Fındık Üreticilerine Haziran uyarısı

Fındık üreticileri Haziran ayında yapılması gerekenler konusunda uyarıldı.

Fındık Üreticilerine Haziran uyarısı

Trabzon Ticaret Borsası’ndan yapılan yazılı açıklamada fındık üreticileri uyarıldı.

 
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Haziran ayında fındık daneler gelişip, çotanaklar irilmeye başlar. Üreticiler çotanaklara bakarak o yıl ürününün ne kadar olacağını tahmin edip buna göre kazancını hesaplar.
 
TTB’den yapılan açıklamada bahçede ısırgan, böğürtlen gibi yabancı otlara karşı yabancı ot ilacı uygulamasının Haziran ayı sonlarına doğru yapıldığı, fındık ocaklarındaki dip sürgünlerinin temizlenmemişse bu ayda temizlenebileceği görüşlerine yer verildi.
 
Fındık dallarındaki bitki öz suyunu emerek beslenen ve bitkinin zayıf düşmesine hatta kurumalara neden olan fındık kahverengi koşnilinin hareketli birinci dönem larvalarına karşı yapılan ilaçlı mücadelede de başarı sağlanması gerektiği bunun da Haziran ayı sonlarına doğru ilaçlı mücadele şeklinde yapılmasının fayda getireceği belirtildi.
 
Açıklamada, son yıllarda büyük yayılım göstererek üreticilerin de yoğun şikayetine neden olan bu zararlıyla ilaçlı mücadeleye başlamadan önce bahçeden tesadüfen alınan 10 ocaktan işaretlenen 3’er bulaşık sürgün yani toplam 30 sürgününün her birinde 5 canlı koşnil var ise ilaçlı mücadelenin mutlak suretle yapılması gerektiği de ayrıca ifade edildi.
 
 
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler