Fındık üreticisine uyarı: "Mücadele edin"

Fındık üreticisine külleme hastalığıyla mücadele uyarısı yapıldı.

Bölgesel 25.05.2017, 18:20
Fındık üreticisine uyarı: "Mücadele edin"

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, külleme hastalığının etkilerini göstermeye başladığını belirterek, üreticileri zirai mücadele yapılması konusunda uyardı. 


Üreticilerin külleme hastalığı ile mücadele konusunda gerekli bilgileri Ziraat Odası Tarım Danışmanları ile Gıda, Tarım ve İl Müdürlüğü yetkilerinden alabileceklerini belirten Karan, bölgede 2013 yılından bu yana bahçeleri tehdit altına alan külleme hastalığının etkilerinin, bu yıl iklim şartlarından dolayı son 10 gündür baskın bir şekilde görülmeye başladığını kaydetti. 

Karan, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Ziraat Odası olarak eğitim ve bilgilendirme toplantılarıyla üreticilere ulaşmaya çalıştık. Ancak iklim şartlarından dolayı üreticiler yeterince koruyucu zirai ilaçlama yapmadı. Şu anda fındık bahçeleri yüksek risk altında. Üreticilerin tavsiyelere uyarak tedavi edici ve besleyici ilaçları arazilerde uygulamaları gerekiyor. Mutlaka ilaçlama yapılmalı. Çünki yapılmayan bahçelerde dökülme, kuruma ve gelişimde gerileme görülüyor" dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Molla 4 yıl önce
Para etmiyen urunle nasil mucadele edelim omuz omuza mı? Bırakın bakimı ne verirse kardır diyor millet
Biz mücadele ederiz. 4 yıl önce
Biz mücadele ederim illa parasını biri yer zaten dimi
ŞEHZADE 4 yıl önce
10 tl etmeyen fındığın mücadelesi zor.Helede karadeniz coğrafyasında.
Findikci 4 yıl önce
KüllEn menin nezaman tedavisi bulundu da bize mücadele edin, ilaçlama yapın diyorlar. Biri bunu bi aciklasin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@