kebir reklamı

Fındıkta üretim maliyetleri yüksek

Bazı ülkelerde maliyetlerin düşük ve üretimin de artması Türk fındığını tehdit ediyorKFMİB Başkan Yardımcısı Sevinç;  “Verim ve kaliteyi arttırırken, işçilik maliyetlerini düşürecek projeler üzerinde çalışacağız.” Dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde

Fındıkta üretim maliyetleri yüksek

banner197
Bazı ülkelerde maliyetlerin düşük ve üretimin de artması Türk fındığını tehdit ediyor
KFMİB Başkan Yardımcısı Sevinç;  “Verim ve kaliteyi arttırırken, işçilik maliyetlerini düşürecek projeler üzerinde çalışacağız.”
 
Dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde 75-80’ini elinde bulundurmasına rağmen Türkiye’nin orta ve uzun vadede dış ticarette sıkıntı yaşayabileceği belirtilerek tedbir alınması gerektiği bildirildi.
 
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) tarafından hazırlanan ve “Kırsal Kalkınma Destekleri” başlığı altında toplanarak Ekonomi Bakanlığı’na  sunulan rapor da, Türkiye’nin uzun yıllardır fındıkta lider konumunda bulunduğu hatırlatılarak şöyle denildi:
 
“Ancak, üretim maliyetleri düşük olan Azerbaycan ve Gürcistan’daki fındık üretiminin karlılık nedeniyle her geçen yıl artması, önemli fındık kullanıcısı uluslararası şirketlerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına Şili, Arjantin ve Avusturalya gibi Güney yarım küredeki ülkelerde fındık plantasyonu gerçekleştirmeye başlamaları ve bu ülkeler çiftçilerini üretim için çeşitli yollarla teşvik çabaları, orta ve uzun vadede ülkemiz açısından açık bir tehdit oluşturmaya başlamıştır.”
 
2009 yılında uyulamaya konulan yeni fındık stratejisi ile fiyatların serbest piyasa kuralları içerisinde oluşmasına yönelik uygulamanın başlatılıp, rakip ülkelerle rekabet edebiler fiyatların oluşmasına zemin hazırlanmış olsa da, ülkemizdeki fındık üretimim maliyetlerinin yüksekliği her zaman bir handikap olarak rekabetçiliğimizin önünde engel teşkil etmeye devam ettiği belirtiler rapor da şu görüşlere yer verildi:
 
“Ülkemizin fındıkta dünya liderliği açık bir tehdit altında iken, yaşlanan ve yenilenmeyen bahçelerimizde doğal olarak verim giderek düşmeye başlamıştır. Üretim bölgelerimizde miras hukukundan kaynaklanan arazi bölünmeleri, nüfus göçü ve bilhassa hasat giderlerinin yarattığı yüksek maliyetin neden olduğu dünya fiyatlarının üzerinde satış fiyatı oluşması beklentisi sektörün kronik sorunları olarak mevcudiyetini korumaktadır. Giderek aleyhimize gelişen bu kötü tablonun lehimize çevrilebilmesinin verimliliğin arttırılmasının yanı sıra maliyetlerin mevcut seviyelerinden aşağılara çekilmesi ile mümkün olabileceği açıktır.”
 
Edip Sevinç;  projeler hazırlıyoruz
 
KFMİB Başkan Yardımcısı Edip Sevinç, birlik olarak fındık sektörünü üretimden tüketim aşamasına kadar bir bütün kabul ederek bir çalışma programı hazırladıklarını hatırlatarak, “Hedef öncelikle verim ve kalitenin artması, üretim ve hasat sürecinde yüzde 60 oranına kadar çıkan işçilik maliyetlerinin azaltılması olmalıdır. Bunun için tüm kesimlerle işbirliği içinde gerçekleştirilecek şekilde bir proje hazırlıyoruz.  Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı”ndan üreticilerimizin yararlanması için de uyarılar ve çalışmalar yapacağız. Hedefimiz verim ve kaliteyi arttırıp, rekabette uygun fiyat oluşturarak tüm piyasayı elde etmek ve fındığımızın tamamını ihraç etmektir” dedi.
 
Yaklaşık 700 bin hektar alanda fındık üretiminin yapıldığı ülkemizde, dönüm başına ortalama verim 80-100 kg dolayında bulunuyor. Diğer üretici ülkelerde ise bu miktar 200 kg’dan başlıyor.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.