi ve aksesuarı satan esnaf, fotoğrafçılığın tarihine de ışık tutuyor.Merkez Site Camii Çarşısı’nda fotoğraf makinesi ticareti yapan 81 yaşındaki Mehmet Erdoğan, körüklü makinelerden filmli makinelere kadar 10’larca ürün

Bölgesel 03.04.2014, 11:26
Fotoğrafçılığın tarihine ışık tutuyor

Samsun’da 65 yıldır fotoğraf makinesi ve aksesuarı satan esnaf, fotoğrafçılığın tarihine de ışık tutuyor.

Merkez Site Camii Çarşısı’nda fotoğraf makinesi ticareti yapan 81 yaşındaki Mehmet Erdoğan, körüklü makinelerden filmli makinelere kadar 10’larca ürünü müşterilerine sunuyor. Profesyonel makinelerin yer aldığı dükkanda nostaljiye ilgi duyanlar için birçok ürün bulunuyor. Hastaneden röntgen teknisyenliğinden emekle olan Mehmet Erdoğan, bundan 65 yıl önce hobi olarak fotoğrafçılığa başladığını söyledi.

Fotoğrafçılığın bir tutku meselesi olduğunu söyleyen Erdoğan, "Tabiatı seviyorsanız o zaman fotoğrafçılığın hastası olursunuz. Paranız varsa fotoğraf makinelerinin en iyisini almaya çalışırsınız. Paran yoksa ’ah diyorsun şu para bende olsa da şu makineyi alabilsem, şu para bende olsa da şu makinenin objektifi bende olabilse’ dersiniz. Makinenin de ne olduğunu bilmelisiniz. Bu bir kabiliyet meselesi. Bu işi herkesin yapması mümkün değil" dedi.

Şimdiki dönemin eskiye benzemediğini hatırlatan Mehmet Erdoğan, "Fotoğrafçılık eskiden daha fazla seviliyordu. Fotoğrafçılığın eskiden daha iyi değeri vardı. Son zamanlarda değeri azaldı. Herkesin evinde birkaç tane fotoğraf makinesi ve görüntü çeken cep telefonu var. Eski zanaat bu zamanda maalesef yok. Eskiden siyah-beyaz banyo vardı ama şimdi bir emek yok. Daha pratik daha kullanışlı bütün elektronik malzemeler nasıl ileriye gittiyse fotoğrafçılık da onun peşine gidiyor. Bugün fotoğraf makinesi gelişti ama dijital makineler eski makinelerin yerini tutmuyor" diye konuştu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@