Fındık kurutma merkezi sezonu kapattı

Kaliteli Fındık Projesi kapsamında Türkiye’de ilk defa deneme amaçlı olarak Trabzon’da kurulan Fındık Kurutma Merkezi’nde sezon tamamlandı. Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve 10 Ağustos’tan bu yana ücretsiz hizmet veren merkezde toplam 257 ton y

Bölgesel 03.10.2012, 12:16
Fındık kurutma merkezi sezonu kapattı

Kaliteli Fındık Projesi kapsamında Türkiye’de ilk defa deneme amaçlı olarak Trabzon’da kurulan Fındık Kurutma Merkezi’nde sezon tamamlandı. 

Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve 10 Ağustos’tan bu yana ücretsiz hizmet veren merkezde toplam 257 ton yaş fındık kurutuldu. 257 ton yaş fındık yüzde 6 nem oranına ininceye kadar gerçekleştirilen kurutma işlemi sonunda 209 tona düştü. Kurutma işlemi sonucunda miktar bazında ortalama olarak yüzde 18.7 oranında fire meydana geldi.

Konuyla ilgili bilgi veren Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, 12 makine ile tamamen ücretsiz olarak verilen kurutma hizmetine üreticilerin özellikle havaların bozuk olduğu dönemlerde büyük ilgi gösterdiklerini söyledi. Köleoğlu “Kurutma işleminin her safhasını kayıt altına aldık. Merkeze yüzde 40’a yaklaşan oranda nem içeren fındıkların yanı sıra yüzde 20’nin altında olanlarda getirildi. Bu fındıklar ideal nem oranı olarak bilinen yüzde 6’ya düşürülerek üreticilere teslim edildi. Aldığımız sonuçlar sistemin yörede uygulanabileceğini ortaya koymaktadır” dedi.

Şükrü Güngör Köleoğlu, merkezde kurutulan fındıkların randımanının daha yüksek olduğunun belirlendiğini de ifade ederek fındıkta yağlı denilen aflatoksinleşmiş oranında da azalma görüldüğünü sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@