banner491

Fındık üreticileri bu uyarıya dikkat

 Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk uyarıda bulundu

Fındık üreticileri bu uyarıya dikkat
banner432

 Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, fındık bahçelerinde, külleme hastalığının varlığını iyiden iyiye hissettirmeye, Amerikan beyaz kelebeğinin de hatırı sayılır ölçüde zarara yol açmaya başladığını tespit ettiklerini belirterek, üreticilerden verim ve kalite kaybının önüne geçmeleri için mutlaka mücadele ve ilaçlama yapmalarını istedi.

Arslantürk, yaptığı yazılı açıklamada, 2018 ürünü fındık olgunlaşmaya devam ederken, bahçelerin durumu ve fındık rekoltesi ile ilgili çalışmaların da aralıksız sürdürüldüğünü ifade etti.

Fındık bahçelerini gezdiğini aktaran Arslantürk, dalda fındık olsun olmasın yılın 12 ayı düzenli aralıklarla Sakarya'dan Artvin'e kadar ziyaret ettiği bahçeleri yeniden gezerek başta külleme hastalığının etkileri ve daldaki fındığın durumu ile ilgili tespitlerde bulunduğunu kaydetti.

- "Bahçelerin incelenmesi gerekiyor"

Arslantürk, rekolteyi gerçekçi olarak tahmin edebilmek için düzenli aralıklarla bahçelerin gezilmesi ve incelenmesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Biz de bunu yapıyoruz. Birileri gibi, oturduğumuz yerden ya da sadece bir kere bahçelere giderek durum tespitinde bulunmuyoruz. O nedenledir ki bizim tahminlerimizin isabet oranı yüksek oluyor. Bu geçtiğimiz yıl ya da önceki yıllardaki rekoltelere bakıldığında kolaylıkla anlaşılır. Örneğin geçen yılın 680 bin ton olarak açıklanan, dahası bazı çevreler tarafından 600 bin tona kadar çekilen rekolte rakamları 750 bin tona doğru gitmektedir." 

Üreticilere tavsiyelerde bulunan Arslantürk, "Bahçelerde, külleme hastalığının varlığını iyiden iyiye hissettirmeye, Amerikan beyaz kelebeğinin de hatırı sayılır ölçüde zarara yol açmaya başladığını tespit ettik. Üreticilerden verim ve kalite kaybının önüne geçmeleri için mutlaka mücadele ve ilaçlama yapmalarını istiyoruz." ifadesini kullandı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ugur yalçın
ugur yalçın - 1 yıl Önce

ne olacak ki dikkat etsek bedavaya aldıracaklar elimizden ürünü

halim
halim - 1 yıl Önce

iyi fındık yetiştirsen ne,
rekolte yüksek olsa ne,
reis 5 lira verip geçiyoor.
durmak yok sefalete devam

musa
musa - 1 yıl Önce

ALLAH cc öyle yapar her fındığı satarken hakkımı haram eder satardım bulup alırsınız millet sizin hamalınız utanmadan onliraya fındık alıyorsunuz.Fındığın otunu temizlemesi eder onlira yakında tertemiz olacak fındık sömürdüğünüz yeter bizi

ugur yalçın
ugur yalçın - 1 yıl Önce

ferroli eski ongan tek fındık alıcısı tekel olmuş ne derse o fiyat bizden fındıgı alan aracı tüccar da ona satıyor sağra var ama onun kapasitesi yeterli değil ferroli tek alıcı pozisyonunda bizi ferroli italyana muhtaç edende bu hükümet ve avaneleri o yüzden boş konuşmaya gerek yok üretrici ferrolinin insafında dır

Aydın Akdeniz
Aydın Akdeniz - 1 yıl Önce

Fındığı kendim toplasam yevmiyemi alamıyorum başka hizmet zarar

Ali KAYA
Ali KAYA - 1 yıl Önce

Boş laf etmeyin.İlaçlamayı siz yapın parasını biz ödeyelim.

Ahmet yılmaz
Ahmet yılmaz - 1 yıl Önce

Fındığın 15 tl olduğu zamanlarıda gördük o zamanda niye 20 değil dediniz .önce şükür

Arsinli
Arsinli @Ahmet yılmaz - 1 yıl Önce

İşine bak adamım kimi savunuyorsun

banner441

banner472