Fındıkta yeni dönem hayata geçiyor

Karadeniz'de fındık kalitesinin daha da geliştirilmesi adına yeni proje hayata geçiriliyor.

Fındıkta yeni dönem hayata geçiyor

Karadeniz Bölgesi'nde 4 ili kapsayan "DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi" hayata geçiyor. 

Samsun’un da dâhil olduğu “DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında; proje çalışmaları yapılmak üzere seçilen üreticilerin sözleşmeleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda, İl Müdürü Nail Kırmacı, Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ali İslam, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Samsun İli koordinatörü Prof. Dr. Ümit Serdar ile Üreticiler Yaşar Nas, Mazhar Yüksel, İbrahim Berber, Ekrem Kahraman ve İsmet Akyüz’ün katılımları ile imzalandı. 
Proje, DOKAP bölgesindeki fındık üretim alanlarının yoğun olduğu Samsun, Giresun, Ordu ve Trabzon illerinde uygulanacak. Toplam 4 ilde, 3 ayrı rakımda (sahil-orta-yüksek) 5 dekar alana sahip ikişer üretici bahçesinde yeni bahçe tesisi yapılacak. Yeni bahçe tesisi için gerekli olan fidanlar proje ödeneğinden temin edilecek olup 4 ilde toplam 120 dekar alanda yeni bahçe tesisi gerçekleştirilecek. Eski/yaşlı ekonomik ömrünü tamamlamış bahçelerin yenilenmesi, yeni üretim modellerinin geliştirilmesi, bahçenin budama ile gençleştirilmesi veya toprak ıslahı ile düzeltilmesi mümkün olamayan ve üretim özelliğini yitirmiş fındık bahçelerinin bir program dahilinde arazinin meyil durumuna ve geliştirilen üretim modellerine göre yenilenmesi, teraslama, damlama sulama sistemi giderleri projeden karşılanacak. 

Proje kapsamında Samsun’da seçilen 5 üreticinin bahçelerinde beşer dekar yeni bahçe tesisinin yanı sıra ikişer dekar alanda da bakım, budama yenileme içeren rehabilitasyon çalışması yapılacak. Üretici koşullarında ikişer dekar kontrol bahçeleri bırakılarak herhangi faaliyet yapılmayacak sadece verim kayıtları tutulacak. Böylelikle proje çıktılarının mukayesesi sağlanacak.
 
Toplantıda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, Samsun’da ağırlıklı olarak geleneksel dikim sistemi ile kurulmuş, nispeten sık aralıklarla dikimin yapıldığı, hatalı uygulamalarla ekonomik ömrü kısalan bahçelerin iyileştirilmesinde ve yenilenmesinde model teşkil edebilecek olan bu projenin, Karadeniz Bölgesi fındık tarımına önemli kazanımlarının olacağını söyledi. 

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Amele
Amele - 1 yıl Önce

Çalışın köleler, yesin efendiler.

Hamdi topsakal
Hamdi topsakal - 1 yıl Önce

Rıv rıv

Amele
Amele - 1 yıl Önce

Sıra kestanenin kilosu 25 lira. Fındık ise 11,5 lira. Verimi kim için ve neden artıralım.

Mehtercibaşı.
Mehtercibaşı. - 1 yıl Önce

Dokap iyi gaz alır. Ver mehteri.

BEKİR
BEKİR - 1 yıl Önce

tomadisin fiyatı 15 TL findiğin fiyatı 11 TL bunun adaleti nerde

Ayhan Yıldırım
Ayhan Yıldırım - 1 yıl Önce

Hikaye masal artık bunlara karnimiz tok Elhamdülillah baronlara hizmet etmeyeceğiz hastaya doğru teşhis koyarsan tedavi tez olur yanlış teşhis koyarsan deneme tahtası olur biz çalışalım fındık baronlari servetine servet katsin bir kişiye 9 pul 9 kişiye bir pul yok öyle yağma hasanin böreği fındık üreticisinin alın terini verin insanlar ekonomik gelir elde edince bak üretim nasıl artıyor

SIRADAKİ HABER