Fındıkta o dönem geride kaldı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, Türkiye'nin 300 bin ton rakamına ulaştığını ve bundan sonra da 350 ile 400 bin tonluk ihracatın hayal olmadığını belirterek, bunun için fındıkta verim ve kalit

Bölgesel 08.12.2014, 13:23
Fındıkta o dönem geride kaldı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, Türkiye'nin 300 bin ton rakamına ulaştığını ve bundan sonra da 350 ile 400 bin tonluk ihracatın hayal olmadığını belirterek, bunun için fındıkta verim ve kalitenin arttırılması gerektiğini bildirdi.

Sevinç, yaptığı yazılı açıklamada, fındık piyasasında suni müdahalelerin artık geride kaldığını dile getirerek, 2009'da uygulanmaya başlanan serbest piyasa sisteminin sektöre istikrar getirmeye başladığını ifade etti.

Kısa sürede uygulamayla güzel mesafeler alındığını vurgulayan Sevinç, "Biz devamlı serbest piyasa sistemi isterken, karşı çıkanlar çoktu. Herkes fındığın kilosunun 2 ile 3 liraya düşeceğini söyleyip duruyordu. Tüccarın fındığı manipüle edeceğini iddia ediliyordu. Hiçbiri olmadı. Yaklaşık 5 yıldan beri fındığın fiyatı hiç bir zaman 4 buçuk liranın altına düşmedi. Serbest piyasa her zaman, her şartta en doğru yoldur" ifadelerini kullandı.

Fındıkta 2009'dan beri iyi bir rekolte gerçekleşmediğini vurgulayan Sevinç, şunları kaydetti:

"Sadece 2012'de 700 bin civarında fındık oldu. O yılda ihracat tarihi bir rekora imza atarak 301 bin ton iç fındığa ulaştı.  Bizim devlete verdiğimiz 'siz serbest piyasaya geçin. Biz 5 yıl içinde 300 bin ton, 10 yıl içinde 350 bin ton iç fındık ihraç edeceğiz' taahhüdü şimdiden gerçekleşti. Türkiye fındık ihracatında 300 bin ton rakamına ulaştı ve bundan sonra da 350 ile 400 bin tonluk ihracat hayal değildir. Bunu ancak satacak fındık bulursanız yapabilirsiniz. Bunun için fındıkta verimi ve kaliteyi mutlaka arttırmalıyız."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@